Energetyka

Turcja będzie dalej wiercić: ile są warte gigantyczne złoża gazu na Morzu Czarnym?

Turecki statek wiertniczy Fatih odkrył złoże gazu na Morzu Czarnym. Jego wielkość szacuje się na 320 miliardów metrów sześciennych – powiedział prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.

Turcja walczy o złoża gazu – fot. © AP Photo / Turkish Defence Ministry
„Nasz statek Fatih odkrył największe złoże na Morzu Czarnym, jego wielkość szacuje się na 320 miliardów metrów sześciennych” – powiedział Erdogan w przemówieniu telewizyjnym. Zwrócił uwagę, że stabilność tureckiej gospodarki zależy od bezpieczeństwa energetycznego.

To dla nas historyczny dzień. Teraz możemy korzystać z własnych zasobów w trosce o bezpieczeństwo energetyczne. Operację tę przeprowadziliśmy własnymi siłami i teraz zajmiemy się tworzeniem infrastruktury niezbędnej do wydobycia gazu. Mam nadzieję, że do 2023 roku zaczniemy korzystać z własnego gazu – podkreślił Erdogan. Jak dodał, odkryte złoże gazu może być tylko częścią całkowitej objętości złoża.

„Tego samego oczekujemy na Morzu Śródziemnym. Przyśpieszymy jeszcze badania nad poszukiwaniem surowców energetycznych. Naszym celem jest rozwiązanie wszystkich problemów energetycznych w kraju” – zapewnił turecki prezydent. I dodał: „Będziemy nadal dążyć do osiągnięcia naszych celów, chroniąc nasze interesy. Każdy, kto sprzeciwia się nam na tej drodze, przede wszystkim Grecja, wie, że mamy rację. UE, która rozpieszczała Grecję, po raz kolejny złamała swoje zasady, pokazała politykę podwójnych standardów. Nie powinniśmy zapominać, że wszystkie słabe karty, które nie mają żadnej wartości, spowodują pewnego dnia największe szkody dla samej UE”.

Turcja stawia na własne złoża

Turecki minister energetyki Fatih Donmez wypowiedział się na temat przybliżonej wartości złoża gazu odkrytego na Morzu Czarnym. „Można powiedzieć, że ekonomiczna wartość tego gazu (320 miliardów metrów sześciennych – przyp. red.) wyniesie 65 miliardów dolarów”. Minister zaznaczył, że „od tego czasu Turcja będzie kontynuowała wiercenia i badania sejsmiczne, opierając się na własnych możliwościach”. Donmez powiedział też, że zagospodarowaniem złoża w całości zajmie się Turkish Petroleum (przedsiębiorstwo państwowe upoważnione do prowadzenia prac związanych z poszukiwaniem, wierceniem, produkcją, przetwarzaniem i wprowadzaniem do obrotu węglowodorów).

———

Autorem i dostawcą informacji jest
Sputnik News

Inne z tej kategorii

PKN ORLEN inwestuje w rozwój Zakładu Produkcyjnego w Płocku

Redakcja

Rola i bezpieczeństwo sieci energetycznych w czasach zwiększonej eksploatacji

Redakcja

TAURON szuka wygodnej aplikacji dla fotowoltaiki

Redakcja

Ministerstwo Energii: Liczba mikroinstalacji w Polsce wzrasta

Redakcja

Trump: Europa „szykuje się” na amerykański gaz

Redakcja

Recykling fotowoltaiki – miliardy z odpadów nowej generacji

Redakcja
Gazeta Jutro