F1

Tor w sercu wioski olimpijskiej – Grand Prix Rosji

fot. Wolfgang Wilhelm

Już w najbliższy weekend kierowcy Formuły 1 rozpoczną rywalizację podczas Grand Prix Rosji. Będzie to dziesiąta runa mistrzostw świata w sezonie 2020.

Po raz pierwszy w historii kierowcy ścigali się w Rosji już w latach 1913 – 1914. Prawie siedemdziesiąt lat później, Bernie Ecclestone wyraził chęć zorganizowania wyścigu F1 za żelazną kurtyną. Rozważano organizację Grand Prix w Polsce lub w Rosji. Negocjacje zakończyły się jednak fiaskiem i ostatecznie wyścig został zorganizowany na Hungaroringu na Węgrzech.

Tor Sochi Autodrom zadebiutował w kalendarzu F1 w 2014 roku. Ma osiemnaście zakrętów i dwie strefy DRS. Został zaprojektowany przez Hermana Tilke i położony jest w samym centrum wioski olimpijskiej. Ze względu na odbywające się w Sochi Igrzyska Olimpijskie, asfalt na torze został położony dopiero wiosną 2014 roku. Podczas wyścigu kierowcy przejadą 53 okrążenia, czyli ponad trzysta dziewięć kilometrów.

 Mercedes wygrał wszystkie dotychczasowe wyścigi o Grand Prix Rosji. Aż sześć zwycięstw odnieśli kierowcy ekipy z Brackley. Cztery razy na najwyższym stopniu podium stawał Lewis Hamilton, a raz zwycięstwo odnieśli Valtteri Bottas i Nico Rosberg.

Na torze w Soczi pojawi się Robert Kubica. Polak nie zasiądzie jednak za sterami bolidu C39. Według planu Alfy Romeo, we wszystkich sesjach zobaczymy Antonoi Giovinazziego i Kimiego Raikkonena. Kubica na torze w Soczi ścigał się tylko raz – w ubiegłym roku. Choć zajmował ostatnie miejsca we wszystkich treningach, jego strata do Georga Russella była niewielka. Sytuacja pogorszyła się w kwalifikacjach, kiedy to Polak stracił aż 1,118 sekundy do Brytyjczyka.

Kubica nie zanotował także dobrego startu wyścigu z powodu problemów ze sprzęgłem, które towarzyszyły mu przez wszystkie sesje treningowe i kwalifikacje. W wyścigu, Polak nadrobił kilka pozycji i zdołał nawet awansować na piętnaste miejsce. Po dwóch okrążeniach Kubica dwukrotnie odwiedził już swoich mechaników. Tłumaczono, że ściągnięto go do boksów po to, by mógł jechać na mieszance pośredniej.

Dwadzieścia osiem okrążeń później, George Russell wypadł poza tor z powodu niedokręconej nakrętki po zmianie opon. Po wyjeździe samochodu bezpieczeństwa, Kubice ściągnięto po raz trzeci do boksów. Polak otrzymał komunikat, że musi wycofać się z wyścigu. Powodem tej sytuacji była konieczność oszczędzania części przez Williamsa.

Zespół Alfa Romeo Racing Orlen w tym sezonie przyjechał do Rosji z apetytem na kolejne punkty. Szef zespołu podkreślał, że sukces osiągnięty na Mugello podbudował morale zespołu i pokazał, że mogą walczyć z zespołami ze środka stawki. Kimi Raikkonen w zeszłym roku dojechał na trzynastym miejscu. Znacznie wyższe pozycje zajmował podczas swoich startów w Ferrari. W 2016 i 2017 roku Fin stawał na podium. Antonio Giovinazzi w swoim jedynym starcie w Soczi zajął piętnaste miejsce.

Inne z tej kategorii

Bottas zwycięża w Grand Prix Rosji

A Kalka

Najmłodsi mistrzowie świata Formuły 1

A Kalka

Kubica rozpoczyna testy w Barcelonie

M Lebiest

Ferrari zdobyło Melbourne!

Na Albert Park najszybszy był Vettel

M Lebiest

Kubica twarzą Lotosu

Współpraca stała się faktem

M Lebiest

Mercedes pierwszy, status quo zachowany?

M Lebiest
Gazeta Jutro