Gotowanie

Między bułką a mięsem – obchody Światowego Dnia Hamburgera czas zacząć

Kulinarny kalendarz z datami, które ucieszą każdego smakosza, nie sprowadza się wyłącznie od Świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy. Mamy za sobą smakowity karnawał z tłustym czwartkiem i obowiązkowymi pączkami oraz faworkami na czele.

Hamburger – fot. pixabay
Coraz bardziej popularne staje się obchodzenie w lutym Międzynarodowego Dnia Pizzy. Na tym nie koniec apetycznych świąt, bowiem 28 maja został ogłoszony Światowym Dniem Hamburgera.

To prawdopodobnie najsłynniejsza kanapka na świecie. Z jej powstaniem wiążą się najróżniejsze historie, a na przestrzeni ponad stuletniej kariery hamburgery miały swoje wzloty i upadki. Przez długi czas kojarzono je głównie z daniami kiepskiej jakości, do zjedzenia co najwyżej w biegu. Obecnie są jednym z najmodniejszych od lat trendów street foodowych. Co więcej, pojawiają się nawet na salonach i w renomowanych restauracjach, stając się powodem do dumy niejednego kucharza. Przy okazji obchodów tego niebywale apetycznego święta, zapoznajcie się z propozycjami szefa kuchni Knorr na podanie hamburgera na co najmniej kilka sposobów. Udowodnimy, że ta potrawa to kulinarny kameleon.

Zachęcamy by w nadchodzących dniach bacznie obserwować dział “Kulinaria”, w którym będą publikowane przepisy na najbardziej lubiane na świecie wariacje kanapek, które wcale nie muszą być wyłącznie kojarzone z fastfoodami.

Serwis powstał przy współpracy z marką Knorr.

———

Autorem i dostawcą informacji jest
Knorr

Inne z tej kategorii

Przedsmak lata w Twojej kuchni

~ Kuchnia w kwarantannie #6

K Rapa

Sylwester tuż tuż… te przekąski zrobisz w mig!

Redakcja

Bez mięsa też się liczy!

Redakcja

Typowe błędy przy gotowaniu makaronu

Redakcja

Jajka na tysiąc sposobów

K Rapa

#sezoNowa

Wprowadzenie do kuchni sezonowej

D Łapińska
Gazeta Jutro