Teatr i sztuka

Rekordowe ponad 3,5 mln zł za obraz Malczewskiego na aukcji w Agra-Art

Na licytacji przeprowadzonej 22 marca 2020 r. przez Dom Aukcyjny Agra-Art obraz Jacka Malczewskiego „Artysta i chimera” z 1906 roku, został sprzedany za kwotę 3 658 000 zł (3,1 mln zł plus opłaty aukcyjne).

Jacek Malczewski „Artysta i chimera”, 1906 – fot. Dom Aukcyjny Agra Art
Jest to rekord jeżeli chodzi o notowania aukcyjne tego artysty na polskim rynku antykwarycznym. Cena wywoławcza dzieła wynosiła 500 tys. zł, natomiast estymacja, czyli szacunkowa wartość, została określona na 700 tys. – 1,2 mln zł.

To wielokrotnie opisywane i wzmiankowane w literaturze arcydzieło powstało jako środkowa część tryptyku (obecnie rozproszonego), który Jacek Malczewski pokazał na ekspozycji w roku 1906 pod autorskim tytułem „Stara baśń”. Później tryptyk pojawia się pod tytułem „Sztuka”. Jego wojenne i późniejsze losy nie są znane – dwie części tryptyku odnalazły się dopiero w latach 90. XX w. Warto dodać, że motyw chimery symbolizującej Sztukę i artysty, jej niewolnika, był jednym z ulubionych i powracających wątków twórczości Malczewskiego.

Zakup tej klasycznej kompozycji pędzla Malczewskiego można traktować jako poszukiwanie bezpiecznej i pewnej inwestycji w niełatwych czasach. Z drugiej strony jest to sygnał potwierdzający proces dojrzewania krajowego rynku aukcyjnego oraz rosnącego doświadczenia naszych kolekcjonerów” – tłumaczy Konrad Szukalski, wiceprezes Agra-Art.

Na niedzielnej aukcji uznanie kolekcjonerów zyskał także obraz autorstwa Alfreda Wierusza-Kowalskiego. Jego „Wesoła jazda” namalowana po 1900 roku, została sprzedana za 572 tys. zł (485 tys. zł plus opłaty aukcyjne). Z kolei płótno rzadko goszczącego na licytacjach Włodzimierza Tetmajera „Wesele w Bronowicach” z 1912 roku, znalazło nabywcę za kwotę 271 tys. zł (230 tys. zł plus opłaty aukcyjne). Kompozycja przedstawia wesele, które odbyło się na podkrakowskiej wsi w sierpniu 1890 r. Ślub brali wówczas Tetmajer oraz córka bronowickiego gospodarza, Anna. Warto dodać, że oboje stali się pierwowzorami postaci Gospodarza i Gospodyni w „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego.

———

Artykuł udostępniony dzięki współpracy z PAP

Inne z tej kategorii

Rocznice Beethovena i Góreckiego 2020

Redakcja

WORLD PRESS PHOTO Wystawa 2019 ~

Historie, które mają znaczenie

Redakcja

„Kobieta, Spojrzenia i pragnienia”

Wyjątkowa wystawa obrazów Jacka Juriewicza

Redakcja

Motoryzacja międzywojennej Gdyni w Galerii Klif

Redakcja

Karnawał Arlekinów – Premiera już we wtorek w krakowskim Teatrze Variété

Redakcja

Teatr Muzyczny inaczej. Festiwal OFF-Północna już za tydzień

Redakcja
Gazeta Jutro