Gotowanie Podróże

Nektar i ambrozja

~ Kilka słów o kuchni greckiej

Grecja to nie tylko wypełnione słońcem plaże. Ojczyzna Zeusa i Ateny stanowi istny raj smaków dla każdego miłośnika dobrego jedzenia. Wyruszmy więc tropem najlepszych greckich potraw.

Ser halloumi to klasyka kuchni greckiej, fot. Adrian Wojtasik

Nie bez powodu Grecja kojarzy się Polakom z kilometrami słonecznych plaż i obłędnie turkusową wodą. Linia brzegowa tego kraju, położonego na Bałkanach, to prawie 14 tys. kilometrów, licząc jej długość wraz z wyspami. Te zaś stanowią całkiem sporą część terytorium całego kraju. Biorąc pod uwagę powyższe fakty, można rzec, iż większość Greków mieszka nad morzem lub w jego pobliżu. Tak wspaniałe położenie musiało odcisnąć zdecydowany ślad w kulinarnych tradycjach regionu.

Bogactwo owoców morza

Nie mógłbym zacząć od niczego innego. Owoce morza to prawdziwy rarytas, jednak w Grecji to po prostu codzienność. Morze hojnie darzy wytrwałych Greków, wyruszających każdego dnia w celu połowu najwyższej jakości ryb, ale też krewetek, kałamarnic czy smakowitych ośmiorniczek. I to właśnie połów stanowi najtrudniejszą część całego procesu. Dlaczego? Później wystarczy już tylko prosta obróbka, (nie)banalne dodatki i otrzymujemy danie doskonałe. Wśród dodatków znajdziemy obowiązkowo soczystą cytrynę i podstawowe zioła w wersji świeżej oraz suszonej. Poza tym ryby i owoce morza możesz jeść z czym chcesz. Prosta sałatka z pomidorów i wiejskiego sera sprawdzi się w tym miejscu doskonale.

O popularności owoców morza, zwłaszcza na greckich wyspach, świadczy nader częsty widok ośmiornic suszonych na słońcu w przydomowych ogródkach czy na tyłach lokalnych tawern. Jeśli spotkasz takie miejsce, koniecznie musisz do niego wejść. Z pewnością skosztujesz w nim dobrej kuchni greckiej.

Moc drzemie w przystawkach

Ach te greckie przystawki. Dzięki nim oczekiwanie na dania główne to prawdziwa przyjemność, która mogłaby trwać i trwać. Kwintesencją każdej z nich jest prostota, jednak połączona z najwyższą jakością i smakiem potrafi zaskoczyć nawet najbardziej wybrednych smakoszy.

Zamawiając przystawki podczas greckich wojaży całkowicie zdałem się na właściciela malutkiej wiejskiej tawerny. I właśnie w ten sposób otrzymałem delikatny ser halloumi w wersji grillowanej, podany z aromatycznymi salsami przygotowanymi na bazie zielonych oliwek i pomidorów, obowiązkowo z dodatkiem oliwy z oliwek i czosnku. Całości dopełniła cieplutka jeszcze pita – rodzaj tradycyjnego, greckiego pieczywa. Mógłbym zostać tam na zawsze. Wśród innych przystawek znajdziesz także suszone pomidory, oliwki podawane z ziołami i oliwą czy małe gołąbki – dolmades, przygotowywane z liści winogron.

Mieszanka wpływów

Grecja to kraj niezwykle różnorodny pod kątem kulturowym. Gdy wybierzemy się na archipelag wysp Dodekanezu, możemy zauważyć, iż mieszają się tutaj wpływy trzech wielkich kultur, tj. kultura europejska, bliskowschodnia, a także tradycje afrykańskie. Tak oryginalna mieszanka znalazła swoje odzwierciedlenie również w kuchni. Dla mnie symbolem podobnego zjawiska jest cudowna baklava, a także mocna i aromatyczna kawa przygotowywana „po turecku”. Tego symbolicznego deseru, rodem z Turcji, kosztowałem w podobnej formie w Grecji, ale też w afrykańskiej Tunezji, czy innych krajach bałkańskich. I tak z pozoru całkowicie odmienne sobie, niekiedy wrogie kraje łączy wspólna nuta wspaniałej kuchni.

Symi

Tej perle wśród greckich wysp zdążyłem już poświęcić osobny artykuł. Nie sposób jednak pominąć ją przy okazji rozważań nad grecką kuchnią. Choć z powodu wysokich temperatur i poważnych problemów z wodą próżno tutaj szukać świeżych owoców i warzyw, to jednak wyspa stanowi prawdziwe królestwo najlepszych przypraw. To właśnie przyprawy rozsławiają jej imię w całym regionie, ale też na całym świecie. Do kulinarnych punktów obowiązkowych, których nie możemy pominąć będąc na wyspie, należą rozmaryn, oregano oraz tymianek. Mieszkańcy szeroko stosują również kwiat hibiskusa, a lokalni sprzedawcy firmują go najlepszym afrodyzjakiem dla mężczyzn.

Mięsa

Choć Grecja owocami morza stoi, to jednak nie można przejść obojętnie wobec serwowanych tutaj mięs. Do dziś pamiętam intensywny smak wieprzowiny, duszonej w gęstym i aromatycznym sosie. Dodatek słodkiej papryki wieńczył całość. Innym szeroko stosowanym gatunkiem mięsa jest baranina, tudzież jagnięcina. Większość Polaków dobrze zna greckie gyrosy, podawane ze świeżym sosem tzatziki. Sos ten swój niezwykły smak zawdzięcza najwyższej jakości jogurtowi naturalnemu. Jednym z najpopularniejszych greckich dań, przyrządzanych z dodatkiem mięsa, jest musaka. Wspaniała grecka zapiekanka z bakłażanów to dobry sposób na dokuczliwy głód.

Będąc w Grecji nie da się chodzić głodnym. Nawet wówczas gdy nie mamy czasu na długie biesiadowanie w tawernach, możemy wybrać „fast food” w wersji bałkańskiej. W tym jednak wypadku jest to fast food w najlepszym wydaniu, przyjmujący formę szybkich kanapek z pieczonym mięsem i warzywami czy wspomnianych już gyrosów z tzatziki. Palce lizać.

Zapraszam do obejrzenia poniższego filmu, w którym wspólnie wyruszymy na poszukiwanie najlepszych greckich smaków.

 

Inne z tej kategorii

5 miast przechodzących w 100% na energię odnawialną

M Lebiest

Zwiedzanie bez wychodzenia z domu

A Szczecina

Turcja bez All Inclusive?

Redakcja

Majówka na jeziorach

Redakcja

Dodatki do jesiennej herbaty

K Rapa

Wybierz swoją ulubioną restaurację na szlaku kulinarnym

Redakcja
Gazeta Jutro