Uroda

Historia szminką pisana

Jest wisienką na torcie każdego makijażu, która nadaje twarzy wyrazistości i wdzięku. Szminka to jeden ze sztandarowych symboli kobiecości, choć nie zawsze tak było. Obecnie rocznie w kobiece ręce trafia około 800 milionów szminek w skali całego świata. Poznajcie unikalną recepturę ich przygotowania, oraz wskazówki, którymi warto się kierować przy doborze koloru.

fot. anncapictures, źródło: pixabay.com

Krótki rys historyczny

Szminka nie zawsze miała kształt, który obecnie jest najbardziej popularny. Dziś znamy ją w formie stałej, ale niegdyś miewała konsystencję cieczy lub kremu. Wtedy dystrybuowano ją w małych słoiczkach i aplikowano tak jak olejki eteryczne. Produkowano ją na bazie składników roślinnych, ale czasem również zwierzęcych – w postaci drobnych insektów. Istotną rolę w produkcji odgrywała marzanna barwierska – roślina uprawiana w ciepłym i umiarkowanym klimacie, nadająca substancjom czerwonego pigmentu.

Od czasów renesansu, a więc od przełomu XV i XVI wieku, szminka zarezerwowana była dla rodów szlacheckich oraz arystokracji. Dopiero wiek XIX przyniósł istotne zmiany, kiedy to cesarz Napoleon III i jego żona Eugenia zaczęli faworyzować rozwój przemysłu luksusowego. Do produkcji szminek wprowadzono innowacje, w tym zaczęto używać moszczu winogronowego, który nadawał mieszaninie intensywnego koloru, oraz wosku pozwalającego na osiągnięcie twardszej konsystencji.

Rewolucje feministyczne i czasy Coco Chanel – projektantki mody propagującej styl wyzwolonej chłopczycy, przyniosły modę na czerwoną szminkę. Nowością były szminki dostępne w postaci bransoletek. Każdy element bransoletki miał inny kolor i można go było z łatwością wyjąć, wybierając barwę wedle okazji i humoru. Lata 60. XX wieku to szczyt sławy Marylin Monroe i rozkwit mody glamour, które to jeszcze mocniej inspirowały przedstawicielki płci pięknej do akcentowania swojej kobiecości i uroku poprzez proste gesty, takie jak dobrane kosmetyki.

Laboratoryjne czary

Na co dzień kobiety mają mnóstwo zajęć i ograniczony czas na dodatkowe czynności. Jeśli decydują się na użycie szminki, pragną, by trzymała się na ustach jak najdłużej – najlepiej od rana do wieczora, bez konieczności permanentnego jej poprawiania. Odpowiednia receptura i sposób preparacji sprawiają, że dzisiejsze kosmetyki są coraz bardziej trwałe, bez ujmy dla jakości.

Współcześnie do produkcji szminki stosuje się 14 różnych pigmentów występujących pierwotnie w postaci proszków. Wybrane kilka z nich – w zależności od barwy jaką chemicy chcą uzyskać – roztapia się i miesza razem z mieszanką olejów, np. migdałowego i jojoba. Następnie w specjalnym urządzeniu uzyskana farba miksowana jest między innymi z woskiem przez około 30 minut w temperaturze 98 stopni Celsjusza. Inne dodatki zależą od wytycznych danej marki, lecz często uzupełnia się ten skład o aromaty, substancje aktywne czy filtry. Później składniki zostają poddane ochłodzeniu i przybierają formę olbrzymiej kostki masła, którą w następnej kolejności dzieli się ostrym nożem na mniejsze części i rozdysponowuje do małych silikonowych lejków. Przechodząc przez laboratoryjne taśmy podlegają weryfikacji specjalistów i maszynowym poprawkom.

Dobrana specjalnie dla mnie

Aby szminka wyglądała na kobiecych ustach jak najkorzystniej i podkreślała urodę, warto odpowiednio dobrać ją do karnacji czy też koloru włosów. Kosmetolodzy wyróżniają karnacje chłodniejsze, skłaniające się bardziej ku odcieniom różu, i cieplejsze, idące w stronę żółci. Jeśli macie wątpliwości, najlepiej rozpoznać to… po żyłach. Jeśli żyły widoczne na wysokości nadgarstka są niebieskie, skóra najprawdopodobniej jest typu różowego, a jeśli zielono-niebieskie – typu żółtego.

W przypadku chłodnego, jasnego typu skóry, warto sięgać po pastelowe odcienie szminek. Do blond włosów dobrze wypadają jasne róże, a do ciemniejszych – jasne czerwienie. Wieczorem za to warto sięgnąć po głębokie czerwienie. W przypadku cieplejszej, oliwkowej cery wachlarz kolorów jest nieco szerszy. Sprawdzą się tak róże, jak i czerwienie, czy pomarańcze. Przy blond włosach pięknie wyglądać będzie pomadka w kolorze złotym lub karmelowym, a przy ciemnych można postawić na ciemny róż, kolor wina i czekolady. Jeśli zaś skóra ma wyjątkowo ciemny odcień, znakomicie skomponują się z nią szminki o barwie śliwki czy jagody. Ponadto warto wiedzieć, że nikt nie wypadnie korzystnie w szarych i bladych odcieniach, które odbierają twarzy witalność.

Najważniejsze przy doborze koloru szminki jest to, aby dobrze i pewnie się w nim czuć. Warto mieć też świadomość symbolicznej wartości tego kosmetyku, bowiem szminka jest nie tylko akcentem kobiecości, ale zarazem ładunkiem energetycznym, nośnikiem historii i dopełnieniem charakteru.

 

Inne z tej kategorii

Domowa pielęgnacja paznokci

Zobacz, jak w domowym zaciszu zadbać o swoje paznokcie

K Bockowska

Ile Polki wydają na makijaż?

D Brabańska

Domowa pielęgnacja

Dłonie są naszą wizytówką, pamiętajmy więc o ich pielęgnacji

K Bockowska

Najmodniejsze fryzury tego roku

K Bockowska

KILKA MINUT DLA URODY!

tak niewiele może dać cudowny efekt!

Gabriela Główka

O której godzinie najlepiej uprawiać seks

Redakcja
Gazeta Jutro