Kino Kultura

“W lesie dziś nie zaśnie nikt”

- Pierwszy polski slasher już na platformie Netflix

“W lesie dziś nie zaśnie nikt” to pierwszy polski slasher, czerpiący garściami z hollywoodzkich produkcji tego typu. W rolach głównych młodziutcy aktorzy, stawiający pierwsze kroki w polskim kinie – Wiktoria Gąsiewska, Michał Lupa, Stanisław Cywka, Sebastian Dela. Nie zabraknie również Julii Wieniawy, która mimo młodego wieku może pochwalić się już nie tak skromnym dorobkiem aktorskim. Towarzyszą im m.in.: Gabriela Muskała, Wojciech Mecwaldowski i Olaf Lubaszenko.

Plakat promujący film “W lesie dziś nie zaśnie nikt”, źródło: Filmweb

Reżyserem filmu jest Bartosz M. Kowalski, który ma już na koncie dosyć kontrowersyjny obraz “Plac zabaw”, za który otrzymał Złotego Lwa w 2016 roku. Dla tejże produkcji Kowalskiego sprzed czterech lat bazą stały się problemy nastolatków. I tym razem nie jest inaczej.
Fabuła najnowszego horroru jest dość prosta, żeby nie nazwać jej wręcz banalną. Grupka uzależnionej od technologii, warszawskiej młodzieży trafia na obóz “offline”, gdzie obowiązuje całkowity zakaz korzystania z urządzeń mobilnych. Wokół tylko bezkresne połacie lasu, skrywające mroczną tajemnicę i… bezlitosnego rzeźnika.

Kadr z filmu “W lesie dziś nie zaśnie nikt”, źródło: Wprost

Film wydaje się być pewnym krokiem naprzód i powiewem świeżości w polskiej kinematografii. To odważne w formie kino, pełne efektów specjalnych, tworzone przez młodych ludzi, niebojących się wyjść poza ustalone ramy. Mimo widocznej inspiracji Stanami Zjednoczonymi, w których swoje korzenie ma gatunek, jakim jest slasher (rodzaj horroru filmowego o fabule, w której liczba bohaterów zmniejsza się w „dziwnych” okolicznościach), w najnowszym obrazie Kowalskiego nie zabraknie “swojskości”. Wyjątkowo trafne, humorystyczne monologi w wykonaniu Mecwaldowskiego, oparte na naszych rodzimych realiach czy postać księdza (Piotr Cyrwus) głoszącego wszem i wobec szkodliwość ruchów LGBT, sprawiają, że film nie zostaje całkowicie pozbawiony polskości.

Obraz miał trafić do kin 13 marca. Z powodu zagrożenia epidemicznego, premiera została przesunięta. Film został jednak udostępniony dla polskich widzów w serwisie Netflix 20 marca. Miłego oglądania!

Inne z tej kategorii

Teatr Muzyczny inaczej. Festiwal OFF-Północna już za tydzień

Redakcja

Atlantyda potrzebuje króla

A Szachowska

Filmy wietnamskie w centrum Krakowa

Redakcja

Odwiedź Wawel w listopadzie!

~ Darmowy listopad w rezydencjach królewskich

D Łapińska

Befana przybywa!

zostaw kieliszek wina lub mandarynkę, a dostaniesz prezent!

M Lebiest

75. ceremonia wręczenia Złotych Globów za nami!

J Froń
Gazeta Jutro