Wydarzenia

Spacerem do lata w Krakowie #badzturysta

Wiosenne, majowe słońce i ponownie otwierające się coraz to nowe instytucje kultury, restauracje i kawiarnie sprawiają, że coraz więcej krakowian i krakowianek korzysta z atrakcji naszego miasta.

Spacerem po Krakowie – fot. KBF
Spacer dla poszukiwaczy zwierzęcych inspiracji na krakowskich kamienicach i rodzinna wędrówka na skrzydłach gołębi, poranna przechadzka Drogą Królewską i popołudnie spędzone na szlaku żydowskiego Krakowa, kino samochodowe, kolejne oddziały muzeów i galerii otwierające się dla zwiedzających – Kraków budzi się do życia, a wraz z nim jego mieszkańcy, którzy niewątpliwe są siłą napędową kulturalnej stolicy Polski. Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe zapraszają na wspólną podróż po Krakowie i zachęcają, żebyśmy wszyscy zostali turystami w naszym mieście.

Wraz z poluzowaniem obostrzeń przebywa atrakcji dostępnych dla łaknących słońca krakowian. A czy jest lepszy sposób na spędzenie czasu z rodziną w Krakowie niż spacer wśród jego najsłynniejszych zabytków, po magicznych uliczkach i tajemniczych zakamarkach? Jeśli szukamy inspiracji, gdzie się udać i którą stronę miasta poznać, naprzeciw wychodzą nam propozycje spacerów dla dużych i małych, które można znaleźć na stronie krakow.travel.

Spacery dla rodzin i dzieci

Piękna pogoda sprzyja rodzinnym spacerom, dlatego w tym tygodniu szczególnie polecamy dwie trasy, które z pewnością zainteresują także najmłodszych odkrywców Krakowa: „Na skrzydłach zaczarowanych gołębi i ruchliwych dziecięcych nóżkach” (dostępny tutaj) i „Zwierzęca wyliczanka, czyli rodzinna gra terenowa” (dostępny tutaj).

Spacer „Na skrzydłach zaczarowanych gołębi…” pozwoli nam spojrzeć na Kraków z perspektywy słynnych ptasich mieszkańców miasta. Wspólnie z dziećmi poznamy legendę związaną z gruchającym ptactwem, usłyszymy garść ciekawostek o najbardziej znanych zabytkach Krakowa i spożytkujemy energię naszych pociech w najlepszy z możliwych sposób – poznając miasto i licząc czas potrzebny do obiegnięcia Barbakanu.

Trasa „Zwierzęca wyliczanka” to wspaniała propozycja dla małych i dużych odkrywców, którzy lubią wyjaśniać zagadki i szukać zaskakujących odpowiedzi na… fasadach budynków! Niedźwiedź, złoty karp, smok czy śpiewająca żaba – to tylko niektóre przykłady animalistycznych inspiracji obecnych na krakowskich budowlach. Gdzie trzymano barany na sprzedaż? Dlaczego orzeł w kamienicy „Pod Orłem” jest tak naprawdę feniksem i czy ktoś wie, że zaprojektował go Stanisław Wyspiański? Tych i wielu innych parzystokopytnych i skrzydlatych bohaterów odkryjemy na godłach krakowskich kamienic (i nie tylko!). Na „zwierzęcy” spacer możemy wybrać się w towarzystwie także naszego czworonożnego towarzysza!

Spacery tematyczne

Nasze kolejne propozycje na najbliższy tydzień to wycieczki po Krakowie z wysokiego C: zaczynamy od najsłynniejszych miejsc w naszym mieście, czyli spacerujemy „Drogą Królewską” (dostępny tutaj) i odwiedzamy „Żydowski Kraków” (dostępny tutaj).

Pierwsza wędrówka – „Droga Królewska” – poprowadzi nas szlakiem, który przez wieki przemierzali monarchowie po zwycięskich bitwach, cudzoziemscy posłowie i wybitne osobowości, które znamy z podręczników historii. Nie zabraknie tu ulicy Floriańskiej, Grodzkiej i Kanoniczej, wizyty na Rynku Głównym, jak również chluby Krakowa – Zamku Królewskiego na Wawelu.

Kazimierz to punkt obowiązkowy każdej wycieczki po Krakowie, więc koniecznie trzeba poznać tę dzielnicę i przejść szlakiem „Żydowskiego Krakowa”. Można odkryć tu jedne z najstarszych w Polsce budynków żydowskiej architektury sakralnej, grób sławnego na całym świecie rabina, którego nie odważyli się zburzyć hitlerowcy, czy miejsce, które pochłonęło świętujących weselników. Od średniowiecza aż do katastrofy II wojny światowej Kraków, a szczególnie Kazimierz był jednym z największych skupisk Żydów w Europie. Ta wycieczka odkryje przed nami ich tajemnice.

Kino Samochodowe

21 maja ruszyło w Krakowie kino samochodowe i na nadchodzący weekend również zaplanowano filmowe atrakcje z motoryzacją w tle. W piątek i w sobotę (29 i 30 maja) spotykamy się o 21.00 na parkingu vipowskim przy Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana, żeby zobaczyć filmy „Na noże” i „Dżentelmeni”.

Szczegóły dotyczące kina samochodowego można znaleźć tutajà https://www.facebook.com/events/754520381750735/

Krakowskie Instytucje Kultury

Muzea i galerie powoli otwierają swe podwoje przed zwiedzającymi. Możemy już korzystać z niektórych atrakcji Zamku Królewskiego na Wawelu. Otwarto takie obiekty, jak: Skarbiec i Zbrojownia, Groby Królewskie i Dzwon Zygmunta, Baszta Sandomierska, Smocza Jama i Ogrody Wawelu. Dla zwiedzających dostępna będzie również wawelska katedra.

Od ubiegłego tygodnia zapraszają także wybrane oddziały Muzeum Krakowa: Krzysztofory, Wieża Ratuszowa, Barbakan i Mury Obronne, Muzeum Nowej Huty i Muzeum Podgórza.

Na przyjęcie żądnych kultury krakowian gotowe jest również Muzeum Narodowe z Gmachem Głównym i oddziałami: Muzeum i Pawilon Czapskich, Kamienica Szołayskich, Dom Mehoffera i Europeum oraz Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach.

Dostępne dla zwiedzających są również Muzeum Archeologiczne (ogród muzealny, podziemia kościoła św. Wojciecha, park i ekspozycje w oddziale w Nowej Hucie-Branicach; gmach główny pozostaje zamknięty do 30.08 z powodu remontu), Muzeum Armii Krajowej, Bunkier Sztuki, Manggha Muzeum Sztuki i Kultury Japońskiej, Muzeum Lotnictwa, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, Żydowskie Muzeum Galicja, Pałac Sztuki, Dworek Jana Matejki w Krzesławicach, Muzeum Przyrodnicze, Muzeum Opactwa w Tyńcu, Muzeum Witrażu, kopiec Kościuszki (gdzie możemy nabyć bilety normalne w cenie ulgowych!) i ZOO.

———

Autorem i dostawcą informacji jest
Krakowskie Biuro Festiwalowe

Inne z tej kategorii

Metalheads, wznieście swe rogi ku górze!

Relacja z koncertu Arch Enemy w krakowskim klubie Studio

A Szachowska

Światowe zawody breakdance ~ Red Bull BC One Cypher Poland

Już w kwietniu w Krakowie

J Trznadel

Już we wtorek spotkajmy się na dyskusji w Muzeum Archidiecezjalnym Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie

M Lebiest

Trzeci dzień Festivalu SanRemo pod znakiem spokojnych piosenek

zaprezentowała się kolejna dziesiątka uczestników

M Lebiest

„Wrocław Respect” – jedna z największych imprez sylwestrowych w Polsce

Szacunek hasłem przewodnim zabawy w stolicy Dolnego Śląska

P Borkowska

Krakowski korowód dla Marka Grechuty

B Kuras
Gazeta Jutro