Podcast

Automatyzacja rozwija się szybciej niż nam się wydaje?

Elektroniki użytkowej w damskich torebkach, jak i męskich kieszeniach jest z roku na rok coraz więcej. Rozwój technologii bezsprzecznie jest motorem cywilizacyjnego postępu. Co jednak niezwykle ciekawe, by innowacje mogły wejść w życie, często potrzeba katalizatora, który wesprze technologiczne nowinki w momencie ich komercyjnego startu. Nim w dużej mierze jest pęd ku obniżeniu kosztów produkcji, ale ostatnio również koronawirus. I choć rozwój automatyzacji daje wiele korzyści, to przynosi również obawy. Dlaczego?

Usprawnienia procesów w branżach usługowych lub produkcyjnych zmieniają rynek pracy. Z dnia na dzień wieloletni specjaliści jednego obszaru zadań tracą swoje zajęcie, inni często młodsi stażem zyskują. Następują roszady i przetasowania. Inne umiejętności stają się kluczowe w walce o posadę. I choć nikt dziś nie wyobraża sobie życia bez komputerów, to pewne rozwiązania automatyzacyjne – tak jak rewolucja cyfrowa kiedyś – przynoszą lęk, a często nawet sprzeciw.

Czy nowe technologie rzeczywiście na naszych oczach zrewolucjonizują świat pracy? Czy automatyzacji należy się bardziej obawiać czy jednak upatrywać w niej szansę? Odpowiedzi między innymi na te tematy w rozmowie z Mikołajem Dramowiczem założycielem i szefem firmy DATAPAX.

Wywiad przeprowadził: Michał Lebiest

— — —

Materiał zrealizowany przy współpracy Radia Nowinki PK oraz Gazety Jutro ©

Inne z tej kategorii

Mota-Engil wspiera studentów Politechniki Krakowskiej

M Lebiest

I Festiwal Cydru Online

M Lebiest

Uwierzyć w Politechnikę Marzeń!

M Lebiest

Odzyskajmy spokój i kontrolę. Przewodnikiem niech będzie literatura!

M Lebiest

Błyskotliwą karierę mogą rozpocząć tylko dobre studia

M Lebiest

Pomarańczowa droga do sukcesu. Niezależność finansowa – utopia czy realny do osiągnięcia cel?

M Lebiest
Gazeta Jutro