Zwierzaki

Retriever Nowoszkocki

~ Rudy kanadyjczyk

Retrievery z Nowej Szkocji, a właściwie Nova Scotia Duck Tolling Retrievers to piękni, a mało znani krewniacy popularnego Golden Retrievera. Rasa pochodzi z kanadyjskiego półwyspu Nowa Szkocja, ale obecnie cieszy się coraz większą popularnością na całym świecie. 

_MG_8314
Fot. Karolina Rapa

Historia rasy

Rasę stworzono na podobieństwo lisów, czemu psy zawdzięczają swój piękny kolor. Początkowo Tollery pomagały głównie w polowaniach na ptactwo wodne. Myśliwy bawił się na brzegu z psem, a kaczki zaciekawione widokiem psiego ogona podpływały bliżej, dzięki czemu łatwo było je zestrzelić. Następnie Scotia wyławiał ptactwo z wody. Stąd właśnie wywodzi się nazwa Nova Scotia Duck Tolling Retriever, czyli dosłownie nowoszkocki aporter wabiący kaczki. Istnieje wiele źródeł mówiących o czasie stworzenia rasy, jednak te najbardziej wiarygodne podają, że w Kanadzie istniała ona już na początku XIX wieku. Początki Retrieverów Nowoszkockich są słabo udokumentowane, ale jako w pełni wykształconą rasę zarejestrowano je po raz pierwszy w 1945 roku w Kanadyjskim Związku Kynologicznym. Przedstawiciele rasy trafili do Europy dopiero w latach 80. XX wieku. W Polsce pierwsza hodowla powstała w 2000 roku.

14231886_1338034129549830_5644227859065308650_o
Fot. Karolina Rapa

Charakter

Duck Tollery to zwierzęta bardzo żywiołowe i pełne energii, a równocześnie wrażliwe, uczuciowe i oddane swojej rodzinie. Są niezwykle inteligentne, chętne do pracy, szybko się uczą i uwielbiają spełniać polecenia opiekuna. Trzeba im codziennie zapewniać odpowiednią dawkę wysiłku fizycznego, ale również i umysłowego, bo kochają każdą formę aktywności. Ciężko je zmęczyć – nawet po długotrwałej pracy i zabawie mają w sobie energię i radość. Scotie są urodzonymi aporterami – zarówno na lądzie, jak i w wodzie. Zazwyczaj dobrze dogadują się z innymi zwierzętami w domu, są łagodne, przez co stanowią idealnego towarzysza zabaw dla dzieci. Są to psy przyjaźnie nastawione do ludzi, jednak do obcych mogą odnosić się z lekką rezerwą i dozą nieufności. Jest to rasa właściwie nieszczekająca. Codzienny, godzinny spacer to wymóg, jeśli chcemy być właścicielami takiego psa.

_MG_8336
Fot. Karolina Rapa

Charakterystyka rasy

Kraj pochodzenia: Kanada
Wielkość (po 18. miesiącu życia): pies 48-51 cm; suka 45-48 cm
Szata: gęsta sierść z obfitym podszerstkiem, falująca na grzbiecie
Maść: odcienie czerwieni i pomarańczu; mogą pojawiać się białe znaczenia na masce, klatce piersiowej, stopach i końcu ogona
Dojrzałość: 2 lata
Długość życia: 12-14 lat
Koszty utrzymania: ok. 200 zł miesięcznie
Cena psa z rodowodem: 3500 – 5000 zł

Pielęgnacja 

Mówi się, że Tollery linieją raz w roku: od 1 stycznia do 31 grudnia – i właściwie to prawda. Wyczesywanie włosia jest bardzo ważne i powinno odbywać się przynajmniej raz w tygodniu. Nova Scotia ma bardzo gęsty podszerstek – warstwę spodnią włosia, co sprawia, że latem warto go czesać nawet codziennie. Psów nie trzeba myć szamponem zbyt często – raz w miesiącu to absolutne maksimum. Ze względu na mogące występować infekcje uszu – należy je regularnie czyścić kroplami lub zwilżonym wacikiem. Dodatkowo, szczególnie jeśli pies je mokrą karmę, trzeba mu czyścić zęby z osadu. Często do tego celu stosuje się też twarde gryzaki. Aby zadbać o prawidłowy rozwój psa, na spacery należy mu zakładać szelki typu guard.

IMG_5366
Fot. Karolina Rapa

Żywienie

Jak każdy inny pies, tak i ten musi mieć zapewnione podstawowe składniki odżywcze, czyli białka, tłuszcze i węglowodany, oraz witaminy, mikro- i makroelementy. Ogromnie ważny jest także dostęp do wody, która powinna być zawsze świeża, chłodna i czysta. Do wyboru przy karmieniu mamy karmy suche, mokre oraz BARF, które psy dobrze tolerują. Najważniejsze jednak jest zapamiętanie zasad, by ustalić psu stałe pory żywieniowe i nigdy nie karmić go bezpośrednio przed ani po wysiłku. Częstotliwość i wielkość porcji dobiera się do poziomu aktywności fizycznej psa oraz jego wieku.

Zdrowie

Tollery są psami, które długo cieszą się dobrym zdrowiem i do później starości zachowują aktywność. Mimo tego, u przedstawicieli tej rasy można spotkać dość dużo chorób dziedzicznych. Są to na przykład postępujący zanik siatkówki, anomalia oczu collie, dysplazja stawów biodrowych i łokciowych czy niedoczynność tarczycy. Warto więc starannie wybierać miot, z którego planujemy zakupić psa. Wszyscy reproduktorzy i suki hodowlane badani są na obecność takich schorzeń, jednak zawsze warto pytać o to hodowców.

_MG_8308
Fot. Karolina Rapa

Dla kogo?

Polskie hodowle prowadzą selekcję rodzin, do których trafią psy z ich miotów. Robią to, by szczenięta nie powędrowały w niewłaściwe ręce, bo warto wiedzieć, że Tollery nie są psami dla każdego. Są to w szczególności psy myśliwskie, jednak również sportowe. Coraz większą popularność zyskują w rodzinach, które lubią aktywność fizyczną, bo Toller to wspaniały kompan do długich spacerów, jazdy na rowerze czy joggingu. Pies nie powinien zbyt długo przebywać sam w domu, jeśli to możliwe, to warto zostawić go na podwórku. Nie jest to również dobra rasa dla osób starszych lub z problemami ruchowymi, gdyż zazwyczaj nie są one w stanie sprostać potrzebom psa.

Do wszystkich zdjęć pozował Red & Fluffy Sir Violet the Dreamer, a prywatnie Forest. To czteroletni przedstawiciel rasy.

Inne z tej kategorii

Owczarek niemiecki – jedna z najmądrzejszych ras świata

H Drabik

Polska przeciwko rzezi dzików!

A Szachowska

Czy można nauczyć się rozumieć koty?

Redakcja

Indywidualiści z wieloma tajemnicami

O kotach, w dniu ich święta

D Okaz

Jak powinno się karmić psa zimą?

Redakcja

Kusogorzyk miotlasty

~ Ciekawostki ze świata zwierząt #2

A Szczecina
Gazeta Jutro