Muzea

Na Krakowską Linię Muzealną wyjadą zabytkowe wagony z Norymbergi

Wakacje co prawda się skończyły, ale historyczne tramwaje znów wyjadą na krakowskie ulice. Dziś mieszkańcy Krakowa i turyści będą mieli okazję przejechać się wagonami T4 i B4 oraz GT6, które do Krakowa trafiły z Norymbergi.

fot. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne SA w Krakowie
Sprowadzenie do Krakowa tych właśnie wagonów było możliwe, ponieważ w latach 80. XX wieku w Norymberdze prowadzono intensywne prace przy budowie metra, które sukcesywnie zastępowało tramwaje. Te zaś, zbędne i niewykorzystywane, stały bezczynnie w licznych halach postojowych na terenie miasta. W ramach współpracy do MPK w Krakowie trafiła wtedy propozycja zakupu używanych, ale w pełni sprawnych pojazdów po minimalnych kosztach. Propozycja została szybko przyjęta. Dokonano oględzin i przeglądu wagonów pod kątem możliwości ich użytkowania w Krakowie i już we wrześniu 1989 roku do Krakowa dotarły 24 wagony. Po raz pierwszy krakowianie mogli do nich wsiąść 14 października 1989 roku, kiedy to skład wagonów T4 i B4 wyjechał na linię nr 2. Wagony silnikowe T4 i doczepne B4 są bardzo do siebie podobne, były bowiem wybudowane według tej samej zasady obowiązującej w latach pięćdziesiątych w Norymberdze. Eksploatację wagonów T4 zakończono w Krakowie w 2002 roku, a B4 w 2008 roku. Z kolei pierwsze wagony GT6 dotarły do Krakowa w listopadzie 1994 roku. Kilka tygodni później, 10 stycznia 1995 roku zaczęły wozić pasażerów. Od tego dnia nieprzerwanie przez 18 lat służyły krakowianom i turystom, kursując na wielu liniach tramwajowych. Wagon GT6 wyruszył w swój ostatni kurs 15 stycznia 2013 roku.

Dzisiaj zabytkowe tramwaje z Norymbergi będą kursować z przystanku Dajwór do Cichego Kącika przez ul. św. Wawrzyńca, Na Zjeździe, Limanowskiego, Krakowską, św. Gertrudy, pl. Wszystkich Świętych, ul. Franciszkańską, Piłsudskiego i al. 3 Maja (trasa powrotna: al. 3 Maja, ul. Piłsudskiego, Podwale, Basztowa, Westerplatte, Starowiślna). Odjazdy zabytkowych tramwajów z przystanku Dajwór zostały zaplanowane na godzinę 10.53, 12.53, 14.53, 16.53, a odjazdy z Cichego Kąciak o 11.53, 13.53, 15.53 i 17.33.

Przypominamy, że pasażerowie Krakowskiej Linii Muzealnej mają obowiązek posiadania maseczek. Podobnie jak w innych pojazdach także na Krakowskiej Linii Muzealnej jest limit osób, które jednocześnie mogą podróżować (obecnie wynosi on 50 proc. wszystkich dostępnych miejsc). Zabytkowe tramwaje są dezynfekowane, w tym szczególnie te elementy, których dotykają pasażerowie. Szczegółowy rozkład jazdy linii nr 0 jest dostępny na stronie internetowej www.mpk.krakow.pl.

Krakowska Linia Muzealna jest częścią kampanii informacyjno-społecznej „Bądź turystą w swoim mieście – zwiedzaj Kraków”, która trwa już od 30 maja. W ramach działań realizowanych w czasie akcji Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowego zapraszają do ponownego odkrywania piękna naszego miasta oraz spacerowania śladem tematycznych tras, które można znaleźć na stronie Krakow.Travel. Linia będzie zatrzymywać się w pobliżu muzeów, które są partnerami kampanii i specjalnie na ten cel przygotowały specjalne oferty dla krakowianek i krakowian. Szczegóły na temat kampanii można znaleźć na stronie www.badzturysta.pl. Zachęcamy także do zamieszczania w mediach społecznościowych zdjęć oraz materiałów video z podróży zabytkowymi tramwajami oraz dodawania hashtagów #badzturysta, #zwiedzajkrakow oraz #badzturystawswoimmiescie, a także oznaczania profili MPK S.A. w Krakowie i kampanii (Facebook: Bądź turystą w swoim mieście – zwiedzaj Kraków; Instagram: @BadzTurysta).

———

Autorem i dostawcą informacji jest
Portal Magiczny Kraków

Inne z tej kategorii

Już dziś otwarcie Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku!

Redakcja

Muzeum Polskiej Wódki ponownie otwarte

Redakcja

Utracony w czasie wojny XVI-wieczny obraz powrócił do Wrocławia

Redakcja

Odkryj Kraków z Muzeum Krakowa – bądź turystą w swoim mieście!

Redakcja

Już we wtorek spotkajmy się na dyskusji w Muzeum Archidiecezjalnym Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie

M Lebiest

teamLab Borderless najchętniej odwiedzanym muzeum pojedynczego artysty na świecie

Redakcja
Gazeta Jutro