Zdrowie

Hipoterapia

~ Niezwykła relacja ludzi i zwierząt

Każdy człowiek jest częścią otaczającego go świata. Wszystko co znajduje się wokół nas, przenikając się wzajemnie, wywiera nieodparty wpływ na nasz organizm w jego fizycznym, psychicznym i duchowym aspekcie.

Kontakt z koniem daje poczucie bezpieczeństwa i spokoju. Fot. Markus Spiske z Pixabay

Otwierasz drzwi stadniny. Twoim oczom ukazuje się pokaźnych rozmiarów zwierzę. Jego spokój i opanowanie od pierwszej chwili dodaje ci otuchy i tak upragnionego poczucia bezpieczeństwa. Pierwszy dotyk, pod skórą palców czujesz przyjemnie miękką sierść i ciepło, które ogrzewa cię, przenikając do każdej komórki organizmu. Czujesz, że znalazłeś prawdziwego przyjaciela. Tak, konie to zwierzęta niezwykłe. Towarzysząc nam od setek lat, zdały się w swej mądrości zrozumieć ludzką naturę, rozpoznając to czego tak naprawdę najbardziej brakuje człowiekowi. Ucieleśnieniem tej pięknej relacji są obecnie prowadzone zajęcia z hipoterapii. Te, z pozoru proste, ćwiczenia potrafią zdziałać prawdziwe cuda.

Czym jest hipoterapia?

Jak wskazuje sama nazwa jest to terapia prowadzona poprzez kontakt z końmi. Unikalna forma rehabilitacji skierowana jest zarówno na leczenie fizycznych schorzeń ludzkiego organizmu, jak problemy z układem odpowiedzialnym za ruch, ale też pomoc w trudnych sytuacjach natury psychicznej. Kontakt z koniem i specjalnie dobrane ćwiczenia pozwalają pacjentowi wyciszyć się, doznać potrzebnego ukojenia i poczucia bezpieczeństwa. Hipoterapia to również naturalne lekarstwo dla osób z zaniżonym poczuciem własnej wartości, stanami lękowymi czy depresją.

W czym tkwi sekret?  

Sekret tkwi w naturalnej budowie ciała konia, a także w sposobie jego poruszania się. Jeżdżąc na koniu nieustannie musimy łapać równowagę, dopasowywać się do ruchów zwierzęcia, a przez to aktywować mięśnie naszego organizmu i wymuszać jego prawidłowe ułożenie. Ciało konia posiada nieco wyższą temperaturę od organizmu człowieka, a przez to stwarza poczucie kojącego ciepła i poczucia bezpieczeństwa, ważnego zwłaszcza w stanach lękowych i depresyjnych. Biorąc pod uwagę wielkość zwierzęcia, jeźdźca dosiadający konia, a przez to siedzący znacznie wyżej niż inni, podświadomie buduje poczucie własnej wartości. Zresztą już samo „ujarzmienie” tak monumentalnej istoty, wlewa w serce człowieka optymizm i poczucie możliwości dokonywania wielkich rzeczy.

Pomoc w schorzeniach autystycznych

Temu wątkowi warto poświęcić osobne miejsce. Niezwykle często temat ludzi z autyzmem owiany jest międzyludzkim tabu. Boimy się o tym rozmawiać, nie wiemy jak rozpocząć relację z ludźmi cierpiącymi na podobne schorzenie, często lękamy się, iż nieświadomie moglibyśmy urazić drugiego człowieka. Jednak każdego roku, u coraz większej liczby dzieci, diagnozuje się zaburzenia ze spektrum autyzmu. Jedną z form łagodzących jego objawy jest właśnie hipoterapia. Choć początki bywają trudne, to jednak stopniowe przyzwyczajenie się do obecności zwierzęcia, obcowanie z nim poprzez dotyk, głaskanie, a w końcu ćwiczenia ruchowe podczas jazdy pozwolą wyciszyć dziecko, a także uspokoić jego emocje, które towarzyszą mu na co dzień ze względu na otaczające go silne bodźce.

Za nim wsiądę na koń…

Hipoterapia może poszczycić się pozytywnym wpływem na działanie organizmu człowieka, jednak nie zapominajmy o pewnych przeciwwskazaniach dla jej praktykowania. Jednym z nich jest np. niestabilność kręgów szyjnych w Zespole Downa. Najlepszym rozwiązaniem tej sytuacji będzie więc konsultacja ze specjalistą, który wskaże nam czy i w jakim zakresie powinniśmy stosować hipoterapię. Nie może być to pochopna decyzja rodziców czy instruktora.

No właśnie. Równie ważną decyzją jest wybór profesjonalnego ośrodka oferującego zajęcia z hipoterapii. Pamiętajmy, iż może się ona odbywać tylko i wyłącznie pod opieką wykwalifikowanego instruktora. Ekspert będzie w stanie dobrać właściwe ćwiczenia, a także stopniowo ewoluować zakres kontaktu z koniem i wybrać zwierze do pracy z człowiekiem. Ten aspekt wcale nie jest tak łatwy jak mogłoby się wydawać. Odpowiedni koń powinien posiadać specyficzną budowę ciała, ale też ściśle określone cechy charakteru. Spokój, opanowanie i przewidywalność zachowań pozwalają wszak zapewnić bezpieczeństwo pacjentom.

Inne z tej kategorii

Co zrobić, by mieć energię przez cały dzień, wstając wcześnie rano?

10 porad dotyczących wczesnego wstawania

B Kuras

Drób, filozofia zero waste i gastronomiczne trendy na Mikserze Kulinarnym

M Lebiest

5 pomysłów na smaczne i zdrowe przekąski

A Jagła

W Kanadzie też oszukują konsumentów na mięsie ryb

Redakcja

Zrób coś dla swojego serca – V Poranny Bieg Po Plantach Krakowskich

B Kuras

Jak chronić maskę tak, by ona dobrze chroniła nas

O Marczuk
Gazeta Jutro