Bundesliga Piłka Nożna

Znowu grają!

~ Bundesliga wróciła

68 dni – tyle czasu minęło od 25. do 26. kolejki piłkarskiej Bundesligi. W sobotę niemiecka ekstraklasa wznowiła swoje rozgrywki przerwane początkiem marca przez pandemię koronawirusa. Niemcy jako pierwsi z topowych lig opracowali i wdrożyli w życie zasady gry w nowej rzeczywistości, które stawiają na bezpieczeństwo piłkarzy i sędziów, a mimo to umożliwiają normalną grę.

Najwyższy wynik padł w derbach Zagłębia Ruhry – Borussia Dortmund rozgromiła na własnym stadionie Schalke 04 aż 4:0. Piłkarze BVB grali z wielką łatwością i przyjemnie dla oka; długa przerwa od gry nie wpłynęła na ich jakość. Na listę strzelców wpisali się: Erling Haaland, Thorgan Hazard i dwukrotnie Raphaël Guerreiro. W roli kapitana Borusii 90 minut rozegrał Łukasz Piszczek.
Do niemałej niespodzianki doszło w spotkaniu  TSG Hoffenheim – Hertha Berlin: goście w drugiej połowie, w krótkim odstępie czasu strzelili 3 bramki i spotkanie zakończyło się wynikiem 0:3. W 89 minucie na boisku pojawił się Krzysztof Piątek, który dostał szanse zagrania tylko 10 minut. Polak stracił miejsce w podstawowej jedenastce Herthy Berlin, która ma nowego trenera i wszystko wskazuje na to, że czeka go ciężka praca, aby zdobyć jego zaufanie.
W niedzielnym spotkaniu drugi zespół z Berlina – Union podejmował mistrza Niemiec i aktualnego lidera, czyli Bayern Monachium z Robertem Lewandowskim w składzie. Mecz zakończył się wynikiem 0:2, a swojego 26. gola w tym sezonie zdobył właśnie Lewandowski, który pewnym strzałem z rzutu karnego pokonał polskiego bramkarza Rafała Gikiewicza. W drugiej połowie wynik ustalił Benjamin Pavard, wykorzystując świetne dogranie z rzutu rożnego. Pomimo zadowalającego wyniku, Bayern nie zachwycił stylem ani skutecznością. Wygląda na to, że potrzebuje paru spotkań, żeby wrócić do swojej genialnej formy sprzed wybuchu epidemii. Zawodnicy czasu nie mają zbyt dużo, bo już 26 maja odbędzie się Der Klassiker – BVB na boisku spotka się z Bayernem.

Środki bezpieczeństwa to podstawa

Warto zwrócić też uwagę na to, jak w praktyce wyglądały kwestie bezpieczeństwa i zdrowia w czasie trwania zawodów. Piłkarze i trenerzy zostali poddani testom na obecność koronawirusa i dopiero po wynikach mogli być brani pod uwagę w kontekście meczu. Same spotkania oczywiście odbywały się bez udziału publiczności, a na stadionie mogła znajdować się tylko ograniczona liczba osób. Wszyscy byli w maseczkach ochronnych oprócz piłkarzy i sędziów na boisku, pierwszego trenera drużyny oraz zawodników rozgrzewających się. Przed wejściem na boisko i od razu po zejściu piłkarze również musieli mieć założone maseczki. Rezerwowi siedzieli na trybunach w ostępie 2 metrów od siebie. Wokół całego boiska rozłożone były piłki, a chłopców od podawania piłek było tylko 4 – musieli mieć ukończone 16 lat, a ich głównym obowiązkiem było ciągłe odkażanie piłek. Dodatkowo trener miał możliwość przeprowadzenia aż 5 zmian, a nie jak do tej pory 3. Piłkarzom po bramkach zaleciło się nie okazywać zbytnio radości i unikać przy tym kontaktu – stąd zdominował widok przybijania przez piłkarzy łokci.