styl życia

Sposoby na skuteczną pracę/naukę w domu

Efektywna praca lub nauka w domu? Niektórym wydawać się to może wręcz niemożliwe. Przedstawiamy kilka zasad, dzięki którym zaczniesz wykonywać swoje obowiązki w czterech ścianach sprawniej i bez większych problemów.

Źródło: Bloomberg

1. Poczuj się jak w pracy/szkole

Siedzenie całymi dniami w piżamie i – co gorsza – w niepościelonym łóżku z laptopem na kolanach nie pozwoli wejść Twojemu mózgowi w “tryb pracy”. Ważne, abyś zadbał o codzienne rytuały. Staraj się zasiadać do komputera o tej samej porze, każdego dnia. Po przebudzeniu weź prysznic i ubierz się w coś bardziej formalnego niż szlafrok. Niektóre panie mogą nawet wykonać o poranku lekki makijaż, co pomoże im wejść w stan gotowości do nowych wyzwań.

2. Zorganizuj sobie przestrzeń

Tzw. home office to nic innego jak biuro, tyle że w domu. Praca przy kuchennym blacie lub na wspomnianym łóżku może nie przynieść odpowiednich rezultatów. Siadaj przy posprzątanym biurku, zaopatrz się we wszystkie potrzebne Ci do wykonywania obowiązków przedmioty. Miej pod ręką to, co niezbędne do pracy.

3. Rób przerwy

Natłok obowiązków czy telefonów może sprawić, że praca pochłonie Cię tak doszczętnie, że całkowicie zapomnisz o zrobieniu przerwy. Nie możesz dopuścić do takiej sytuacji. Planując przebieg dnia, uwzględnij regularne, 15-minutowe przerwy, podczas których na moment oderwiesz się od masy maili, telefonów i innych stresujących bodźców. Rozprostuj wtedy kości, przewietrz się, zjedz coś pożywnego.

4. Work-life balance

Gdy chodzisz do “zwykłego” biura, Twój czas pracy jest ograniczony do konkretnej ilości godzin. Zasiadasz do biurka i odchodzisz od niego o danych porach. Pracując w domu, również musisz zadbać o to, żeby zachować niezbędną równowagę między pracą a życiem prywatnym. Ustal ilość godzin, które musisz przepracować w ciągu dnia i zorganizuj się w taki sposób, aby codziennie odbywało się to w tych samych porach. W końcu higiena psychiczna jest niezwykle ważna.

5. Pozbądź się rozpraszaczy

W momencie gdy pracujesz, wyłącz telewizor, nie zaglądaj na wszelkie social media. Nie sprawdzaj również co chwilę wiadomości, tego, co aktualnie dzieje się na świecie. Staraj się nie odbierać prywatnych telefonów. Na to wszystko będziesz miał czas podczas zasłużonej przerwy. Do tego czasu skup się w całości na wykonywanych obowiązkach. Im mniej czynników będzie Cię dekoncentrowało, tym sprawniej wypełnisz wszystkie powierzone Ci zadania.

6. Planuj wieczorem wszystko, co masz do zrobienia kolejnego dnia

Zrób listę wszystkich rzeczy, które masz do wykonania następnego dnia. Ustal, w jakich godzinach odpisujesz na maile, sporządzasz raporty lub – w przypadku uczniów czy studentów – przyswajasz wiedzę z danego przedmiotu. Planuj również, kiedy zrobisz przerwy oraz ile będą one trwały. Nie zapominaj, że prócz swojej pracy czy nauki, masz również obowiązki domowe. Pranie, sprzątanie, gotowanie – to wszystko nie zrobi się samo. Uwzględnij to w swoim całodniowym planie.
Następnie sukcesywnie wykreślaj wykonane punkty – zapewni Ci to mocniejszą dawkę motywacji do dalszych działań oraz da rzetelną informację, ile jeszcze musisz zrobić.

Źródło: inside4tech.com

Jak wyglądają statystyki?

W innych krajach Europy praca zdalna okazuje się bardziej popularną formą pracy niż w Polsce. W 2017 roku w Polsce nieco ponad 4% wszystkich zatrudnionych stanowiły osoby pracujące z domu. We Francji było to ponad 6%, zaś w Holandii – prawie 14%.

Inne z tej kategorii

Pierwsze kroki w zmniejszeniu produkcji śmieci

P Borkowska

Ile kosztują adidasy Putina?

Redakcja

Bądź dla innych! Zostań WOLONTARIUSZEM!

Redakcja

Jak stworzyć jesienny klimat w domu?

A Jagła

“Nie słucham opinii ludzi z zewnątrz, że coś się nie da”

Redakcja

Polacy uwielbiają urządzać wnętrza – najlepiej zupełnie po swojemu

Redakcja
Gazeta Jutro