Kultura

Mural z Prezesem w Krakowie. Polski Banksy pozostaje nieznany

W Krakowie w połowie lipca na kamienicy znajdującej się na rogu ul. Mostowej i Podgórskiej, nieopodal kładki Bernatka w dzielnicy Kazimierz pojawił się tajemniczy mural z postacią do złudzenia przypominającą szefa PiS. Szybko stał się lokalną atrakcją.

Prezes PiS bohaterem muralu na Kazimierzu w Krakowie – fot. Twitter an_helli

Mural przypomina słynne dzieło najbardziej znanego artysty streetartowego ukrywającego się pod pseudonimem Banksy. Chodzi o „Dziewczynkę z balonikiem”. Postać, która wypuszcza z ręki czerwony balon w kształcie serca na krakowskim muralu do złudzenia przypomina Jarosława Kaczyńskiego.

Banksy nad Wisłą

Jak podaje „Gazeta Wyborcza” w ostatni wtorek Policja dokonała oględzin muralu na podstawie doniesień medialnych. Wszystko wskazuje na to, że na razie śledztwa nie będzie – chyba że zwróci się o to właściciel budynku, na ścianie którego pojawił się malunek. Sprawy dotyczące uszkodzenia mienia prowadzone są bowiem na podstawie zgłoszenia osoby poszkodowanej.

Nadal jednak nie wiadomo, czy w tej sprawie zostanie złożone takie zawiadomienie. Na razie funkcjonariusze zabezpieczyli monitoring i mają nadzieję na namierzenie samozwańczego „Polskiego Banksy’ego”. – Walczymy z plagą nielegalnych graffiti w Krakowie. Policjanci sprawdzili, czy kamienica, na której znalazło się malowidło, jest zabytkiem. Nie jest, więc śledztwo nie będzie wszczęte z urzędu – powiedział w rozmowie z „GW” Sebastian Gleń, rzecznik małopolskiej policji. – Jeśli właściciel kamienicy zdecyduje o złożeniu zawiadomienia, zostanie przesłuchany. To od niego zależy, czy autor muralu będzie poszukiwany. – Jeśli złoży zawiadomienie, śledztwo ruszy – dodał.

Oryginał zniszczony na aukcji

Z oryginałem, który „podrobił” artysta uliczny z Krakowa wiąże się głośna historia: Banksy w tajemnicy zainstalował niszczarkę domowej roboty w ramie obrazu „Dziewczynka z balonikiem”. Zrobił to na wypadek „gdyby kiedykolwiek trafiła na aukcję”. Wychodzi bowiem z założenia, że prawdziwa sztuka nie jest na sprzedaż. 5 października 2018 r. „Dziewczyna z balonikiem” została sprzedana w domu aukcyjnym Sotheby’s w Londynie za 1,1 miliona dolarów (838 418 funtów) – i na oczach zszokowanych widzów uległa samozniszczeniu, zaplanowanemu przez twórcę. Nabywca więc nie miał okazji nacieszyć się oryginałem. Banksy zaś dzień później opublikował na Instagramie film dokumentujący zniszczenie obrazu. Przyznał się w nim do wbudowania pułapki:

Miejmy nadzieję, że chociaż polski Banksy ostanie się na ścianie krakowskiej kamienicy. To przecież bardzo sympatyczny obrazek bez politycznej agitacji.

Poglądy i opinie zawarte w artykule mogą być niezgodne ze stanowiskiem redakcji.

———

Autorem i dostawcą informacji jest
Sputnik News

Inne z tej kategorii

Jurorzy Krakowskiego Salonu Sztuki 2019

Redakcja

Bogowie vs szeptucha, czyli Katarzyna Berenika Miszczuk powraca!

A Szachowska

Mark Ruffalo w najnowszym serialu HBO „To wiem na pewno”

Wiktoria Śniadek

Angelina Jolie kończy dziś 45 lat!

Wiktoria Śniadek

„Wajda” w Muzeum Narodowym w Krakowie

K Bockowska

“Pamiętajmy o tych, których nie ma już z nami” – część III

Gazeta Jutro wspomina zmarłe osobistości - Kora, Tomasz Stańko, Aretha Franklin

D Okaz
Gazeta Jutro