Nauka i Technika

Ozon skuteczny w dezynfekcji koronawirusów – potwierdziły badania

Niskie stężenie ozonu jest wystarczające do skutecznej neutralizacji koronawirusów, a jednocześnie nie jest szkodliwe dla ludzi, co potwierdziły badania japońskich specjalistów. Metoda ta może być stosowana w szpitalach i poczekalniach dla pacjentów.

W walce z Covid-19 pomocny jest ozon – fot. rawpixel
Reuters informuje, że do zniszczenia koronawirusa wystarczające jest użycie ozonu o koncentracji na poziomie zaledwie 0,05-0,1 ppm (cząsteczek na milion). Wskazują na to badania, jakie przeprowadzili specjaliści prywatnego Uniwersytetu Medycznego Fujita w Toyake w Japonii. Jednocześnie zaznaczają oni, że takie stężenie ozonu nie jest szkodliwe dla ludzi. Za takie uznaje się natomiast koncentrację tego gazu na poziomie od 1 do 6 ppm, która pozwala unicestwić wiele patogenów.

Japońscy badacze przeprowadzili próby w komorach i wykazali, że ozonem w niskim stężenie można w ciągu 10 godzin unieszkodliwić ponad 90 proc. koronawirusów.

„Transmisja kolejnych koronawirusów może zostać zredukowana dzięki ciągłemu stosowaniu ozonu w tak niskim stężeniu, nawet w tych miejscach, w których przebywają ludzie” – zapewnia główny autor badań Takayuki Murata. Dodaje, że ozonowanie jest szczególnie wydajne przy większej wilgotności powietrza.

Technika ozonowania w zmaganiach z pandemią była badana przez specjalistów w Georgia Institute Technology. Z tych prób wynika, że jest ona skuteczne do dezynfekcji przedmiotów ochronnych, takich jak gogle i odzież. W szpitalu uniwersyteckim Fujita ozon wykorzystuje się do dezynfekcji w poczekalniach i pomieszczeniach dla pacjentów.

———

Artykuł udostępniony dzięki współpracy z PAPMateriały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, jest zabronione.

Inne z tej kategorii

MC: Polska przyszłości to Polska z Internetem Rzeczy

Redakcja

MC: Cyfryzacja to konieczność – za nami pierwszy dzień Forum Ekonomicznego w Krynicy

Redakcja

Zjawiska ekstremalne w Polsce. Adaptacja do zmian klimatu się opłaca

Redakcja

Ku niskiej lub zerowej emisji w sektorze transportu

Redakcja

NASA w żałobie: zmarła matematyczka, która obliczyła tor lotu na Księżyc w 1969 roku

Redakcja

W messengerze WhatsApp znaleziono poważny błąd

Redakcja
Gazeta Jutro