Literatura

Magiczny świat Wasilisy Pietrownej

~ Recenzja Trylogii Zimowej Nocy

Zapraszam do świata, w którym nieprawdopodobne okazuje się możliwe. Gdzie ścierają się stare mądrości z nowymi wierzeniami. Gdzie zadziorny charakter młodej dziewczyny bije się z rzeczywistością średniowiecznej Rusi. Witajcie w świecie Wasilisy Pietrownej. 

_MG_9899
Trylogia Zimowej Nocy / Fot. Karolina Rapa

Katherine Arden rozpoczyna swoją opowieść w XIV-wiecznej ruskiej wsi, zarządzanej przez bojara Piotra Władimirowicza. Piotr wiedzie dobre życie wraz ze swymi dziećmi, jednak bez żony, gdyż ta umarła w połogu, wydając na świat małą Wasię. Dziewczynka dorasta, słuchając opowieści starej niani o magicznym świecie, demonie mrozu, drobnych czartach i niezwykłych wydarzeniach. Mimo że do wsi dotarło chrześcijaństwo, a w jej centralnym punkcie stoi cerkiew, domu bojara wciąż strzeże domowik, nad końmi czuwa waziła, leszy opiekuje się lasem, a nad rzeką można spotkać rusałkę. Czarty przy życiu utrzymuje wiara ludzi i pozostawiony od czasu do czasu kawałek chleba. Jednak co się stanie, gdy Piotr przywiezie do domu nową żonę Annę, tak bogobojną, że wpada w szał, gdy tylko usłyszy coś niezgodnego z cerkiewną nauką? A co z nowym popem, który nie wiadomo, czy jest wywyższony przez Boga, czy kuszony przez diabła?

_MG_9901
Niedźwiedź i słowik / Fot. Karolina Rapa

Kolejne części są kontynuacją przygód dziewczyny, z biegiem czasu wyrastającej na młodą kobietę. Skomplikowane okoliczności opisane w pierwszej części trylogii sprawiają, że musi wyruszyć w świat na swym pięknym i niezwykłym koniu. Ówczesna rzeczywistość zmusza Wasię, by udawać chłopaka, ponieważ jako samotna kobieta w podróży, mogłaby znaleźć się w dużym niebezpieczeństwie. Wasilisa Pietrowna to dziewczyna jakich mało. Odważna, porywcza i inteligentna, ale przy tym dobra i wrażliwa. Potrafi reagować na krzywdę wyrządzaną innym, chce nieść pomoc i czuje się odpowiedzialna za swoją rodzinę oraz za całą Ruś. Bardzo lubię takie bohaterki, ale ze smutkiem stwierdzam, że brakuje ich w książkach. Jej niezwykłe przygody trzymają w napięciu i sprawiają, że chce się brać więcej i więcej ze świata Wasi.

_MG_9903
Dziewczyna z wieży / Fot. Karolina Rapa

Wszystkie trzy części autorka osadziła w rzeczywistości Rusi z XIV wieku. W książkach Arden pokazała średniowieczne życie ludzi, ich zwyczaje i zachowania. Równocześnie także walkę chrześcijaństwa z pogaństwem i powolne wymieranie starodawnych wierzeń. Zaprezentowała nam również, jak w tamtych czasach wyglądała Moskwa, w której rządził Wielki Książę Dymitr Iwanowicz. W pozycjach znajdziemy nawet kilka faktów i postaci historycznych, które płynnie połączone są z magicznym światem Wasilisy.

Chociaż akcja pierwszej pozycji z trylogii toczy się powoli, to pod koniec nabiera tempa, a przez całą drugą i trzecią część pędzi na łeb na szyję, by w końcu zakończyć się w sposób dający niezwykłe uczucie spełnienia. Szczerze mówiąc, dawno nie czytałam książki, która byłaby tak dobrze i umiejętnie zakończona. Koniec był dla mnie niezwykle satysfakcjonujący, choć nieoczywisty. Jednocześnie trylogia jest dobrze skończona, w taki sposób, że nie miałam poczucia niedosytu, ale nie przeciągała się też aż do znudzenia.

_MG_9905
Zima czarownicy / Fot. Karolina Rapa

Wydanie również jest niezwykle piękne. Okładki mnie oszałamiają, są ze sobą spójne, chociaż każda tworzy samodzielną całość, która dodatkowo zyskuje po poznaniu treści książki. Lubię też smaczki w książkach, takie jak malutkie grafiki rozpoczynające każdy rozdział. Kolorowe wnętrza okładek oraz ładna, duża i przejrzysta czcionka sprawiają, że czytanie jest przyjemnością.

_MG_9907
Wnętrze książki / Fot. Karolina Rapa

To niezwykłe, że Amerykanka napisała tak dobre powieści osadzone w realiach XIV-wiecznej Rusi. Przesycona słowiańskością trylogia odniosła niebywały sukces na całym świecie. Niewątpliwie jest to fantastyka, ale tak bardzo inna niż wszystkie, że można by dla niej stworzyć osobny gatunek. Z całego serca polecam tę trylogię wszystkim, którzy mają ochotę na słowiańskość z nutą magii.

Inne z tej kategorii

Tequila na stół i spluwa w dłoń!

A Szachowska

Kilka słów o rodzinnych więziach

Redakcja

Tysiące książek z wierszami trafi na oddziały położnicze

Redakcja

MKIDN: “Pierwsze czytanki dla….” przedszkolaka – nowy program Instytutu Książki

Redakcja

Walka o syna, czyli “Tak cię straciłam” Jenny Blackhurst

A Szachowska

Najlepsza książka w dorobku Katarzyny Bondy?

Redakcja
Gazeta Jutro