Lifestyle

Łzy – czy to tylko oznaka słabości?

Z góry przyjęło się, że płacz to oznaka słabości, ale oczywiście to nieprawda. Istnieje wiele innych powodów, przez które z naszych oczu płyną łzy. Postaram się przyjrzeć kilku przyczynom.


fot. pixabay

Szczęście

Większość z nas na pewno doświadczyła czegoś takiego, jak płacz ze szczęścia. Wyobraźmy sobie, że stało się coś, o czym marzyliśmy od dawna. A może udało się nam odnieść jakiś sukces? Mnóstwo rzeczy potrafi przynieść człowiekowi optymizm. Wiadomo, że każdy odbiera to inaczej. Zazwyczaj w takiej chwili jesteśmy w euforii, rozpromienieni od ucha do ucha, skaczemy z radości, ale właśnie również płaczemy!

W tym momencie nie jest to oznaka słabości, ale podkreślenie tego, jak dla nas dana sprawa była i jest ważna!

Wzruszenie

Szczęśliwe zakończenie na filmie – to właśnie ono najczęściej prowadzi do wzruszeń. Uaktywniają się wtedy u niektórych liczne emocje, które powodują, że z oczu płyną krople łez.

,,Nie płacz, kiedy odjadę, sercem będę przy Tobie…”

Powstało i wciąż powstaje wiele piosenek dotyczących płaczu. Oznacza to, że jest on wszędzie na porządku dziennym. Słowa piosenki wskazują na kolejną przyczynę łkania. Tym razem jest to tęsknota za bliską osobą. To bardzo boli, jeśli jest się w rozłące z ważnym dla nas człowiekiem. Zarówno jeśli chodzi o kilometry, jak i o brak tej osoby w naszym życiu, czyli – krótko mówiąc – nieutrzymywanie kontaktu.

Zauważam na swej drodze ludzi, którzy płaczą z byle jakiego powodu. Traktują tę czynność, jak chleb powszedni. Dla nich to normalne, że po policzkach płyną łzy. Takie osoby charakteryzują się ogromną wrażliwością, dla nich najmniejszy cios może być krokiem do destrukcji. Nie są tego świadomi, bo to już wyryta rutyna, lecz to może wyniszczyć dogłębnie… Zarówno jeśli chodzi o uczucia i psychikę.

Nasuwają się na myśl dwa pytania, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każdy musi sobie odpowiedzieć na nie sam.

1. Jak nie będę płakać, to czy inni pomyślą, że nie mam uczuć?
2. Jak będę płakać, to pomyślą, że jestem słaby i użalam się nad samym sobą?

Inne z tej kategorii

Najpopularniejsze imprezowe ulice w Polsce. FREE NOW przeanalizowało weekendowe zamówienia taksówek

Redakcja

Slowfood – z czym to się je?

K Rapa

Marta Żmuda Trzebiatowska: w Stanach najpopularniejszymi polskimi aktorami są Jan Kobuszewski i Wojciech Pokora, a w Londynie ja

Redakcja

Kreatywne oblicze kwarantanny

O Marczuk

Nie wiesz co zrobić w majówkę?

Gazeta Jutro radzi: "Wsiądź na rower!"

M Huniak

Edyta Herbuś: Szybko dojrzałam. Teraz próbuję nadrobić zaległości w beztrosce

Redakcja
Gazeta Jutro