Dietetyka Zdrowie

Fonio – nowy przysmak wzięty pod lupę

W czasach, gdy z każdej strony atakuje nas żywność wysoko przetworzona, coraz głośniej mówi się o zdrowszych zamiennikach i alternatywach. Dobrą sławą cieszą się już choćby quinoa, jagody goi, orzechy, siemię lniane czy jarmuż. Teraz czas na fonio –  roślinę idealną dla osób eliminujących z diety gluten i dbających o ekologię.

fot. Hannah Kaminsky, źródło: https://bittersweetblog.com

W szczególności w ciągu ostatniej dekady popularność zyskuje dieta bezglutenowa i promowane są wszelkie produkty, które glutenu nie zawierają. Konsumenci dają się czasem nabrać na pewne pułapki. Przykładem jest przypadek, gdy producenci chwalą się, że dana żywność nie zawiera glutenu, a jest to rzeczą oczywistą, ponieważ nigdy się do danego typu produktów nie dodawało pszenicy, żyta czy jęczmienia.

Kto naprawdę powinien zrezygnować

Prawda jest taka, że osobom niecierpiącym na nietolerancję bądź alergię żywność zawierająca gluten w najmniejszym stopniu nie szkodzi. Problemem jest jednak fakt, że wiele osób nie ma pojęcia o ich rozwoju w swoim organizmie i spożywając gluten, wyrządza sobie dużą szkodę. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów należy niezwłocznie udać się do specjalisty po diagnozę i wdrożyć dietę całkowicie pozbawioną glutenu.

Taka nietolerancja ma podłoże autoimmunologiczne i nie mamy wpływu na wytwarzanie przez organizm określonych przeciwciał w razie kontaktu z białkami tworzącymi gluten. Najczęściej wykrywa się ją już u dzieci w wieku od sześciu miesięcy do dwóch lat, jednak często zdarzają się też przypadki wykrycia między 20. a 40. rokiem życia, jeśli w dzieciństwie nietolerancja się nie objawiła.

Jedynie restrykcyjne przestrzeganie zasady wykluczenia białek tworzących gluten może sprawić, że niebezpieczne zmiany jelitowe zaczną się goić. Dlatego dla osób, które muszą się do niej stosować, produkty pozbawione tych białek są jedynym możliwym wyjściem. A są one o tyle cenniejsze, o ile za walorami zdrowotnymi idzie dobry smak i możliwość różnorodnego wykorzystania składników.

Świadome wybory

Choć dieta bezglutenowa nie jest koniecznością dla wszystkich, ograniczanie produktów posiadających białka glutenu może okazać się korzystne z różnych względów. Po pierwsze częściej sięga się wtedy po żywność mniej przetworzoną, opartą na naturalnych, bogatych w witaminy i minerały składnikach. Wśród nich królują kasza gryczana, proso, orkisz czy komosa ryżowa, a ostatnio również fonio. Tym mianem określa się dwie trawy o drobnych ziarnach, uprawiane w zachodniej Afryce od pięciu tysięcy lat. Posiadają cenny błonnik, magnez, żelazo, witaminy z grupy B i roślinne białka, niezwykle cenne przy diecie wegetariańskiej i wegańskiej. Do tego fonio ma bardzo niski indeks glikemiczny, stąd polecany jest osobom cierpiącym na hiperglikemię lub cukrzycę.

Z korzyścią dla środowiska

Rosnącą sławę fonio zawdzięcza nie tylko właściwościom odżywczym, ale także pozytywnemu wpływowi na środowisko. Uprawa tej rośliny nie wymaga stosowania głębokiej orki, która uważana jest za szkodliwą dla gleby. Ponadto nie jest to roślina szczególnie wymagająca. Potrafi dostosować się do różnych warunków opadowych i glebowych. Jest to świetna informacja dla takich państw jak Gwinea, Nigeria, Kamerun i Senegal, dla których popularność fonio w krajach rozwiniętych jest poważną szansą na wzrost gospodarczy.

Inne z tej kategorii

Zielone herbaty Oi Ocha firmy ITO EN wkrótce dostępne w Walmarcie

Redakcja

Kac morderca nie ma serca

A Szachowska

Wino pomaga pozbyć się problemów z psychiką?

Redakcja

Lody waniliowe bez mleka, śmietany i wanilii

Redakcja

Czy dorośli powinni pić mleko?

Redakcja

Pozytywne gesty dla środowiska

A Szachowska
Gazeta Jutro