Trendy

Kordonek a włóczka – jakie są różnice

Robienie na drutach i szydełkowanie stało się ostatnio jedną z najpopularniejszych pasji również wśród młodych ludzi. Zgodnie z trendem zero waste chcemy żyć w zgodzie z naturą, tak aby dodatkowo nie obciążać środowiska, dlatego wszystko, co jest zrobione własnoręcznie, jest tak bardzo pożądane. Nic więc dziwnego, że za robótki ręczne bierze się coraz więcej osób. Dla wielu dziewiarzy i dziewiarek początkowo trudności sprawia nawet nazewnictwo poszczególnych narzędzi. Podstawowym materiałem jest oczywiście włóczka, jednak kordonek może już nie być aż tak popularną nazwą. Czym zatem się różnią i jakie mają zastosowanie? Wszystkiego dowiecie się z tego artykułu.

fot. centrumwloczek.pl
Kordonek a włóczka
Podstawową różnicą między włóczką a kordonkiem jest ich intensywność splotu. Otóż włóczka jest o wiele luźniejsza, może się rozdwajać, natomiast kordonek jest ciaśniejszy, wykonany najczęściej z bawełny mercyzowanej. Owa mercyzacja jest metodą, która zwiększa wytrzymałość materiału, a jednocześnie nadaje jej wyjątkowy połysk. Tak więc kordonek charakteryzuje się większą wytrzymałością, gładkością oraz połyskiem względem zwykłej włóczki.

Kordonki są równie często wykorzystywane przez pasjonatów dziewiarstwa, co zwykłe włóczki, zwłaszcza dla początkujących mogą okazać się łatwiejsze w obrabianiu. Jednym z popularniejszych modeli jest kordonek maxi, jak i kordonek stokrotka. Można je znaleźć w niejednym sklepie z włóczkami. Strona, która zbiera różne oferty i adresy sklepów pasmanteryjnych to: centrumwloczek.pl, dzięki niej każdy z nas znajdzie swój internetowy sklep z włóczkami, który będzie odpowiadał naszym potrzebom.

Co można zrobić z kordonka?
Kordonki można wykorzystać zarówno do szydełkowania, jak i robienia na drutach, dzięki czemu jego zastosowanie jest równie szerokie, co włóczki. Świetnie się sprawdzi w projektach, wymagających więcej precyzji, takich jak serwetki, firanki, obrusy, delikatne i pracochłonne ozdoby ażurowe. Będzie również idealnym materiałem do tworzenia biżuterii – proszę sobie wyobrazić te delikatne, plecione bransoletki, czy wiszące kolczyki. Oczywiście na kordonku będzie się nam również bardzo dobrze pracowało w przypadku delikatnych, ażurowych ubrań. Dzięki wykorzystaniu właśnie kordonka i jego wytrzymałości robótki będą służyły nam przez lata.

Jak dbać o robótki wykonane z kordonka?
Kolejną sprawą jest pielęgnacja wyrobów z kordonka. Robótki wykonane z kordonka bawełnianego, który jest najbardziej popularny, należy prać wyłącznie ręcznie i to w temperaturze do 30 stopni Celsjusza. Prasować jednak można je na spokojnie, w temperaturze około 150 stopni. Musimy pamiętać, że nie należy ich prać chemicznie, ponieważ nasza robótka może ulec zniszczeniu, odkształceniu, odbarwieniu lub skurczeniu.

Mimo tego, że kordonki są wykonane najczęściej z bawełny, podobnie jak włóczki, mogą pochwalić się większą gładkością, żywotnością i blaskiem. Dzieje się tak, dzięki poddaniu ich pewnym procesom, które zapewniają ciaśniejszy splot nici, brak jakichkolwiek zgrubień, czy rozdwojonych pędów. Kordonki będą świetnym materiałem do wykonania robótek ręcznych wymagających precyzji.


— — —
Materiał Sponsorowany.

Źródło informacji: centrumwloczek.pl

Inne z tej kategorii

Najnowsze trendy w sezonie wiosna-lato 2019

Versace stawia na kolory!

K Bockowska

3 ekskluzywne zestawy letnich sukienek

A Jagła

Polacy coraz chętniej sięgają po wina z wyższej półki

Redakcja

Co nosić wiosną, żeby wyglądać modnie?

A Szczecina

Zasmakuj w Avocado – przedstawiamy kolor roku 2019!

Redakcja

Najmodniejsze fryzury tego roku

K Bockowska
Gazeta Jutro