Zdrowie

Jak chronić maskę tak, by ona dobrze chroniła nas

Jednorazowe naturalnie po pojedynczym użyciu lądują w koszu, ale o wielorazowe maseczki trzeba odpowiednio zadbać. Skuteczność jej działania zależy w dużej mierze od tego, jak utrzymujemy  higienę maseczki w momencie, gdy jej nie nosimy. Jak robić to prawidłowo? W jakim miejscu chować maski i czym się kierować przy jego wyborze? Odpowiedzi szukamy wśród wypowiedzi ekspertów w dziedzinie chorób zakaźnych.

fot. Julita Bodensee/Schweiz, źródło: pixabay.com

Priorytetem okazuje się przechowywanie maski w miejscu suchym i w miarę możliwości nieskazitelnie czystym, z dala od przedmiotów i akcesoriów, po które często sięgamy. Dobrym wyborem będzie specjalnie wyznaczone miejsce w szafce lub w pojemniku, jak twierdzi Peter Chin-Hong, specjalista chorób zakaźnych i profesor medycyny na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco. Celem powinno być uniknięcie dotykania maski w przypadkowych okolicznościach, bez wcześniejszego umycia rąk.

Należy zwrócić też uwagę na to, by nie mieszać maseczek czystych z brudnymi, które zostały już zużyte. Do tego maski członków rodziny powinny być od siebie odpowiednio odizolowane i używane tylko przez konkretnego właściciela – podkreśla Amanda Castel, profesor epidemiologii na Uniwersytecie George’a Washingtona.

Obecnie maska służy do zabezpieczania nosa i ust w większości miejsc publicznych, są jednak sytuacje, w których jej użycie nie jest obligatoryjne. Tak jak choćby na ulicy albo gdy przygotowujemy się do posiłku w restauracji.  Nie należy wtedy wkładać maseczki bezpośrednio do torby czy plecaka bez żadnej osłony, ponieważ w taki sposób łatwo może się zabrudzić i pognieść. Wirusolodzy zalecają, by po zdezynfekowaniu rąk włożyć maskę do specjalnie do tego celu dedykowanej kosmetyczki czy małej torebki papierowej, które można schować do większej  torby. Z powrotem po maseczkę można natomiast sięgnąć po ponownej dezynfekcji dłoni.

Tylko przy zachowaniu odpowiednich środków higieny, które powinny stać się nawykiem, sprawimy, że maski będą faktycznie odgrywały swoją ochronną rolę. Warto trzymać się zasady, że maseczki chirurgiczne służą tylko do jednorazowego użycia, a te wykonane z tkaniny należy regularnie myć i przechowywać w czystych warunkach.

Inne z tej kategorii

Zastanów się, czy warto: o toksyczności e-papierosów

Redakcja

NFZ: maseczka – mała, wielka sprawa; nośmy ją, chrońmy siebie i innych

Redakcja

„Cichy zabójca” azbest: toksyczny materiał, który spowodował prawdziwą epidemię raka

Redakcja

Fibromialgia – choroba tajemnicza nawet dla lekarzy

Redakcja

Jak nie przytyć w święta

A Szachowska

Powiedz: “Nie!” tytoniowi

31 maja - Światowy Dzień bez Papierosa

D Okaz
Gazeta Jutro