styl życia Zdrowie

Natura – przyjaciółka, o której warto pamiętać

Lenistwo kojarzy się często pejoratywnie, jednak ma też w sobie potencjał twórczy – sprzyja kreatywnym pomysłom. Ponadto leniwy czas można wykorzystać bardzo pożytecznie – wybierając się na spacer. Być może liczne zdrowotne bonusy zachęcą Was do częstszego korzystania z tej formy aktywności.

fot.: Sebastian Pietraszko

Od zarania dziejów filozofowie, a także naukowcy i badacze, zauważają kojący i leczniczy wpływ natury na człowieka. Epikurejczycy upatrywali w spędzaniu czasu w ogrodach roślinnych źródła szczęśliwości i wewnętrznej równowagi. F. Nietzsche, niemiecki filozof, który podkreślał terapeutyczne działanie kontemplacji sztuki, te same właściwości przypisywał naturze. Szczególnie podkreślał je także kilkaset lat wcześniej francuski filozof J. J. Rousseau, zauważając, jak pozytywnie i inspirująco odznacza się na człowieku życie w symbiozie ze światem przyrody. To właśnie w plenerze powstało mnóstwo słynnych dzieł malarskich i rodziły się liczne pomysły literackie, a także naukowe.

Co natura ma w sobie wręcz magicznego? Jest nieprzewidywalna, za każdym razem oferuje nam niepowtarzalny spektakl. Zachwyca i wyzwala choć trochę dziecięcej radości z okrywania oraz zdolność zachwytu nad małymi rzeczami. Tym samym pobudza się nasza kreatywność i poprawia samopoczucie.

Ruch na świeżym powietrzu uspokaja, a jednocześnie energetyzuje. Niezaprzeczalne jest, że nawet jeśli tego nie zauważamy, każdy spacer i kontakt ze środowiskiem naturalnym coś w nas zmienia – wracamy z niego inni, wzbogaceni o świeżą energię. Regularne przebywanie na łonie natury stymuluje w dodatku pracę mózgu, wzmacnia układ odpornościowy, poprawia zdolność koncentracji, wpływa pozytywnie na ciśnienie krwi, łagodzi stres, a także stanowi czynnik antydepresyjny. Działa kojąco na nasze zmysły  i wręcz terapeutycznie na umysł. Do tego spacer na świeżym powietrzu pozwala wspaniale się dotlenić i poprawić sprawność fizyczną.

Co ważne, jeśli rzadko mamy możliwość wyjścia na świeże powietrze, możemy w mniej aktywny sposób czerpać korzyści z dobroczynnego oddziaływania zielonych obrazów na nasz mózg. Sprawdzi się wtedy widok zieleni za oknem, a także ustawienie sobie zielonego krajobrazu na tapetę w telefonie czy w laptopie.

Leśna kąpiel przynosi same korzyści. Opłaca się nawet ten leniwy spacer – bez celu, bez bicia rekordów prędkości i przebytych kilometrów, a z uwagą skierowaną ku urokom tego, co nas otacza i ku głębokiemu oddechowi, który w lesie smakuje najlepiej.

Inne z tej kategorii

Chcesz, aby Twoja cera była promienna, włosy lśniące, a Ty sam pełen energii? Zobacz, na czym polega detoks sokowy

K Bockowska

Jesienne porządki w garderobie

A Jagła

Studia – nowe życie, nowe mieszkanie… Jak się do tego przygotować?

Krótki poradnik, jak nie żałować wyboru mieszkania

B Kuras

Zbawienny dotyk – od narodzin, aż do śmierci

Redakcja

Czym odurzają się dzieci i młodzież?

Redakcja

GIS ostrzega przed mrożonymi warzywami

Redakcja
Gazeta Jutro