Zdrowie

Papierosy mentolowe znikają ze sprzedaży

Złe wiadomości dla miłośników „mentoli”. Od środy 20 maja na terenie całej Unii Europejskiej obowiązuje zakaz sprzedaży papierosów mentolowych i z kapsułką „smakową”. Co to oznacza w praktyce?

Papierosy mentolowe znikają z polskich sklepowych półek – fot. © Fotolia / Sharaku1216
Ze sklepowych półek znikają papierosy aromatyzowane, jak i te tzw. klikane, z kapsułką wewnątrz filtra. Zakaz nie obejmuje natomiast papierosów elektronicznych, podgrzewaczy tytoniu oraz cygar i cygaretek.

Wprowadzony w krajach członkowskich UE zakaz sprzedaży papierosów wynika z dyrektywy tytoniowej Unii Europejskiej z 2014 roku i jest wynikiem działań unijnych urzędników, walczących z nałogiem palenia.

Na polskim rynku tytoniowym to rewolucyjne rozwiązanie, gdyż prawie jedna trzecia nałogowych palaczy korzysta właśnie z aromatyzowanych papierosów. W żadnym innym europejskim kraju udział procentowy osób palących takie wyroby w ogólnej liczbie palaczy nie jest tak wysoki jak w Polsce. Jak podaje Interia, w Polsce czterech na dziesięciu palaczy to osoby, które do tej pory sięgały po papierosy mentolowe.

Na świecie wyprzedzają Polskę pod tym względem tylko Stany Zjednoczone, gdzie odsetek osób wybierających te produkty sięga niemal połowy ogólnej liczby palaczy i oscyluje – według różnych badań rynkowych – w granicach od 40 do nawet 48 proc. wszystkich palących Amerykanów.

Nowy zakaz ma nie tylko wpłynąć pozytywnie na zdrowie Polaków, ale ma również wymiar ekonomiczny. Polska jest bowiem liderem wśród producentów tytoniu. Zajmuje trzecie miejsce na świecie i drugie w Europie biorąc pod uwagę eksport wyrobów branży tytoniowej. Na terenie Polski funkcjonuje 5 z 30 fabryk wyrobów tytoniowych na Starym Kontynencie. A wpływy do budżetu z branży tytoniowej szacuje się na 26 mld zł rocznie, z czego 7-9 mld zł ze sprzedaży papierosów mentolowych.

———

Autorem i dostawcą informacji jest
Sputnik News

Inne z tej kategorii

Zielona herbata. Zielony uzdrowiciel

K Warzecha

Komar tygrysi dotarł już do Polski?

Redakcja

Innowacyjny lek na chorobę Alzheimera coraz bliżej końca testów

Redakcja

Jak ochronić się przed kleszczami?

Redakcja

Test mięśniowy – jak sprawdzić czy coś jest dla mnie dobre?

Redakcja

Dlaczego zapach mężczyzny sprawia, że kobiety myślą o seksie?

Redakcja
Gazeta Jutro