Zwierzaki

Gwiazdonos amerykański

~ Ciekawostki ze świata zwierząt #5

Na Ziemi żyje wiele fascynujących zwierząt, o których większość z nas nie ma pojęcia. Jak wygląda gwieździsty kret oraz do czego służy mu jego dziwny nos?

flickr.com by gordonramsaysubmissions

Większość z nas wie jak wygląda kret, którego spotkać możemy w Polsce. Te pokryte futrem urocze stworzenia, mają w swojej rodzinie kretowatych niezwykłą osobistość. Gwiazdonos amerykański zamieszkuje Amerykę Północną, zatem spotkać możemy go w Kanadzie i północno-wschodnich Stanach Zjednoczonych. Tak jak jego kuzyn, kret europejski, gwiazdonos ma ciemnobrunatną sierść i długie pazury pomagające mu w kopaniu tuneli i jam pod ziemią. Dorosłe osobniki ważą od 35 do 80 gramów, ich ciała osiągają od 12 do 13 centymetrów, natomiast sam ogon ma od 5 do 8,5 centymetrów długości. Ogon w zimie służy im za magazyn tłuszczu, powiększając się kilkukrotnie. Gwiazdonos żyje w wilgotnych glebach oraz nad zbiornikami wodnymi. Tym, co wyróżnia go spośród innych kretów, jest jego niezwykły nos.

Nos gwiazdonosa amerykańskiego zbudowany jest z 2 ruchliwych wyrostków, które posiadają aż 22 wypustki. To dzięki nim kret czuje, jak i „widzi”. Tak jak dziobak, gwiazdonos potrafi wyczuć fale elektryczne. To pomaga mu w polowaniu na ofiary. Jednak to nie koniec przydatnych właściwości takiego nosa. Wypustki również sprawdzają się przy kopaniu, zabezpieczając nozdrza przed ziemią, a podczas poruszania się po wykopanych norach pomaga mu identyfikować miejsce, w którym się znajduje.

Nos pokryty jest licznymi brodawkami, zwanymi organami Eimera. Gwiazdonos ma ich 25 000. Co zadziwiające, u gwiazdonosa prawa, jak i lewa część nosa poruszają się niezależnie od siebie, a za ich kontrolę opowiadają obie półkule mózgu.

Ten mały i niepozorny zwierzak posiada tytuł rekordzisty. Jest najszybszym łowcą na Ziemi. W ciągu 8 milisekund potrafi zadecydować, czy dotykany przez niego obiekt jest jadalny. Kolejną 1/5 sekundy zajmuje mu połknięcie ofiary. Żywi się głównie bezkręgowcami i nicieniami.

Tak jak inne krety kopie nory, jednak większość życia spędza poza nimi, tropiąc ofiary w wodzie lub na lądzie. Potrafi odnaleźć ofiarę pod lodem, a jego umiejętności pływackie są bez zarzutu. Dom gwiazdonosa często przypomina nasz własny – buduje wyjścia bezpośrednio do wody, komory służące za łazienki, jak i spiżarnie.

Gwiazdonosy w okresie rozmnażania posiadają partnera, z którym mają od 2 do 7 potomków. Młode szybko opuszczają rodzinne nory – po 30 dniach usamodzielniają się od rodziców i rozpoczynają niezależne życie.

Inne z tej kategorii

Poranek z życia kota

Oliwia Gucwa

Święto czworonożnych bohaterów

28 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Psa Ratowniczego

D Okaz

Retriever Nowoszkocki

~ Rudy kanadyjczyk

K Rapa

Rawka błazen

~ Ciekawostki ze świata zwierząt #3

A Szczecina

Pomóż zwierzętom podczas suszy

~ Jak stworzyć przydomowe poidełko?

A Szczecina

Z powodzi ratuj jeża

Redakcja
Gazeta Jutro