Nauka i Technika

Arabowie podbiją Marsa? Pierwsza misja zakończona sukcesem

„W sprawach naukowych sonda Al-Amal (z ang. Hope – nadzieja) pomoże naukowcom z Emiratów i społeczności naukowej na całym świecie po raz pierwszy w historii zbadać atmosferę Marsa – o różnych porach dnia i o różnych porach roku. Tego wkładu nie można przecenić”.

Nowy ważny gracz walczy o podbój kosmosu? – fot. © Depositphotos / Oneinchpunch
Wywiad na wyłączność z szefem emirackiego projektu badań Marsa Imranem Sharafem o początkach misji i wystrzeleniu sondy kosmicznej Hope, a także o perspektywach rozwoju branży kosmicznej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Przede wszystkim proszę powiedzieć, jakie znaczenie dla Emiratów ma wystrzelenie tej sondy?
Pracowaliśmy nad wystrzeleniem sondy Hope od 2014 roku. Postawiliśmy przed sobą od razu kilka celów, nie tylko naukowych – zrealizowaliśmy pierwszą arabską misję kosmiczną na Marsa. Jest to ważne nie tylko dla Zjednoczonych Emiratów Arabskich, ale dla całego regionu.

Jakie cele wyznaczyły przy tym Zjednoczone Emiraty Arabskie?
Pierwszym jest zachęcenie arabskiej młodzieży do zaangażowania się w naukę i technologię, aby pokazać, że to jest przyszłość i wielkie perspektywy. Chcielibyśmy, aby takie projekty stały się naprawdę panarabskie: to jednoczy i pomaga w rozwoju całego regionu.

Mówiąc konkretnie o naszym kraju, głównym celem jest stworzenie postępowego środowiska naukowo-technicznego, które pozwoli nam uczestniczyć w wiodących osiągnięciach w dziedzinie kosmosu i wysokich technologii. Ponadto Zjednoczone Emiraty Arabskie mają nadzieję, że młodzi ludzie będą chętniej angażować się w naukę, a zwłaszcza eksplorację kosmosu. Pomoże to jednocześnie w rozwoju gospodarki i sektora przemysłowego.

Jakie korzyści będą miały z tego Zjednoczone Emiraty Arabskie?
Program działa na rzecz państwa. W ten sposób pomagamy tworzyć konkurencyjną gospodarkę opartą na innowacyjnych technologiach i dywersyfikacji. To, jeśli chodzi o cele strategiczne.

W sprawach naukowych sonda Al-Amal (z ang. Hope – nadzieja) pomoże naukowcom z Emiratów i społeczności naukowej na całym świecie po raz pierwszy w historii zbadać atmosferę Marsa – o różnych porach dnia i o różnych porach roku. Tego wkładu nie można przecenić.


Jakie były najpoważniejsze problemy, z którymi borykaliście się na różnych etapach budowy sondy?

Generalnie było wiele problemów: w końcu taki projekt był realizowany po raz pierwszy w Emiratach, pracowaliśmy samodzielnie na wszystkich etapach. Oczywiście nasz zespół konsultował się i ściśle współpracował z Uniwersytetem Kolorado przez 5 lat i wiele się tam nauczył. Ponadto rząd domagał się, abyśmy wypełnili zupełnie wyjątkowe i nowe dla nauki cele i zadania, co nie było łatwe.

Na czym polega wyjątkowość programu kosmicznego Zjednoczonych Emiratów Arabskich?
Przede wszystkim staraliśmy się nie tylko dotrzeć do Marsa, ale także wypracować cały system inteligentnej ekonomii, który będzie stymulować rozwój różnych dziedzin nauki i gospodarki. Ponadto naszą grupę roboczą wyróżniała ścisła współpraca, a nie konkurencja. Dlatego mogliśmy dość szybko zrealizować tak duży projekt.

Sonda została wystrzelona. Jaki będzie kolejny krok?

Tak, dzięki Bogu, sonda została wystrzelona, łączność z nią jest stabilna. W ciągu najbliższych 7 miesięcy będziemy monitorować jej przybycie na Marsa i na razie zrobimy wszystko, by tam dotarła.

Czy są jakieś inne plany dotyczące podobnych projektów w przyszłości?
Ogólnie rzecz biorąc, jest wiele planów i perspektyw. Z czasem będziemy ogłaszać każdy z tych projektów. Jesteśmy teraz w pełni skoncentrowani na pomyślnym dotarciu sondy Hope na Marsa.

———

Autorem i dostawcą informacji jest
Sputnik News

Inne z tej kategorii

Delock: czytnik kart pamięci CFexpress z interfejsem USB-C

Redakcja

Sztuczna inteligencja wesprze pracę lekarzy

Redakcja

Łazik Łukasiewicza podbija Amerykę

Redakcja

Młodzi Twórcy w sieci – raport z badania NASK

Redakcja

Polscy inżynierowie testują technologie przyszłości umożliwiające bezzałogowe loty w warunkach miejskich

Redakcja

Odkryto superziemię?

Redakcja
Gazeta Jutro