Świat

Międzynarodowy Dzień Języka Migowego – Trzecia edycja dnia, mającego zwrócić uwagę na tych, których na co dzień nie usłyszymy

Oficjalne logo – wfdeaf.org

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA MIGOWEGO

Międzynarodowy Dzień Języka Migowego powstał w wyniku inicjatywy organizacji Światowej Federacji Głuchych (WFD) w roku 2017 i wypada w dniu 23 września. Data ta jest nieprzypadkowa, bowiem w tym dniu, 23 września 1951 roku, powstało WFD. Jest on częścią Międzynarodowego Tygodnia Głuchych.

Tematem Międzynarodowego Tygodnia Głuchych 2020 jest „Potwierdzenie praw ludzi niesłyszących”.

GLOBAL LEADERS CHALLENGE

W tym roku powstała również inicjatywa o nazwie Global Leaders Challenge, która ma za zadanie promować użycie języka migowego przez lokalnych, narodowych i globalnych przywódców, we współpracy z narodowymi związkami osób niesłyszących w kraju. Zgłoszeni przywódcy powinni pokazać w języku migowym „[nazwa języka migowego odpowiednia dla kraju] jest dla wszystkich!”

JĘZYK MIGOWY

Język migowy jest językiem, którego historia sięga aż do starożytności, kiedy to Platon zauważył, że z osobami głuchymi można porozumiewać się gestami. Od tamtej pory, tak jak język mówiony, ewoluuje on, przystosowuje się on do czasów i potrzeb współczesnego człowieka. Składa się z znaków ideograficznych (migów), które mogą odpowiadać zwrotom w języku mówionym, jednak cała wypowiedź nie jest taka prosta do bezpośredniego przetłumaczenia, ze względu na jej synchroniczność, umożliwiającą zamiganie więcej niż jednego elementu jednocześnie.

Choć dla osoby, która nie jest zaznajomiona z językiem migowym, może wydawać się to nie do uwierzenia, to nie ma jednego języka migowego. Niektóre państwa mogą mieć nawet kilka jego odmian!

OSOBY NIESŁYSZĄCE W POLSCE

Liczbę osób z problemami ze słuchem w Polsce szacuje się na ok. 5 milionów osób, przez co można stwierdzić, że staje się to chorobą a cywilizacyjną. Niestety, około 80 procent osób niesłyszących, zmaga się z bezrobociem. Jest to spowodowane nie tyle barierą komunikacyjną, co obawami pracodawców. W 2019 roku Polski Związek Głuchych zainicjował akcję „W ciszy łatwiej się skupić” mającą zwrócić uwagę społeczeństwa, że osoby niesłyszące również są wartościowymi pracownikami, co daje nadzieję na zaangażowanie w życie zawodowe większej ilości osób zmagających się z problemami ze słuchem.

 

Inne z tej kategorii

Ukraina będzie opracowywać rakiety z Polską

Redakcja

Ekspert: wzrost zachorowań, który aktualnie obserwujemy, świadczy o tym, że koronawirus jest aktywny cały czas

Redakcja

MAEA: Iran przestrzega porozumienia nuklearnego

Redakcja

To wartości chrześcijańskie czynią Europę silną

Redakcja

UE nie uznaje suwerenności Izraela nad Wzgórzami Golan

Redakcja

Dziesiątki zabitych na pogrzebie Sulejmaniego

P Bukański
Gazeta Jutro