Polska

Będzie weto ws. „Piątki dla zwierząt”? Prezydent Duda zmienił zdanie

Prezydent Andrzej Duda skłania się do zawetowania „Piątki dla zwierząt”. Nie zawetuje ustawy o ochronie praw zwierząt, jeśli zostaną wprowadzone daleko idące zmiany – donosi RMF FM.

Bedzie veto? – fot. © Sputnik . Rusławn Kriwobok
W piątek Sejm uchwalił nowelizację ustawy o ochronie zwierząt. Za jej przyjęciem głosowało 356 posłów, 75 było przeciw, a 18 wstrzymało się od głosu. Większość nowych przepisów wejdzie w życie po 30 dniach od ogłoszenia, niektóre z nich, w tym dotyczące zakazu hodowli zwierząt na futra wejdą w życie po upływie 12 miesięcy.

Nowelizacja zakłada m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra, zakaz wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych, ubój rytualny będzie dozwolony jedynie na potrzeby krajowych związków wyznaniowych i jego warunki i metody oraz kwalifikacje wykonujących go osób będą określone w rozporządzeniu ministra rolnictwa w porozumieniu z szefem MSW. Nowe przepisy wykluczają także cyrki z listy podmiotów, które mogą sprowadzać zwierzęta z zagranicy.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński chce pilnego uchwalenia nowelizacji, jednak nie wszyscy są jej zwolennikami. Podczas głosowania wyłamało się kilku posłów PiS oraz członkowie Porozumienia i Solidarnej Polski, co wywołało kryzys w rządzącej koalicji. Jeszcze w niedzielę podczas Dożynek Prezydenckich w Warszawie prezydent Andrzej Duda zapewniał, że dobrostan zwierząt jest dla niego ogromnie ważny.

Ale nie można w tym wszystkim zapominać o tym, że na pierwszym miejscu jest byt rolnika, jakość jego życia i jego rodziny – mówił jeszcze wczoraj.

Prezydent podpisze ustawę o ochronie praw zwierząt. Stawia jednak ultimatum. Jak podaje RMF FM, po pierwsze Andrzej Duda chce wydłużenia vacatio legis. W ocenie prezydenta nie może być tak, że z dnia na dzień legalna działalność staje się nielegalną i ludzie tracą pieniądze. Głowa państwa chce, aby okres przejściowy był dłuższy. Po drugie prezydent domaga się usunięcia z ustawy ograniczeń dotyczących uboju rytualnego.

Andrzejowi Dudzie nie podoba się także nadanie obrońcom praw zwierząt uprawnienia do wchodzenia na prywatną własność w asyście policji.

Jeszcze w tym tygodniu ustawa o ochronie zwierząt trafi do Senatu.

———

Autorem i dostawcą informacji jest
Sputnik News

Inne z tej kategorii

Minister klimatu zarażony koronawirusem

Redakcja

Nowe radiowozy dla komend policji

Redakcja

„PiS stawia jasną granicę: związków partnerskich nie będzie”

Redakcja

MC: Zaręczyliście się w święta? Formalności załatwcie online

Redakcja

Jak jedzenie twarogu wpływa na zdrowie?

Redakcja

KGP: policjanci ukarali mandatem ponad 14 tys. osób za brak zasłoniętych ust i nosa

Redakcja
Gazeta Jutro