Polska

76. rocznica Powstania Warszawskiego

1 sierpnia obchodzimy 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Jak co roku, o godz. 17:00 zawyją syreny, upamiętniające godzinę wybuchu Powstania, tzw. godzinę W. Wydarzenia okolicznościowe odbędą się w całej Polsce, ale będą ograniczone z powodu trwającej pandemii.

Oficjalne uroczystości rozpoczęto już 30 lipca. W Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego Powstańcy Warszawscy spotkali się z Prezydentem RP – Andrzejem Dudą oraz Prezydentem Warszawy – Rafałem Trzaskowskim. Ceremonia miała podniosły charakter, a siedemnaście zasłużonych osób otrzymało odznaczenia państwowe z rąk głowy państwa.

Ważnym elementem tegorocznych obchodów w Warszawie będzie akcja „Wolność Łączy”. Jej organizatorem jest Muzeum Powstania Warszawskiego. W jej ramach wielu wolontariuszy będzie stało w miejscach bezpośrednio związanych z Powstaniem oraz przy pomnikach i tablicach pamiątkowych 1 sierpnia od godz. 15:00 do 19:00. Będą oni rozdawali przypinki ze znakiem Polski Walczącej i udzielali informacji historycznych.

Polacy poza stolicą również uczczą pamięć Powstańców Warszawskich. We Wrocławiu, pod pomnikiem rotmistrza Witolda Pileckiego przy Promenadzie Staromiejskiej, odbędzie się apel pamięci, przemówienia i salwa honorowa. W Gdańsku apel pamięci i wspólna modlitwa będą miały miejsce przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego na Targu Rakowym. Natomiast w Krakowie uroczystą Mszę św. odprawi arcybiskup Marek Jędraszewski w bazylice Mariackiej. Wszystkie wydarzenia przewidziano na godzinę 17:00.

Wielu Polaków uczci pamięć Powstańców w podanych wydarzeniach. Jeśli jednak ktoś woli zostać w domu, np. ze względu na pandemię, to bardzo dobrym sposobem na spędzenie 1 sierpnia może być wysłuchanie samych Powstańców. Użytecznym środkiem w tym celu będzie serwis internetowy YouTube, na którym można znaleźć wiele ciekawych wywiadów z uczestnikami Powstania.

Inne z tej kategorii

Ograniczenia w handlu – w które niedziele będzie można zrobić zakupy?

J Trznadel

MZ: Obchody międzynarodowego dnia pielęgniarki i położnej w Ministerstwie Zdrowia

Redakcja

Stało się. Od dziś przebieg jest chroniony prawem

Redakcja

Dzień Flagi Rzeczypospolitej. Skorzystaj z mini przewodnika „Biało-Czerwona”

Redakcja

MNiSW: Polacy będą badać księżyce Jowisza

Redakcja

Marszałek Sejmu: Wyznaczam datę wyborów prezydenckich na 28 czerwca

Redakcja
Gazeta Jutro