Film Kultura

Mama w roli głównej

~ Filmowe propozycje na Dzień Matki

Wyjątkowość i nieopisaną siłę Matek dostrzega wielu filmowców, którzy w potędze matczynej miłości upatrują źródła inspiracji do tworzenia zarówno poruszających, jak i lekkich produkcji. Przedstawiamy listę pięciu filmów, w których główne role odgrywają Mamy i które warto obejrzeć nie tylko w tym szczególnym dniu.

“Mamuśka” (1998), reż. Chris Columbus

Jackie (Susan Sarandon) to dojrzała kobieta i zapracowana matka dwójki dzieci, którą mąż (Ed Harris) postanawia zostawić dla swej młodszej kochanki – Isabel (Julia Roberts). Porzuconej kobiecie bardzo zależy na tym, by jej syn oraz córka utrzymywali silną i bliską relację z ojcem. Nie kryje ona jednak wyraźnej niechęci oraz pogardy w stosunku do nowej wybranki swego byłego partnera. Wszystko zmienia się jednak, gdy Jackie dowiaduje się o swojej nieuleczalnej chorobie. Ta zaskakująca diagnoza zmienia jej nastawienie do młodziutkiej Isabel, która już niedługo będzie musiała zająć jej miejsce i zaopiekować się jej potomstwem. Postanawia więc należycie przygotować kobietę do roli matki oraz wykorzystać ostatnie chwile życia, by pożegnać się ze swoimi dziećmi.
Susan Sarandon za rolę w tej produkcji otrzymała nominację do Złotego Globu. Film został dedykowany pamięci Irene Columbus, matki reżysera filmu, która zmarła na raka rok przed premierą “Mamuśki”.

“Oszukana” (2008), reż. Clint Eastwood

To poruszająca opowieść o nieustępliwości i sile matczynej miłości. Akcja filmu rozgrywa się w 1928 roku w Los Angeles. To oparta na faktach historia Christine Collins (Angelina Jolie) – samotnej matki wychowującej dziewięcioletniego Waltera. Gdy synek kobiety znika nagle bez śladu, kobieta gotowa jest na wszystko, by odzyskać dziecko. Po paru miesiącach śledztwa policja odnajduje chłopca, który pasuje do rysopisu zaginionego Waltera oraz twierdzi, że jest synem Christiny. Zdesperowana i zrozpaczona kobieta zabiera dziewięciolatka do domu, chociaż w głębi duszy jest przekonana, że tak naprawdę to nie jest jej syn. Collins nie ustaje w poszukiwaniach i pragnie jak najszybciej poznać prawdę o tym, co stało się z jej dzieckiem. Policja nie wyraża jednak chęci pomocy bezsilnej matce i uznaje ją za osobę niepoczytalną.
Film otrzymał trzy nominacje do Oscara oraz dwie nominacje do Złotych Globów. Wspaniałej Angelinie Jolie towarzyszy na ekranie m.in. John Malkovich.

“Mama” (2015), reż. Julio Medem

Magda (Penelope Cruz) to nauczycielka i matka dziesięcioletniego chłopca, której los rzuca kłody pod nogi. Najpierw zostaje ona porzucona przez swego męża, który znajduje szczęście u boku dużo młodszej studentki. Na kłopotach w życiu osobistym jednak się nie kończy. Kryzys ekonomiczny sprawia, że kobieta zostaje zmuszona pożegnać się ze swoją dotychczasową posadą w szkole. Na domiar złego, niedługo po tym Magda słyszy fatalną diagnozę – rak piersi. Paradoksalnie ciąg niepożądanych zdarzeń w życiu kobiety nie popycha jej w otchłań depresji czy załamania nerwowego. Sprawia zaś, że odnajduje ona w sobie pokłady wewnętrznej siły i energii do tego, by zmienić swoje życie i zwalczyć wszelkie przeciwności.
To pełen wzruszeń obraz, niepozbawiony jednak humoru i traktujący rzeczywistość z przymrużeniem oka.
“Mama” otrzymała trzy nominacje do Hiszpańskiej Nagrody Akademii Filmowej Goya.

“Nigdy nie jest za późno” (2015), reż. Jonathan Demme

Meryl Streep lśni na ekranie wraz ze swoją córką Mamie Gummer. Ricki Rendazzo (Meryl Streep) przed wieloma laty poświęciła życie rodzinne na rzecz kariery rockowej. Zostawiła ona męża i dzieci, by móc spełniać swoje marzenia o sławie i błyszczeć na estradzie w świetle reflektorów. Jej ambitne plany weryfikuje jednak rozczarowująco szara rzeczywistość. Nieugięta wokalistka mimo wszystko kurczowo trzyma się swych założeń na temat muzycznej realizacji i postanawia zadowolić się występami w podrzędnym lokalu. Niespodziewanie Ricki dowiaduje się od swojego męża, że ich córka zmaga się od pewnego czasu z załamaniem nerwowym z powodu swojego niedawnego rozwodu. Rockmanka, nie zastanawiając się długo, porzuca wszystko i powraca do rodziny. Czy samo pragnienie odkupienia dotychczasowych win i wynagrodzenia najbliższym swych wybryków z przeszłości wystarczy, by odbudować rozerwane więzi? Czy naprawdę nigdy nie jest za późno?

“Dzień Matki” (2016), reż. Garry Marshall

Ciepła i dość lekka komedia z gwiazdorską obsadą. Reżyser takich produkcji jak “Pretty Woman” oraz “Sylwester w Nowym Jorku” przedstawia historie czterech rodzin, których podejście do Dnia Matki znacznie się od siebie różni. To, co jednak łączy wszystkich bohaterów to wiara w to, że matczyna miłość jest na tyle silna, by móc przezwyciężyć wiele przeciwności, z którymi dane nam jest się mierzyć. Perypetie wszystkich tych postaci splatają się ze sobą w tym wyjątkowym, tytułowym dniu. Widzowi zaserwowane zostają tu przeróżne oblicza macierzyństwa, a w zasadzie rodzicielstwa, gdyż mamy np.  do czynienia z historią Bradleya – wdowca, który po stracie żony stara się jakoś zastąpić swym pociechom matkę.
To świetna pozycja na wieczorny seans, która zagwarantuje dwugodzinny odpoczynek od codziennych trosk oraz wiele chwil pełnych łez wzruszenia.
Na ekranie zobaczyć możemy plejadę gwiazd: Julię Roberts, Jennifer Aniston, Kate Hudson oraz Jasona Sudeikisa.

Inne z tej kategorii

Eurowizja Junior 2018 – Roksana Węgiel zaprezentowała piosenkę konkursową

D Okaz

“Pamiętajmy o tych, których nie ma już z nami” – część I

Gazeta Jutro wspomina zmarłe osobistości - Dolores O'Riodan, Antoni Krauze, Stephen Hawking

D Okaz

“Król Lew” XXI wieku – lepszy od legendarnego pierwowzoru?

B Kuras

Najlepsze filmowe musicale

Wiktoria Śniadek

O malarstwie i nowych wyzwaniach – wywiad z Marcinem Telegą

J Froń

MEN: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa. Rada Ministrów przyjęła zmiany

Redakcja
Gazeta Jutro