Środowisko Zwierzaki

Jaskółka morska

~ Ciekawostki ze świata zwierząt #6

Na Ziemi żyje wiele fascynujących zwierząt, o których większość z nas nie ma pojęcia. Czym jest jaskółka morska i w jaki sposób pozyskuje jad?

Jaskółka morska jest gatunkiem jadowitego ślimaka tyłoskrzelnego. To niezwykłe zwierzę nazywane jest także niebieskim smokiem czy błękitnym aniołem. Występuje w wodach tropikalnych i umiarkowanych, we wschodnich wodach Australii, Mozambiku, jak i toniach wodnych RPA i Europy.

Osiąga długość od 0,5 do 3 centymetrów, a jej ciało jest spłaszczone i zwęża się ku dołowi. Tym, co wyróżnia jaskółkę morską jest jej sposób pływania – ślimak ten pływa głową w dół, używając gazu zgromadzonego w żołądku niczym boi. Piękne kolory, brak muszli i ciekawy kształt sprawiają, że błękitny anioł nie przypomina zupełnie dobrze znanego nam ślimaka winniczka.

Doug Beckers on flickr.com

Niebieski smok jest obojnakiem hermafrodytą, co oznacza, że posiada zarówno męskie, jak i żeńskie gruczoły rozrodcze. Rozmnażanie odbywa się poprzez kopulację polegającą na złączeniu 2 osobników stronami brzusznymi. Po odbyciu aktu osobniki w nim uczestniczące wytwarzają jaja, które następnie składają na dowolnej powierzchni. Jaja mogą także unosić się na wodzie, złączone ze sobą niczym sznur. Ich liczba waha się od 12 do nawet 96 sztuk na jednego ślimaka.

Co ciekawe, jaskółka morska nie jest naturalnie jadowita. Parzydełka pozyskuje z kradzieży od innych zwierząt, m.in. żeglarzy, meduz oraz innych ślimaków. Zjadając swoje ofiary, nie trawi ich parzydełek, przemieszczając je do końców wypustek. Ślimak na swoje ofiary wybiera często osobniki większe od siebie samego i jadowite, jednak te, na których jad jest odporny.

Jaskółka morska może być niebezpieczna dla człowieka, dlatego należy unikać bezpośredniego spotkania z tym niepozornym ślimakiem.

Inne z tej kategorii

Sansewieria gwinejska

~ Kwiaty łatwe w obsłudze #4

A Szczecina

Rawka błazen

~ Ciekawostki ze świata zwierząt #3

A Szczecina

„Wiosna, ach to ty…”

D Okaz

Nie bądź egoistą, pomyśl o zwierzętach!

Karolina Zabiegaj

Gwiazdy spadają naprawdę

Kilka słów o wakacyjnych deszczach meteorów

D Łapińska

Aksolotl

~ Ciekawostki ze świata zwierząt #4

A Szczecina
Gazeta Jutro