Polityka

Na kogo stawiają Polacy w czasie epidemii?

W czasie trwającej pandemii koronawirusa spośród kandydatów na urząd prezydenta Polacy najkorzystniej oceniają zachowanie Andrzeja Dudy – wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie „Rzeczpospolitej”.

Prezydent Duda w trakcie kampanii wyborczej prowadzonej przed nastaniem koronawirusa – fot. © Jakub Szymczuk/KPRP

Wybory prezydenckie zbliżają się wielkimi krokami. Jak dotąd ich termin, mimo szalejącego w Polsce koronawirusa, nie został przełożony. Według najnowszego badania dotyczącego oceny zachowania kandydatów na prezydenta w czasie epidemii urzędujący prezydent Andrzej Duda wypada najlepiej. Na najbardziej korzystne zachowanie Dudy wskazało 23,8 proc. uczestników sondażu. Drugie miejsce należy do Władysława Kosiniaka-Kamysza z wynikiem 17,3 proc. Podium zamyka niezależny kandydat na prezydenta Szymon Hołownia (14,6 proc.).

Zachowanie Małgorzaty Kidawy-Błońskiej najkorzystniej ocenia 7,2 proc. badanych. Zaś 5,9 proc. respondentów najkorzystniej ocenia zachowanie Roberta Biedronia, a tylko 4,8 proc. – Krzysztofa Bosaka. – Andrzej Duda wskazywany był częściej przez mężczyzn niż kobiety. Za kandydata prezentującego się najlepiej, obecną Głowę Państwa uważa częściej niż co czwarta osoba powyżej 50. roku życia i zbliżony odsetek respondentów zarabiających od 1 tys. do 2 tys. zł. Andrzeja Dudę wskazało blisko 30 proc. badanych z miast liczących od 20 tys. do 99 tys. mieszkańców – skomentowała powyższe wyniki sondażu dla „Rz” Senior Project Manager w SW Research Małgorzata Bodzon.

Wybory prezydenckie odbędą się w pełni korespondencyjne albo nie będzie ich wcale. Ustawa autorstwa Prawa i Sprawiedliwości przewidująca wyłącznie korespondencyjne głosowanie z pomocą Poczty Polskiej została przyjęta przez Sejm i jest obecnie procedowana przez Senat.

Przedstawiciele opozycji jednym głosem opowiadają się za przełożeniem wyborów prezydenckich w Polsce poprzez wprowadzenie stanu klęski żywiołowej, w czasie trwania którego – i w ciągu 90 dni po jego zakończeniu – w kraju nie można organizować wyborów.

———

Autorem i dostawcą informacji jest
Sputnik News

Inne z tej kategorii

MS: Wielki sukces Polski – Unia Europejska będzie chronić tożsamość kulturową dzieci

Redakcja

Niezwykły gest prezydenta Andrzeja Dudy

~ Prezydent zaskoczył parlamentarzystów

P Bukański

Ich przemoc to nasza codzienność

Redakcja

MI: Rozmowy ministra Andrzeja Adamczyka w Brukseli o Pakiecie Mobilności I

Redakcja

Prezydent Sudanu i jego administracja aresztowani

Redakcja

Putin i Macron są zgodni ws. Donbasu: nie ma alternatywy dla porozumień mińskich

Redakcja
Gazeta Jutro