Zwierzaki

Psy ratownicze

~ Bohaterowie na czterech łapach

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Psa. Świętują nie tylko nasze domowe pupile, ale również czworonogi, które pomagają ratować ludzkie istnienia. Jak wygląda praca czworonożnych bohaterów?

Embed from Getty Images

Psy ratują ludzkie istnienia już od dawna. Jednym z najsłynniejszych bohaterskich psów był syberyjski husky imieniem Balto. Kiedy w 1925 roku w mieście Nome na Alasce 12 dzieci zachorowało na błonicę, a mieszkańcom groziła epidemia, 20 psich zaprzęgów wyruszyło w drogę do Nenana, która liczyła 1000 kilometrów, aby zdobyć antytoksynę. Jeden z tych zaprzęgów prowadzony był przez Blufa Gunnara Kaasena, właściciela Balto.

To jemu 1 lutego przekazano paczkę z antytoksyną. Niestety, po kilku godzinach od wyruszenia z Nenany, Blufa dotknęła ślepota śnieżna. Jest to ostre zapalenie spojówek i nabłonka rogówki spowodowane długą ekspozycją na promieniowanie ultrafioletowe. Zdarza się podczas długiego przebywania na śniegu lub na plaży. Kiedy jego właściciel nie mógł dłużej prowadzić zaprzęgu, Balto przez następne 20 godzin samodzielnie prowadził zaprzęg przez ostatnie 85 kilometrów drogi powrotnej. Bezbłędnie wykorzystał swoje instynkty, bezpiecznie dostarczając resztę drużyny, właściciela oraz antytoksynę do Nome. Cała podróż zająć miała 13 dni, natomiast zaprzęg Balto pokonał ją w 6 dni. Warto wspomnieć, że Balto nie był psem przewodnikiem, a psem pociągowym. Nie był szkolony do samodzielnej wędrówki w temperaturach osiągających -40 stopni Celsjusza oraz wiatrach dochodzących do 100 km/h.

Embed from Getty Images

Obecnie jednak psy, aby móc ratować ludzkie istnienia, muszą przejść kilka sprawdzianów i egzaminów, aby potwierdzić, że nadają się do pracy psa ratownika.

Szkolenie psa rozpoczyna się, kiedy ten ma około 3 miesięcy. Wtedy sprawdza się, czy pies posiada predyspozycje, aby rozpocząć szkolenie. Pies powinien nie wykazywać żadnych agresywnych zachowań względem człowieka, odznaczać się inteligencją i odwagą. Te pracujące w WOPRze powinny lubić przebywanie w wodzie.

Rasy najczęściej wykorzystywane w ratownictwie to owczarki niemieckie, nowofundlandy, bernardyny oraz border collie. Owczarki niemieckie są z reguły bardzo podatne na szkolenie, mają doskonały węch, dodatkowo są odpowiedniej wielkości, aby móc wykonywać swoją pracę. Nowofundlandy to masywne psy o dużej sile, wyposażone w błonę pławną ułatwiającą pływanie. To psy stworzone do pracy ratowników wodnych. Bernardyn z kolei to również duży, silny pies o grubym futrze, sprawdzający się jako pies lawinowy. Do tej pracy szkoli się także berneńskie psy pasterskie. Border collie jest mistrzem tropienia, o ponadprzeciętnej inteligencji. Doskonale nadaje się do szukania osób zaginionych oraz pomagania w różnego rodzaju katastrofach.

Szkolenie psa, to również szkolenie ratownika. To zobowiązujący i kosztowny proces, odbywający się w licencjonowanym ośrodku. O przyjęciu decydują nie tylko predyspozycje psa, ale także postawa samego właściciela. Całe szkolenie zajmuje od około 40 godzin do 2 lat. Ale na tym nie koniec.

Embed from Getty Images

Egzaminy, które pies musi zaliczyć, różnią się od siebie, w zależności od przeznaczenia psa. Są to między innymi certyfikat IRO, FCI. Pomimo tego, pies pracuje i rozwija swoje umiejętności przez całe życie. Certyfikaty również trzeba odnawiać co jakiś czas. Psy ratownicze WOPRu zaczynają z tytułem psa stażysty, następnie młodszego psa wspomagającego ratownika, psa wspomagającego ratownika i samodzielnego psa ratownika. Każdy tytuł wymaga innych umiejętności.

Psy ratownicze mogą zacząć szkolenie od testów kwalifikacyjnych RH-E lub mogą zdawać egzaminy specjalizacyjne, między innymi na tropiącego, poszukiwawczego (terenowego), gruzowego, lawinowego oraz wodnego psa ratowniczego.

Nauka szukania człowieka w zwałach śniegu polega na cyklu szkoleń, w trakcie których doskonały węch, wykorzystywany przez praprzodka psa do zdobywania pożywienia, tym razem pomaga znaleźć ofiary lawin. Na lawinisku potrafią zaznaczyć obecność człowieka nawet pod 6 metrowymi zwałami śniegu, pies potrafi w 0.5 godz. przeszukać teren, który 20 ratowników przeszukiwałoby około 4 godz., w akcji lawinowej liczy się każda minuta, im dłużej trwa akcja tym mniejsze szanse na odnalezienie żywych. Wychowanie i wyszkolenie psa ratowniczego wymaga systematycznej pracy, a najlepsze wyniki osiąga się wtedy, gdy pies staje się czworonożnym członkiem rodziny. Nie sposób w słowach określić psiej miłości do swego pana, która powoduje, że pies ratownik będzie mu towarzyszyć w najtrudniejszych warunkach terenowych czy atmosferycznych.

GOPR.org

Psy ratownicy ratują ludzkie istnienia dopóki mogą. Przechodzą na emeryturę w momencie niezdolności do służby, zostając ze swoimi właścicielami oraz dotychczasowymi kompanami.

W listopadzie 2015 roku Maks odszedł w góry szukać tych, których nikt już nie szuka, a ich bliscy za nimi tęsknią.

GOPR-krynica.pl o jednym z psów ratowników

Mijały lata, na wieczną służbę w „niebiańskich górach” odchodziły psy, były to najtrudniejsze chwile rozstań dla przewodników. Były akcje, w których czworonodzy ratownicy dali z siebie wszystko (podczas akcji poszukiwawczej w roku 1992 po obfitych opadach śniegu nie wytrzymał trudów akcji nasz oddany ratownik – „Skała”).

GOPR.org

Inne z tej kategorii

Pomóż zwierzętom podczas suszy

~ Jak stworzyć przydomowe poidełko?

A Szczecina

Energa wita bociany wracające do Polski i ma dla nich 600 nowych gniazd!

Redakcja

Ratując te owady, ratujesz samego siebie

Ogólnopolski Wielki Dzień Pszczół

D Okaz

Aksolotl

~ Ciekawostki ze świata zwierząt #4

A Szczecina

Poranek z życia kota

Oliwia Gucwa

Mata węchowa dla psa

~ Zabawka i trening DIY

K Rapa
Gazeta Jutro