Hobby

Cytrusowa dekoracja

~Artystyczne krok po kroku #17

Wielkimi krokami zbliża się jesień, którą uwielbiam. Z tej okazji zaczynam przygotowywać do domu jesienne dekoracje. Pierwsze w ruch idą girlandy na okna z suszonych cytrusów. Jest to łatwy w przygotowaniu, a jednocześnie efektowny sposób na przystrojenie mieszkania.

Potrzebne materiały: kilka cytrusów (pomarańcze, grejpfruty, cytryny, limonki etc.), nożyczki, sznurek, ostry nóż, papier do pieczenia i blaszka.

Krok pierwszy: Cyrusy kroimy nożem na plastry. Pamiętajmy, by zacząć od strony z ogonkiem (w ten sposób unikniemy pomyłki i będziemy kroić w dobrą stronę).

_MG_2851
Fot. Karolina Rapa

Krok drugi: Plastry owoców układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i wstawiamy do piekarnika nagrzanego na 100 stopni. Pozostawiamy je tam na około trzy godziny, żeby się porządnie wysuszyły. Opcjonalnie: pokrojone owoce układamy na papierze do pieczenia i pozostawiamy na kilka dni do wysuszenia w suchym i przewiewnym miejscu (a najlepiej na kaloryferze).

_MG_2852
Fot. Karolina Rapa

Krok trzeci: Jeśli po czasie spędzonym w piekarniku plastry nadal są wilgotne, należy je jeszcze podpiec. Tak wyglądają moje wysuszone cytrusy.

_MG_2835
Fot. Karolina Rapa

Krok czwarty: W cytrusach robimy nożyczkami dziurkę na wylot. Jedną tuż przy skórce z jednej strony, drugą dokładnie naprzeciwko.

_MG_2837
Fot. Karolina Rapa

Krok piąty: Odmierzamy, jaka ilość sznurka będzie potrzebna na nasze okno. Pamiętajmy o zapasie na mocowanie.

_MG_2839
Fot. Karolina Rapa

Krok szósty: Przewlekamy sznurek najpierw przez jedną, a następnie przez drugą dziurkę w każdym plasterku. Następnie dosuwamy plastry do siebie. Warto nakładać na zmianę plastry różnych kolorów i rozmiarów.

_MG_2840
Fot. Karolina Rapa

Krok siódmy: Gotową girlandę wieszamy na oknie lub jako dekorację w innym miejscu.

_MG_2844
Fot. Karolina Rapa

Z tak przygotowanych i wysuszonych cytrusów można zrobić naprawdę różne dekoracje, wystarczy odrobina fantazji. Świetnie wyglądają nawet zwyczajnie ułożone na paterze ze świecą, bo są ozdobą samą w sobie. A do tego pięknie pachną.

Inne z tej kategorii

Kubek na ołówki

~ Artystyczne krok po kroku #11

K Rapa

Lawendowe woreczki

~ Artystyczne krok po kroku #13

K Rapa

Muszelkowa ramka

~ Artystyczne krok po kroku #12

K Rapa

Od dziecka dla Taty

~ Prezenty od dziecka na Dzień Ojca

K Rapa

Zadzwoń do Saula

~ Recenzja piątego sezonu serialu

K Rapa

Królik – maskotka na Dzień Dziecka

~ Artystyczne krok po kroku #4

K Rapa
Gazeta Jutro