Film Kultura

Filmy biograficzne, które warto zobaczyć

~ Filmowe propozycje

Czasami życie okazuje się pisać najlepsze scenariusze. Historie znanych osobistości, które miały wpływ na różne płaszczyzny życia publicznego, były i są źródłem inspiracji dla filmowych twórców. Spośród niezliczonej ilości produkcji biograficznych powstałych na przestrzeni lat, wybraliśmy kilka, które zdecydowanie trzeba zobaczyć.

“Gia” (1998), reż.  Michael Cristofer

Angelina Jolie w nagrodzonej Złotym Globem roli Gii Carangi – “pierwszej supermodelki swojej ery”, która w latach 70. i na początku lat 80. zdobiła okładki tak prestiżowych magazynów modowych jak: “Vogue” czy “Cosmopolitan”. To wstrząsająca opowieść, której początek przypomina wprawdzie historię o Kopciuszku, jednak nie zakończy się ona słowami: “I żyli długo i szczęśliwie”. Gia jest lekko zwariowaną siedemnastoletnią dziewczyną, która ze swym odważnym wizerunkiem motocyklistki mocno odbiega od panującego kanonu piękna. Jej niebanalna i olśniewająca uroda sprawia jednak, że za namową swego chłopaka, nastolatka, postanawia opuścić rodzinną Filadelfię i wyruszyć do Nowego Jorku, aby podbić świat mody. Pierwsze kroki w branży okazują się niełatwe, jednak przebojowa Gia szybko znajduje zwolenników swej nieszablonowej natury, a jej kariera nabiera tempa. Wszechobecne uwielbienie dla jej osoby, miliony na koncie i bajkowa sceneria zdają się jednak nie być kluczem do szczęścia i spełnienia dla młodej kobiety, której “American dream” prędko zamienia się w prawdziwe piekło.

“Frida” (2002), reż. Julie Taymor

Mentor i uczennica to częsty motyw nie tylko w literaturze czy kinie, lecz jak się okazuje – również w życiu. Dramat w reżyserii Julie Taymor ukazuje krętą i wyboistą drogę meksykańskiej malarki Fridy Kahlo przez jej naznaczone cierpieniem życie. Swój ogromny talent malarski młoda kobieta odkrywa, gdy przykuta do łóżka, ze złamanym kręgosłupem i uszkodzoną miednicą próbuje powrócić do zdrowia po wypadku autobusowym. Wkrótce poznaje doświadczonego i dużo starszego artystę – Diego Riverę. Zafascynowana jego pozycją nauczyciela i opiekuna szybko zakochuje się w mężczyźnie i staje z nim na ślubnym kobiercu. Od tej pory miłość i namiętność zaczną mieszać się w ich życiu z zazdrością i udrękami. Widzowi zostają przedstawione burzliwe, pełne kontrastów i wielobarwne losy genialnej artystki.
W roli Fridy zobaczyć możemy cudowną Salmę Hayek. Na ekranie towarzyszą jej m.in.: Alfred Molina, Antonio Banderas czy Geoffrey Rush. Obraz otrzymał dwie statuetki Oscara oraz jeden Złoty Glob.

“Jak zostać królem” (2010), reż. Tom Hooper

Książę Albert nigdy nie pragnął przejąć korony – był raczej “Brzydkim Kaczątkiem” schowanym w cieniu swego starszego brata – króla Edwarda VIII. Wada wymowy towarzysząca mu od dziecięcych lat tym bardziej nie dodaje mu pewności siebie. Jednak gdy Edward podejmuje szokującą decyzję o abdykacji, to właśnie zmagający się z jąkaniem książę ma zasiąść na tronie Wielkiej Brytanii jako król Jerzy VI. Wrzucony na głęboką wodę Albert musi pokonać swe ograniczenia i słabości, by w politycznie trudnym dla kraju czasie móc poprowadzić rodaków do walki z hitlerowskimi Niemcami. Na szczęście świeżo upieczony król może liczyć na wsparcie swej żony – księżnej Elżbiety oraz australijskiego logopedy Lionela Logue’a, którego niekonwencjonalne metody leczenia wprawdzie szokują i bulwersują konserwatywną społeczność brytyjskiego dworu, ale przynoszą pożądane rezultaty.
W rolę króla Jerzego wcielił się Colin Firth, który za tę wybitną kreację otrzymał Oscara, Złoty Glob oraz nagrodę BAFTA. Na ekranie towarzyszą mu m.in. Helena Bonham Carter, Geoffrey Rush oraz Timothy Spall. Obraz otrzymał łącznie dwanaście nominacji do Oscara, zdobył zaś cztery statuetki.

“Żelazna Dama” (2011), reż. Phyllida Lloyd

Doskonała kreacja aktorska niezwykłej Meryl Streep, która za tę rolę otrzymała trzeciego w swej karierze Oscara. Widzowie obserwują byłą już premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher, która w rozmowach z widmem swego nieżyjącego męża wspomina lata swojej świetności. Jesteśmy świadkami tego, jak młoda, wywodząca się z klasy średniej kobieta z piskliwym głosem, przebija szklany sufit i mimo początkowego braku przychylności otoczenia, udaje jej się zaistnieć w świecie zdominowanym przez mężczyzn. Pyskata Maggy przeradza się na naszych oczach w Żelazną Damę – pierwszą kobietę wybraną na szefa partii rządzącej w Zjednoczonym Królestwie. To intymny portret jednej z najbardziej wpływowych postaci współczesnego świata i bojowniczki o emancypację kobiet.
Na ekranie prócz Streep w tytułowej roli, zobaczyć możemy m.in. Jima Broadbenta, Olivię Coleman oraz Rogera Allama.

“Teoria wszystkiego” (2014), reż. James Marsh

Poruszająca historia genialnego astrofizyka i kosmologa Stephena Hawkinga. James Marsh w tej filmowej biografii traktuje tematy takie jak teoria czarnych dziur jedynie jako pewien kontekst i tło dla opowiedzenia losów chorego na stwardnienie zanikowe boczne naukowca. Nacisk zostaje tu położony głównie na rodzinny aspekt życia Hawkinga, w tym relacje z jego żoną – Jane. Widzimy, jak niegdyś zdrowy i pełen życia dwudziestojednoletni mężczyzna staje przed szokującą diagnozą, a jego ciało słabnie pod wpływem schorzenia. Widz obserwuje również, jak miłosna sielanka Stephena i Jane zostaje poddana bardzo ciężkiej próbie i zamienia się w wyczerpującą przeprawę dwojga ludzi przez życiowe utrudnienia.
Na szczególną uwagę i uznanie zasługuje zwalająca z nóg kreacja Eddiego Redmayne’a, który w niezwykle autentyczny sposób ukazał dramat, jakim jest zderzenie bezsprzecznego geniusza z własnymi słabościami. Za tę rolę został nagrodzony Oscarem oraz Złotym Globem.

Inne z tej kategorii

Utracony w czasie wojny XVI-wieczny obraz powrócił do Wrocławia

Redakcja

Film, który złamie ci serce

A Szachowska

“Włóczykije, włóczykije, jak się wam na świecie żyje?”

23 lipca Światowym Dniem Włóczykija

D Łapińska

Kaczor Donald kończy 85 lat

A Faber

O malarstwie i nowych wyzwaniach – wywiad z Marcinem Telegą

J Froń

Skradzione dzieła sztuki, Beksiński i morderstwo

Recenzja powieści "Lista Lucyfera" Krzysztofa Bochusa

A Szachowska
Gazeta Jutro