Literatura

100. rocznica urodzin Leopolda Tyrmanda

Zły Tyrmand to nowa, znacznie rozbudowana wersja książki, która po raz pierwszy ukazała się w 1992 roku w serii „Wybrańcy Bogów” nieistniejącego wydawnictwa „Słowo”.

Zły Tyrmand – fot. Wydawnictwo Iskry
Została poszerzona o dziesięć nowych rozmów, między innymi z Barbarą Hoff, Józefą Hennelową i Magorzatą Rublówną, Józefem Henem, Joanną, Krystyną i Jerzym Kisielewskimi, Januszem Morgensternem oraz Bohdanem Tomaszewskim. Także część pozostałych rozdziałów zostało wzbogaconych o wątki, które nie znalazły się w pierwszym wydaniu.

Zły Tyrmand Mariusza Urbanka to swoisty rewers słynnego Dziennika 1954 Leopolda Tyrmanda, legendy polskiego jazzu, socjalistycznego playboya, enfant terrible swingujących lat pięćdziesiątych PRL. Człowieka, który dla części swego środowiska był moralnym drogowskazem, jednym z niewielu, którzy mieli odwagę odmówić kolaboracji z reżimem, dla reszty tylko niepoważnym bikiniarzem.

O Tyrmandzie opowiadali autorowi ludzie, którzy wcześniej sami zostali sportretowani na łamach Dziennika i innych książek Leopolda Tyrmanda, wśród nich wielu takich, których nie ma już wśród nas: Agnieszka Osiecka, Irena Szymańska, Stefan Kisielewski, Zygmunt Kałużyński, Szymon Kobyliński, Eryk Lipiński i Jan Józef Szczepański. W książce opisują swe spotkania z Tyrmandem ludzie, którzy byli pierwowzorami bohaterów najgłośniejszej powieści łotrzykowskiej PRL – Zły, oraz Bogna, legendarna polska Lolita z Dziennika 1954.

źródło: Wydawnictwo Iskry

Inne z tej kategorii

Tequila na stół i spluwa w dłoń!

A Szachowska

Przedpremierowa odsłona nowej powieści Katarzyny Bondy

Redakcja

Małoletnia Carrie White?

A Szachowska

Uroboros u Ałbeny Grabowskiej

A Szachowska

Domowa kwarantanna

~ Co robić przez 14 dni, aby uniknąć nudy?

A Szczecina

“Królowa powietrza i ciemności” od dziś w sprzedaży!

Ostatnia część trylogii "Mroczne Intrygi" ukaże trwałe zmiany w Świecie Cieni

B Kuras
Gazeta Jutro