Literatura

Jak smakuje poezja? Rusza nowa seria podcastów na Festiwalu Miłosza

Kolejna odsłona Festiwalu Miłosza sprawi, że poezja dotrze do nas nie tylko na kartach książek, ale również przez… głośniki czy słuchawki za sprawą czterech premierowych podcastów „Spiżarnia poetycka”! Usłyszymy znakomitych polskich poetów toczących rozmowy o swoich inspiracjach, literackich początkach i ulubionych wierszach. Pierwszy odcinek dostępny jest od wczoraj w serwisie Spotify i Soundcloud.

Spiżarnia poetycka – fot. KBF
Spiżarnia nie od dziś kojarzy nam się z tajemniczymi zapachami i kuszącymi słoiczkami pełnym smaków i wspomnień, które tylko czekają, aż sięgniemy po nie na nieco zapomnianą już półkę. „Spiżarnia poetycka”, czyli podcasty w ramach Festiwalu Miłosza mają pełnić funkcję takiego właśnie metaforycznego pomieszczenia, w którym możemy natknąć się na zmysłowe doznania, apetyczne rozmowy i aromatyczne frazy.

W festiwalowej audycji pojawią się dyskusje o tym, jak czytać poezję, rozmawiać o niej i tropić jej ukryte sensy. Poeci i poetki opowiedzą o swoich ulubionych wierszach, będą też szukać odpowiedzi na pytanie postawione niegdyś przez Wisławę Szymborską: „Tylko co to takiego poezja”. Z kolei w kąciku „Co poeta miał na myśli?”, który nieco ironicznie nawiązuje do lekcji języka polskiego, prowadzący i zaproszeni goście udowodnią, że odpowiedź na pytanie zawarte w tytule segmentu wcale nie musi być tak trudna, jak się zdawało w szkolnych czasach.

Pierwszy odcinek audycji, w którym Małgorzata Lebda i Wojciech Bonowicz rozmawiali o swoim warsztacie poetyckim odbył się 20 sierpnia. Maciej Robert opowiedział o ulubionym wierszu, a Tomasz Bąk zdradził, dlaczego pisze poezję. Na koniec podczas dyskusji o wierszu Mirona Białoszewskiego bohaterowie literackiej rozprawy próbowali obronić tezę zakładającą, że liryka musi być zrozumiała.

Kolejne odcinki podcastów będą pojawiać się co czwartek przez najbliższe cztery tygodnie. Następny odcinek – 10 września! Słuchajcie nas w serwisie Spotify i Soundcloud. W pierwszej odsłonie „Spiżarni poetyckiej” do rozmowy o wierszach zapraszają Sylwia Miłkowska, Maciej Miłkowski i Jacek Podsiadło.

———

Autorem i dostawcą informacji jest
Krakowskie Biuro Festiwalowe

Inne z tej kategorii

To nie dylemat, czy przeczytać “Dylemat”

~ Recenzja najnowszej powieści B.A. Paris

K Rapa

Salon Książki Krakowskiej w Fabryce Schindlera

Redakcja

Lektura na weekend? “Oscary. Sekrety największej nagrody filmowej”

Redakcja

10 bestsellerów za darmo na Gwiazdkę – świąteczna edycja Czytaj PL

Redakcja

Tysiące książek z wierszami trafi na oddziały położnicze

Redakcja

Ósmy dzień tygodnia

Redakcja
Gazeta Jutro