Informacje Nauka i Technika

Przełomowa współpraca Księżyca i Teleskopu Hubble’a

~ W poszukiwaniu życia pozaziemskiego

Dziedzina astronomii rozwija się w zawrotnym tempie i wciąż udaje się odkrywać najskrytsze tajemnice przestrzeni kosmicznej. Najbardziej frapujące pozostaje jednak pytanie o istnienie życia pozaziemskiego. Ostatnie próby wykorzystania Teleskopu Hubble’a do badania atmosfery egzoplanet dzięki promieniowaniu odbijanemu od Księżyca to duży skok, który może przynieść zaskakujące rezultaty.

fot. WikiImages, źródło: pixabay.com

Zasługi i nowa nadzieja

Obserwacje Kosmosu znacznie utrudnia atmosfera ziemska. Ograniczone możliwości techniczne jeszcze 20-30 lat uniemożliwiały jakościowe, dokładne obserwacje i pomiary.  To właśnie Teleskop Kosmiczny Hubble’a diametralnie zmienił sytuację. Dzięki wyniesieniu ponad atmosferę Ziemi dostarcza niezwykle wyraźnych obrazów ciał niebieskich znajdujących się w przestrzeni kosmicznej. Zawdzięczamy mu piękne i odkrywcze zdjęcia mgławic, obłoków materii międzygwiazdowej czy odległych galaktyk. Obecnie, dzięki współpracy z satelitą ziemskim, teleskop ma szansę zasłynąć w nowym obszarze – poszukiwań śladów życia w zakamarkach Kosmosu.

W poszukiwaniu warstwy ozonowej na odległych egzoplanetach

Księżyc jako satelita sam nie emituje światła. Widzimy go jednak dzięki temu, że ma zdolność odbijania światła słonecznego. Tę właściwość naukowcy postanowili wykorzystać także do odbicia ku przestrzeni kosmicznej promieni ultrafioletowych. Można powiedzieć, że ziemski satelita posłużył jako lustro. Dokładnie w styczniu 2019 roku zespoły badawcze NASA i Europejskiej Akademii Kosmicznej podczas całkowitego zaćmienia Księżyca sprawiły, że Kosmiczny Teleskop Hubble’a przechwycił promienie odbite od Księżyca. Wyniki eksperymentu zostały opublikowane na początku sierpnia 2020 roku przez magazyn The Astronomical Journal.

Na jakiej zasadzie Teleskop Hubble’a miałby zostać wykorzystany do poszukiwania oznak życia pozaziemskiego? Inteligentna maszyna potrafi wykryć warstwę ozonową Ziemi, stąd można się spodziewać, że będzie w stanie wykryć ją także na innych planetach, które mają predyspozycje do bycia schronieniem choćby dla drobnych form życia. Zbliżając się do danej egzoplanety, teleskop bada jej atmosferę, która dzięki przefiltrowującemu ją światłu gwiazdy macierzystej tworzy efekt halo widoczny przez teleskop. To pozwala mu na określenie składu atmosfery. Badacze żywią nadzieję, że dzięki temu uda im się odkryć tajemnice życia na innych planetach lub egzoplanetach, czyli ciałach niebieskich krążących wokół innych gwiazd niż Słońce.

Kosmiczna stawka

Na ziemi tlen produkowany jest przez organizmy, w szczególności te przeprowadzające proces fotosyntezy. Jeżeli uda się wykryć inną egzoplanetę, której atmosfera również zawiera tlen i co więcej jego zawartość w powietrzu ulega sezonowym zmianom, będą duże szanse, że panują tam warunki sprzyjające rozwojowi życia.

Oczywiście w takim przypadku potrzeba będzie głębszych badań i szerszych dowodów. Kryterium obecności pierwiastka tlenu w atmosferze nie jest wystarczające. Obok innych czynników trzeba wziąć pod uwagę jeszcze między innymi wiek planety, który jest ważnym elementem decydującym o możliwości rozwoju żywych form w danym środowisku. Badania za pomocą Teleskopu Hubble’a, w których ważną rolę odgrywa również Księżyc, są jednak istotnym wstępem do bardziej zaawansowanych metod.

Inne z tej kategorii

Buk: megaustawa szansą dla samorządów

Redakcja

Nowości na rynku urządzeń mobilnych w 2020 roku

P Bukański

USA: Trump zablokuje sprzedaż sprzętu Huawei i ZTE?

Redakcja

MON: Chrześcijańskie wartości nadal kształtują i będą kształtować postawy żołnierzy Wojska Polskiego

Redakcja

Brytyjska policja ustaliła, kto otruł Skripalów?

Redakcja

Absen zdobywa nagrodę Red Dot Award 2020 za mistrzowską serię wielkoformatowych wyświetlaczy LED na wynajem

Redakcja
Gazeta Jutro