Środowisko styl życia

Aloes zwyczajny

~ Kwiaty łatwe w obsłudze #3

Wielu z nas chciałoby mieć piękne kwiaty we własnym domu. Jednak zawsze coś idzie nie tak i nawet plastikowa roślinka wygląda jakoś mizernie, a kaktus usechł na wiór. Lecz bez obaw, aloes zwyczajny jest niewymagający, a w dodatku bardzo trudny do uśmiercenia nawet przez laika. Jak uprawiać aloes w domu?

Aloes zwyczajny to ozdobny sukulent, który oprócz oczywistych funkcji dekoracyjnych, posiada szerokie zastosowanie lecznicze. Miąższ znajdujący się w grubych, szpiczastych liściach zawiera wiele witamin, doskonale nawilża i regeneruje skórę, a podany doustnie łagodzi problemy z żołądkiem i przewodem pokarmowym. Aloes to panaceum na wiele naszych dolegliwości.

Embed from Getty Images

Aloes ma około 550 gatunków, dzieli się na wiele form i kształtów. Przybył do nas z okolic Madagaskaru, Półwyspu Arabskiego i Afryki. Osiąga do 80 cm wysokości. W warunkach domowych rzadko udaje się mu zakwitnąć. Aloes zwyczajny to zielony sukulent o szpiczastych, ząbkowanych liściach, wewnątrz których magazynuje wodę i składniki odżywcze. Znany był już w starożytności – służył do balsamowania zwłok przed pochówkiem.

Pielęgnacja

Aloes zwyczajny uprawiany jest zwykle jako roślina doniczkowa. Jest sukulentem, takim jak grubosz jajowaty, o którym pisałam tutaj. Oznacza to, że nie lubi nadmiaru wody, najlepiej gdyby jego podłoże było przepuszczalne oraz zawierało piasek i kamyki. Do tego celu nada się również gotowe podłoże do kaktusów. Podlewanie w lecie powinno odbywać się raz na 2 tygodnie, w zimie rzadziej – raz na 3 tygodnie do miesiąca. Jeśli liście żółkną, brązowieją i zaczynają gnić, oznacza to, że przelaliśmy aloes i powinniśmy się wstrzymać z podlewaniem go przez dłuższy czas.

Aloes zwyczajny lubi dodatnie temperatury i duże ilości światła słonecznego, dlatego najlepiej ustawić go na parapecie okna wychodzącego na południe. Jeśli nie mamy takiego okna, nada się każde dobrze nasłonecznione miejsce. Nie należy narażać rośliny na bezpośredni kontakt z palącym słońcem, ponieważ może ono sparzyć jej liście.

Rozmnażanie aloesu również jest bardzo łatwe. Wystarczy ukorzenić odrosty korzeniowe lub sadzonki pędowe, a później wsadzić je do takiej samej ziemi, w której rośnie dorosły aloes.

Tak jak wszystkie rośliny, aloes nie ma nic przeciwko nawożeniu, jednak nie jest ono niezbędne do prawidłowego wzrostu. Jeśli chcemy mu w ten sposób pomóc, należy to robić raz w miesiącu od maja do września nawozem do sukulentów i kaktusów.

Aloes zwyczajny może zastąpić nam ten kupowany w formie kosmetyków czy produktów spożywczych. Ma bardzo niewielkie wymagania oraz nie potrzebuje wiele uwagi. Nie musimy pamiętać o częstym podlewaniu, nie wymaga nawożenia ani przycinania, jedyne czego potrzebuje do wzrostu, to odrobina wody i duża ilość światła słonecznego.

Inne z tej kategorii

Ile kosztują adidasy Putina?

Redakcja

Jak randkować po czterdziestce?

Redakcja

To, co imprezowicze lubią najbardziej – Międzynarodowy Dzień Pizzy

B Kuras

Pozytywne gesty dla środowiska

A Szachowska

Czym kierują się Polacy, aranżując łazienkę?

Redakcja

Kiedyś to była Wigilia!

24 grudnia dawniej i dziś

D Okaz
Gazeta Jutro