Energetyka

MŚ: 300 mln zł na odwierty geotermalne

Wszystkie gminy w Polsce mogą składać wnioski o dofinansowanie projektów geotermalnych w ramach programu Ministerstwa Środowiska i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Czeka na nie aż 300 mln złotych. Dokumenty można składać do 30 września 2020 roku.

OZE szansą dla ekologicznego sposobu uzyskania energii – fot. pixabay
Geotermia to w polskich warunkach najlepsze i najczystsze odnawialne źródło energii. Nowy program stanowi kompleksowy instrument wsparcia walki o czyste powietrze. Odpowiada potrzebom rynkowym polskiego przemysłu, przy zaostrzających się normach niskiej emisji CO2 i konieczności prowadzenia zrównoważonego rozwoju. Jest to zdecydowanie najbardziej ekologiczne rozwiązanie – podkreślił minister środowiska Michał Woś.

Temat geotermii w ostatnim czasie stał się bardzo popularny w środowiskach naukowców, przedsiębiorców i rolników, choć sama idea wykorzystania zasobów geotermalnych do celów ciepłowniczych w Polsce liczy sobie już prawie 40 lat.

Wykorzystanie zasobów geotermalnych może przyspieszyć walkę o czyste powietrze w Polsce. Geotermia odnosi sukcesy w sektorze ciepłownictwa, czego doskonałym przykładem jest geotermia w Mszczonowie. Nie generuje odpadów, jest bezemisyjna i całkowicie bezpieczna – dodał wiceminister klimatu i poseł ziemi mszczonowskiej Jacek Ozdoba.

Program „Udostępnianie wód termalnych w Polsce” wspiera przedsięwzięcia wykorzystujące geotermię. Nadrzędnym celem wykorzystania wód termalnych jest ciepłownictwo. Oprócz korzyści środowiskowych, woda geotermalna wykorzystywana jest również do celów rekreacyjnych, zdrowotnych i w rolnictwie ekologicznym.

Nowy program stawia na racjonalne wydatkowanie środków publicznych przy równoczesnym zwiększeniu liczby odwiertów geotermalnych. Ponadto upraszcza procedury przygotowywania projektów robót geologicznych. Efektem tych działań będzie rozwój geotermii przy mniejszych nakładach finansowych samorządów.Dla grupy kapitałowej PGNiG inwestycje w czyste odnawialne źródła energii stanowią ważny element rozwoju spółki. Jesteśmy wiarygodnym partnerem dla samorządów, gdzie realizujemy odwierty geotermalne, jak również chcemy rozwijać innowacyjne rozwiązania dla wykorzystania istniejących odwiertów węglowodorowych celem pozyskiwania ciepła z zasobów ziemi – powiedział Wiceprezes Zarządu ds. Rozwoju PGNiG.

———

Artykuł udostępniony dzięki współpracy z PAPMateriały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, jest zabronione.

Inne z tej kategorii

ME: Dialog z Komisją Europejską w sprawie cen energii elektrycznej w 2019 trwa

Redakcja

Orlen zmniejsza dostawy ropy z Rosji

Redakcja

Dyrektywa gazowa dotycząca Nord Stream 2 weszła w życie

Redakcja

Rola i bezpieczeństwo sieci energetycznych w czasach zwiększonej eksploatacji

Redakcja

Nowatorski jaz elektrowni Ostrołęka – przygotowani na suszę

Redakcja

Energa zmodernizuje kolejną hydroelektrownię

Redakcja
Gazeta Jutro