Serial

Szadź – kolejny kryminalny hit na platformie Player.pl?

fot. TVN/Anna Włoch

Po serialach takich jak „Motyw”, „Kod genetyczny” czy „Chyłka – Kasacja”, TVN postawił na kolejną produkcję kryminalną. W serwisie Player.pl widzowie mogą oglądać już wszystkie odcinki serialu „Szadź” z Maciejem Stuhrem i Aleksandrą Popławską w rolach głównych.

Adaptacja powieści Igora Brejdyganta jest typową opowieścią o tym, że seryjny morderca celuje nie tylko w swoje ofiary, ale także stróża prawa próbującego go schwytać. Rozwój wydarzeń rozpoczynających serial w prosty sposób przedstawia widzowi główne postacie i nie zapowiada niczego oryginalnego. W lesie na obrzeżach Opola zostaje znalezione ciało brutalnie zamordowanej młodej kobiety. Sprawę tego morderstwa prowadzi komisarz Agnieszka Polkowska. Kiedy policjantka zbliża się do odnalezienia sprawcy, on uderza w jej czułe punkty – relacje z córką i chorobę alkoholową.

W „Szadzi” od początku wiemy, kto jest mordercą. Bohater grany przez Macieja Stuhra ma swoje wewnętrzne motywacje prowadzące do popełnianych zbrodni, i to właśnie one stają się zagadką, którą rozwiązać musi widz. Piotr Wolnicki jest z pozoru idealnym ojcem, mężem oraz naukowcem z przyciągającą osobowością, ale dręczą go także traumy z dzieciństwa, które są jednym z motorów napędowych popełnianych morderstw.

Realizacja serialu zaskoczy nawet wybitnego konesera polskich produkcji. Mimo dramatycznych wydarzeń, sceny nakręcone są w sposób przyjemny dla oka. Nie szwankuje także warstwa audio – dźwięk jest czysty i dobrze słychać dialogi bohaterów. Scenariusz zręcznie splata sceny wykładów z religioznawstwa czy wydarzeń rodzinnych z prowadzonym śledztwem i żargonem policyjnym. Aktorzy świetnie rozumieją swoje role i ich postawy. Maciej Stuhr bezapelacyjnie jest tutaj największą gwiazdą i chętnie rozwinąłby swoją postać – jego psychopatyczną osobowość i targające nim emocje. Niestety, producenci postawili na wiele uproszczeń i niedopowiedzeń, przez co serial staje się przewidywalny. Na szczęście, już w pierwszym odcinku widzowie dowiadują się o bohaterach na tyle dużo, aby zaangażować się w podaną im historię.

„Szadź” to serial dobrze zagrany, z niezłym scenariuszem i świetnymi aktorami. Dla fanów wybitnych produkcji kryminalnych może jednak być zbyt sztampowy i przewidywalny. Warto go jednak obejrzeć choćby dla nietypowej roli Stuhra i potencjału, jaki w nim drzemie.

Inne z tej kategorii

“Przeklęta” – nowy serial fantasy już niebawem na platformie Netflix

Wiktoria Śniadek

W pogoni za wolnością…

Serial "Unorthodox" na platformie Netflix

Wiktoria Śniadek

“Wataha” – najlepszy polski serial ostatnich lat?

A Kalka

“Hollywood” – najnowszy serial twórcy “Glee” już na platformie Netflix

Wiktoria Śniadek

“W głębi lasu” – polski serial już wkrótce na platformie Netflix

Wiktoria Śniadek

Hipnoza, morderstwa i psychoanaliza, czyli “Freud” na Netflixie

A Kalka
Gazeta Jutro