Świat

Sprawa blokady wodnej Krymu przez Ukrainę trafiła do ONZ

Wiceprzewodnicząca Komisji Spraw Międzynarodowych Dumy Państwowej Natalia Pokłonska powiedziała Sputnikowi, że przesłała wysokiej komisarz ONZ ds. praw człowieka Michelle Bachelet informacje o dostawach wody na Krym, o które ta wcześniej się zwróciła.

Krym – fot. Konstantin Michalczewskij
W szczególności Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka było zainteresowane danymi o blokowaniu przez Ukrainę dostaw wody przez Kanał Północnokrymski. Jak informuje Pokłonska, przesłane materiały zawierają informacje o konsekwencjach nielegalnego zablokowania przez państwo członkowskie ONZ Kanału Północnokrymskiego, zasilanego przez międzynarodową rzekę Dniepr, który był głównym źródłem świeżej wody dla ludności Krymu i Sewastopola oraz zapewniał 85% zapotrzebowania ludzi na czystą i bezpieczną wodę pitną.

Deputowana podkreśliła, że zamknięcie kanału doprowadziło do spustoszenia zbiorników wodnych, przerw w dostawach wody do miast i regionów, zasolenia gleb i stworzyło realne zagrożenie dla życia i zdrowia mieszkańców półwyspu, a także dla ekologii południowo-wschodniej części Europy.

W materiałach znajdują się również apele mieszkańców Krymu, w tym Tatarów krymskich, w tej sprawie, którzy są gotowi do udzielenia poufnych wywiadów OHCHR. Pokłonska wezwała wysoką komisarz ONZ ds. praw człowieka do potępienia zbrodniczych działań Ukrainy i podjęcia wszelkich możliwych środków w celu przywrócenia funkcjonowania Kanału Północnokrymskiego.

Zaznaczyła, że ​​argumenty, którymi strona ukraińska usprawiedliwia swoją zbrodnię, wyglądają absurdalnie, ponieważ powoływanie się na swój brak związku z brakiem wody pitnej i wzywanie Rosji do samodzielnego rozwiązywania problemów dostępu do niej po takich działaniach to „szantaż i mocno przypomina zachowanie zwykłego złodzieja na ławie oskarżenia z nieudolnym adwokatem”.

Przed zjednoczeniem Krymu z Rosją Ukraina zapewniała do 85% zapotrzebowania półwyspu na słodką wodę przez Kanał Północnokrymski biegnący od Dniepru. Następnie dostawy wody do republiki zostały całkowicie wstrzymane w jednostronnym porządku.

Problem zaopatrzenia w wodę został rozwiązany kosztem naturalnych zbiorników, które w ciągu ostatniego roku uległy znacznemu spłyceniu ze względu na małą ilość opadów, a także poprzez wiercenie studni i wydobywanie wody ze źródeł podziemnych.

Krym częścią Rosji

Krym stał się rosyjskim regionem w marcu 2014 roku w wyniku referendum przeprowadzonego po przewrocie państwowym na Ukrainie. Wówczas 96% wyborców na półwyspie zagłosowało za przyłączeniem ich regionu do Rosji. Ukraina w dalszym ciągu uważa Krym za swoje, ale tymczasowo okupowane terytorium. Moskwa wielokrotnie podkreślała, że mieszkańcy półwyspu podjęli decyzję w demokratyczny sposób, w pełnej zgodności z prawem międzynarodowym. Według prezydenta Rosji Władimira Putina kwestia Krymu jest „całkowicie zamknięta”.

———

Autorem i dostawcą informacji jest
Sputnik News

Inne z tej kategorii

Nie ma rodowitych Niemców, jesteśmy narodem imigrantów!

Redakcja

Rosja: liczba przypadków koronawirusa przekroczyła 950 tysięcy

Redakcja

W Czechach nakaz noszenia maseczek – już tylko lokalnie

Redakcja

Asia Bibi nie może opuścić Pakistanu

Redakcja

MSZ: Minister Jacek Czaputowicz z wizytą w Brukseli

Redakcja

Ruszyła strona internetowa KE, która ma obalać mity w sprawie koronawirusa

Redakcja
Gazeta Jutro