Informacje Podróże

Lato na Mont Blanc w okolicznościach trwającej pandemii

Ze względu na zagrożenie epidemiologiczne wiele wcześniej obleganych miejsc turystycznych przeżywa poważny kryzys i odczuwa znaczny spadek liczby klientów. Tymczasem najwyższy szczyt Europy cieszy się dużym zainteresowaniem. Według raportu Obserwatorium Savoie Mont Blanc bilans turystyczny prezentuje się tam zaskakująco pozytywnie.

fot. SteenJepsen, źródło: pixabay.com

Sierpień wypadł korzystnie

Choć w lipcu zanotowano nieznaczny spadek ruchu turystycznego w porównaniu do roku 2019, już w sierpniu wynik był lepszy. W ciągu dwóch pierwszych tygodni minionego miesiąca, a więc w pełni sezonu letniego, wskaźnik obłożenia turystycznego rożnego rodzaju obiektów komercyjnych wzrósł o cztery punkty względem tego samego okresu zeszłego roku, osiągając 75 %. Przełożyło się to w szczególności na sektor wynajmu umeblowanych kwater i rezydencji turystycznych, który odnotował wzrost o siedem punktów, tyle samo co również usługi hotelowe. Podczas gdy w Rzymie, emblematycznym ośrodku turystycznym Europy, większość hoteli pozostała latem zamknięta, a ulice świeciły pustkami, w okolicach szczytu Mont Blanc dostępne miejsca zakwaterowania były w sierpniu zajęte w blisko 80 procentach. Kempingi z kolei zanotowały wskaźnik obłożenia na poziomie na poziomie 77 %, a więc porównywalnie do zeszłego roku.

Bilans letnich miesięcy bliski równowagi

Druga połowa sierpnia przyniosła wzrost ruchu turystów w sektorze zakwaterowania aż o osiem punktów, wynosząc w sumie 66 %. Pozwoliło to na skompensowanie strat z miesiąca poprzedniego, kiedy zanotowano spadek o dziesięć punktów. Sumując razem obydwa miesiące, wskaźnik obłożenia sięgnął 55 %,  zatem jedynie 4 punkty procentowe mniej niż w roku 2019. Biorąc pod uwagę obecną sytuację epidemiologiczną i utrzymujący się wzrost zachorowań na COVID-19, okoliczni przedsiębiorcy i pracownicy mogli odetchnąć z ulgą. Tym bardziej, że ich losy w mijającym sezonie były bardzo niepewne, przysparzając z pewnością wielu obaw.

Kto zdecydował się na wczasy w Sabaudii

Obserwatorium Savoie Mont Blanc przeprowadziło także badania mające na celu zidentyfikować tegorocznych turystów francuskiej Sabaudii. Wskazały one na duży udział francuskich turystów z całego kraju, którzy nie wyjechali w tym roku za granicę. Wśród nich w dużej części byli to lokalni bądź pobliscy mieszkańcy. Zazwyczaj to, co mniej znane, wydaje się być bardziej egzotyczne, atrakcyjne i warte odkrycia, lecz czasem we własnej okolicy możemy znaleźć nieprzebyte szlaki, nieznane, a warte uwagi miejsca.

Liczni turyści, którzy odwiedzili tego lata Mont Blanc, skorzystali też z innych różnorodnych aktywności poza osiągnięciem szczytu. Wśród nich znalazły się paralotniarstwo, kolarstwo górskie, gokarty czy hydrospeed. Korzystający z wakacji wrócili z nowymi doświadczeniami i podniebnymi wrażeniami, a lokalni pracownicy branży turystycznej mogą cieszyć się optymistycznymi prognozami na kolejne miesiące.

Inne z tej kategorii

Wdrożenie 5G będzie wymagać dużej dbałości o cyberbezpieczeństwo

Redakcja

Wznowiono połączenie lotnicze między Atenami a Skopje

Redakcja

Airbus wycofuje się z przetargu

Redakcja

Tylko 4 dni na rozliczenie PIT! Weryfikacja albo konsekwencje

Redakcja

Cyberbezpieczeństwo: regulacje UE to krok do przodu

Redakcja

Zbigniew Ziobro: To koniec bezsilności organów ścigania

Redakcja
Gazeta Jutro