Historia

Upamiętnienie setnej rocznicy urodzin śp. gen. dyw. Janusza Brochwicz-Lewińskiego ps. „Gryf”

17 września br. w Zegrzu odbyła się uroczystość upamiętniająca setną rocznicę urodzin śp. gen. dyw. Janusza Brochwicz-Lewińskiego ps. „Gryf”.

Upamiętnienie setnej rocznicy urodzin śp. gen. dyw. Janusza Brochwicz-Lewińskiego ps. „Gryf” – fot. WOT
Gryf był żołnierzem Batalionu „Parasol”, uczestnikiem Powstania Warszawskiego, dowódcą legendarnej obrony Pałacyku Michla. Został odznaczony m.in. Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz dwukrotnie Krzyżem Walecznych. Zmarł 5 stycznia 2017 roku w Warszawie i został pochowany w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

W spotkaniu poświęconym pamięci generała „Gryfa” wzięli udział między innymi Prezydent RP Andrzej Duda, Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. dyw. Wiesław Kukuła, Przewodnicząca Rady Fundacji im. gen. dyw. Janusza Brochowicz-Lewińskiego ps. Gryf Pani Agnieszka Bogucka, a także żołnierze Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca, dziedziczącej tradycje Batalionu „Parasol”, której „Gryf” był żołnierzem honorowym.

Dowódca WOT podziękował wszystkim, którzy przybyli na spotkanie aby uczcić pamięć Generała „Gryfa”. Tak gen. bryg. Wiesław Kukuła wspominał bohatera: – Gryf był mi bliski, był moim mentorem i przewodnikiem. Wkrótce minie już trzy lata odkąd odszedł, a wciąż mi go bardzo brakuje. Jestem pewien, że wielu z Was czuje to samo. Tym bardziej serdecznie dziękuję za Waszą obecność – myślę, że “Gryf” byłby zachwycony widząc nas tutaj. Cieszę się, że gdy odchodził miał świadomość, że są dzisiaj w Polsce ludzie mu podobni.

Głos na spotkaniu zabrał również Prezydent RP Andrzej Duda – wspominał generała „Gryfa”, którego miał zaszczyt poznać osobiście. Andrzej Duda podkreślał, że generał Janusz Brochwicz-Lewiński był typem wspaniałego i szlachetnego człowieka, stanowiącego wzór żołnierza Rzeczypospolitej – niezłomnego w służbie Ojczyźnie. Zwierzchnik Sił Zbrojnych przypomniał szlak bojowy gen. „Gryfa”, w tym przede wszystkim jego zasługi w czasie walk w Powstaniu Warszawskim w szeregach Batalionu „Parasol”, podczas których został ciężko ranny.

W trakcie uroczystości Prezydent wręczył Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej gen. dyw. Wiesławowi Kukule portret gen. „Gryfa”, natomiast pani Agnieszka Bogucka przekazała na ręce Dowódcy WOT honorową szablę „Gryfa”. Szabla ta została ofiarowana gen. „Gryfowi” przez polskich patriotów, którzy wydobyli szczątki bohaterów konspiracji niepodległościowej z komunistycznych dołów śmierci na powązkowskiej „Łączce”. Pani Agnieszka tak uzasadniła wręczenie tego wyjątkowego prezentu: – Pragnę aby szabla Gryfa, którą dostał od ludzi z Łączki, oddać w posiadania Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej – gen. dyw. Wiesława Kukuły, jako symbol powierzeniu Mu wraz z tą szablą całego etosu tamtych bohaterów. Przez ten gest chciałabym także powiedzieć zgormadzonym tu oficerom i żołnierzom, że teraz to Wy, Panowie, jesteście chłopcami silnymi jak stal i na was liczymy. Was też pragniemy wspierać, okazywać Wam podziw i szacunek i być blisko, tak jak mówicie o sobie „Zawsze gotowi, zawsze blisko”. To doceniamy i za to jesteśmy całym sercem wdzięczni, tak jak był wdzięczny i szczęśliwy, jak cieszył się swoim wojskiem „Gryf”.

Tradycje i pamięć o bohaterach to jedne z najważniejszych wartości dla żołnierzy WOT, stanowią one podstawę do budowy tożsamości formacji. Przyjmując tradycje Armii Krajowej bardzo ważne jest aby zachować pamięć o bohaterach, którzy ją tworzyli i walczyli o wolną Polskę. Wzór do naśladowania, jakim niewątpliwie jest śp. gen. dyw. Janusza Brochwicz-Lewińskiego ps. „Gryf” na zawsze pozostanie w naszej pamięci. Cześć i chwała Bohaterom!

źródło: Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej

———

Autorem i dostawcą informacji jest
Agencja Informacyjna InfoWire

Inne z tej kategorii

25 lat temu zmarł gen. Stanisław Maczek

Redakcja

O.S.T.R w utworze “Polska siła” promującym polskie czołgi i mapy w grze „World of Tanks”

J Trznadel

Wojskowi kryptolodzy odszyfrowali korespondencję z czasów Powstania Warszawskiego

Redakcja

Polska Ambasada w Londynie: Odsłonięto tablice pamiątkowe poświęcone Polskiej Marynarce Wojennej

Redakcja

Opublikowano mapę skarbów III Rzeszy. Znajdują się w Polsce

Redakcja

W upragnionym świetle reflektorów

~ O blaskach i cieniach życia Marlene Dietrich

O Marczuk
Gazeta Jutro