Świat

Iran: 162 ofiary śmiertelne koronawirusa w ciągu doby, najwięcej od wybuchu epidemii

W Iranie w ciągu ostatniej doby zmarły 162 osoby zakażone koronawirusem – jest to najwyższa dzienna liczba zgonów w tym kraju od początku epidemii w lutym. Iran został najbardziej dotknięty epidemią spośród krajów Bliskiego Wschodu.

Embed from Getty Images
Poprzedni rekordowy bilans, 158 zgonów w ciągu doby, odnotowano na początku kwietnia – podał w poniedziałek irański resort zdrowia. Rzeczniczka ministerstwa zdrowia Iranu Sima Sadat Lari poinformowała, że do tej pory w następstwie koronawirusa zmarło w kraju 10 670 osób. W ciągu ostatniej doby stwierdzono 2536 nowych zakażeń; łącznie w Iranie było ich do tej pory 225 205.

Według oficjalnych danych, przedstawionych przez władze Iranu, najniższy dzienny bilans odnotowano tam na początku maja. W ostatnich tygodniach w kraju tym nastąpił wzrost zachorowań, budząc obawy przed drugą falą epidemii. Iran nigdy nie zaordynował obywatelom obowiązkowej izolacji, lecz w marcu odwołał wszystkie imprezy i nakazał zamknąć sklepy oprócz tych spożywczych. Chcąc wesprzeć gospodarkę, od kwietnia powoli znosił restrykcje. Władze Iranu nakazały w sobotę obowiązkowe noszenie maseczek od 4 lipca “w pomieszczeniach zamkniętych”.

Tego samego dnia najwyższy przywódca Iranu ajatollah Ali Chamenei wyraził ubolewanie, że wysiłki mające na celu ograniczenie epidemii “osłabły, jeśli chodzi o niektórych ludzi i władze”. Ostrzegł, że problemy gospodarcze kraju pogorszyłyby się, gdyby niekontrolowana epidemia rozprzestrzeniła się.

———

Artykuł udostępniony dzięki współpracy z PAPMateriały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, jest zabronione.

Inne z tej kategorii

Opozycja rozważa procedurę impeachmentu Johnsona?

Redakcja

Prezydent Niemiec pogratulował polskim władzom skutecznej strategii ws. ograniczenia epidemii

Redakcja

MSZ: Polska, USA i Brazylia ogłaszają informacje dot. grupy roboczej ds. humanitarnych i uchodźców

Redakcja

Premier Włoch: Nie możemy poprzeć nowego budżetu UE

Redakcja

Włochy – komisarz rządowy do obywateli: nie róbcie głupstw, zostańcie w domu

Redakcja

Tokio najbezpieczniejszym miastem świata

Redakcja
Gazeta Jutro