Informacje Polska

Zaostrzenie zasad kwarantanny w Polsce

Na dzisiejszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski przekazali informacje o zaostrzeniu zasad kwarantanny w Polsce. Takie działania są konieczne w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Polsce i na świecie.

Koronawirus pokazał dobitnie, że siła gospodarcza państw to za mało, musi być dobra organizacja, musi być zrozumienie społeczne dla działań, gdyż tylko wtedy będziemy w stanie razem, jako całe społeczeństwo zapanować nad niekontrolowanym przyrostem zachorowań na koronawirusa.

Premier Mateusz Morawiecki

 

 

Jakie zmiany nas czekają?

Wprowadzone zmiany nakładają nowe obostrzenia. Nie możemy opuszczać domu, jeśli nie są to sytuacje konieczne; dozwolone są jedynie wyjścia do pracy, lekarza, sklepów spożywczych, apteki czy wyprowadzenie psa. Liczba zgromadzeń nie może być większa niż 2 osoby, wyjątek stanowią wydarzenia, w których biorą udział członkowie rodziny. W przypadków obrzędów może uczestniczyć w nich maksymalnie 5 osób, jednak do tego limitu nie wlicza się osób sprawujących te obrzędy.

Zmiany dotyczą również korzystania ze środków publicznego transportu. Będzie mogło w nich podróżować dwa razy mniej pasażerów niż przewiduje to liczba miejsc siedzących. Ma to zapobiec tłokowi, który powoduje wzrost liczby zachorowań na COVID-19. Władze apelują również, aby zrezygnować z użytkowania komunikacji zbiorowej, pozwalając tym samym na swobodne korzystanie z niej osobom, które w ten sposób dojeżdżają do pracy.

Nie można spacerować po lasach, parkach czy bulwarach ani zabierać dzieci na plac zabaw. Kara za złamanie tego zakazu może wynosić nawet 5 tysięcy złotych.

Obowiązują również wszystkie wprowadzone wcześniej ograniczenia.

Widzimy wyraźnie, że konieczne są kolejne obostrzenia. Robimy to dla ocalenia życia wielu Polaków. Martwimy się o naszych bliskich, dlatego chrońmy naszych rodziców, naszych dziadków, babcie. To oni sprawili, że żyjemy w suwerennym kraju, dlatego w trosce o nich będziemy wprowadzać dodatkowe obostrzenia (…) Robimy to, żeby kupić sobie czas.

premier Mateusz Morawiecki
Embed from Getty Images

Polska w kwarantannie. Czy nowe przepisy zahamują rozprzestrzenianie się koronawirusa?

Konieczność zaostrzenia zasad kwarantanny tłumaczy również minister zdrowia Łukasz Szumowski:

Jeżeli nie ograniczymy zgromadzeń do zera, nie ograniczymy wyjść z domu praktycznie do zera, nie uda nam się uratować ludzkich żyć. Bardzo o to proszę, bardzo o to apeluję, wiem, że to jest trudny czas, ale myślę, że tyle jesteśmy w stanie dać wszystkim służbom, które nami się opiekują, aby ich też nie narażać. Bardzo proszę, zostańmy w domu.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski

Nowe zasady kwarantanny będą obowiązywały od jutra, 25 marca do 11 kwietnia. W tej chwili w Polsce mamy 799 potwierdzonych przypadków koronawirusa, a 9 osób zmarło.

Inne z tej kategorii

Niezależność ponad wszystko…

Sylwetka Tomasza Mackiewicza

M Lebiest

“Myśl trzeźwo” – nie siadaj za kierownicę po alkoholu

Redakcja

PKP Cargo: Pierwszy Dragon 2 wyjedzie na tory już w 2019 roku

Redakcja

Zakończono tworzenie Krajowej Grupy Spożywczej

Redakcja

NATO przekazało Ukrainie nowoczesne systemy łączności?

Redakcja

USA: Trump zablokuje sprzedaż sprzętu Huawei i ZTE?

Redakcja
Gazeta Jutro