Podróże

Podróż do przeszłości

~ Piękna Polska

Choć nie stworzono jeszcze maszyny czasu, podróż w przeszłość wcale nie musi być czymś zupełnie niemożliwym. Aby spotkać żywą historię wystarczy wsiąść do samochodu i po prostu wyruszyć przed siebie. Jednym z miejsc, które przy tej okazji warto odwiedzić jest wyjątkowy skansen w Sanoku.

Elementem charakterystycznym miejsca jest drewniana zabudowa, fot. Silar, pl.m.wikipedia.org

Skansen to nic innego jak potoczna nazwa wyjątkowego rodzaju muzeum. Wyjątkowość nie tylko podkreśla fakt, iż mowa tu o muzeum pod gołym niebem, ale też oferowana w nim możliwość spotkania żywej historii. Być może właśnie chęć realnej podróży w czasie przyciąga każdego roku tysiące turystów do Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, niewielkim mieście położonym w Województwie Podkarpackim.

Co zobaczymy?

Na 38 ha. zobaczymy zrekonstruowaną dawną zabudowę, charakterystyczną dla całego regionu. Zazwyczaj zwiedzanie rozpoczyna się od eksploracji galicyjskiego rynku, przy którym mieszczą się zakłady krawieckie, fryzjerskie czy siedziba zegarmistrza. Sam projekt stworzenia tego małomiasteczkowego rynku powstał już w latach 80-tych XX-go wieku, jednak jego oficjalne oddanie do użytku nastąpiło dopiero w 2011 roku. Co ważne pomieszczenia prezentujące oferowane dawniej usługi są szczegółowo odwzorowane, a w niektórych z nich na zwiedzających czekają mistrzowie zawodu we własnej osobie.

Pozostała cześć ośrodka została podzielona pod kątem etnograficznym, zgodnie z poszczególnymi grupami ludności zamieszkującymi niegdyś te tereny. I tak zwiedzać możemy część poświęconą grupie Pogórzan, Łemków, Bojków czy Dolinian. Obok zrekonstruowanych chat znajdziemy także precyzyjnie zbudowane szkoły czy kościółki cerkiewne.

Lokalizacja  

Warto wspomnieć nieco więcej o lokalizacji całego ośrodka. Urokliwość Beskidu Niskiego i pobliskich Bieszczad umożliwia wszak przyjezdnym połączyć zwiedzanie z wędrówką górską malowniczymi szlakami. Tych w regionie nie brakuje, a każdy miłośnik aktywnego spędzania czasu znajdzie szlak dopasowany do jego umiejętności. Sam skansen położony jest w okolicach Białej Góry, w paśmie gór Sanocko-Turczyńskich. Zaraz obok przepływa też rzeka San, oferująca turystom możliwość spływów kajakowych. Podziwianie piękna okolicy z wody to przyjemna forma spędzenia czasu wolnego.

Podkarpacie to także wspaniała kuchnia. W samym Sanoku, jak też w pobliskich miejscowościach znajdziemy liczne restauracje oferujące jadło karpackie. Punktem obowiązkowym w tym przypadku zdają się być lokalne proziaki, klasycznie podawane z masłem i solą.

Klimatyczne imprezy  

Planując termin przyjazdu, warto zapoznać się z kalendarzem imprez organizowanych na terenie muzeum. Te niezwykle kameralne wydarzenia pozwalają nam jeszcze bardziej wczuć się w klimat miejsca, w którym się znajdujemy. Wśród nich warto przyjrzeć się Kiermaszowi Karpackich Smaków czy Jarmarkowi Folklorystycznemu. Każdy taki festiwal łączy w sobie prezentację dorobku kulturowego całego regionu, a także bogactwa smaków. Tą działką zajmują się przede wszystkim lokalne koła gospodyń wiejskich.

Ciekawostka    

W pobliżu Muzeum Budownictwa Ludowego mieści się Zamek Królewski w Sanoku. Budowla stanowi obecnie siedzibę muzeum, w którego zbiorach mieści się monumentalna wystawa prac Zdzisława Beksińskiego – cenionego malarza, rzeźbiarza, architekta i fotografa, który urodził się i przez wiele lat mieszkał w Sanoku. Przemierzając kolejne poziomy wystawy możemy zobaczyć m.in. starannie odwzorowaną krakowską pracownię artysty.

Inne z tej kategorii

Czego wulkan Mount St. Helens nauczył sejsmologów

O Marczuk

W mieście Szwejka

~ Piękna Polska

Adrian Wojtasik

Chińska góra Huangshan promuje turystykę w Czechach i Niemczech

Redakcja

Rośnie liczba turystów w Polsce!

Redakcja

Wyspy Kanaryjskie inwestują w Polaków

Redakcja

Baloniarzu, bądź turystą!

Redakcja
Gazeta Jutro