Gotowanie Informacje Środowisko Zdrowie

Pospolite rośliny wykorzystywane w ziołolecznictwie


Zielarstwo jest sztuką uprawy roślin leczniczych, wykorzystywanych w ziołolecznictwie. Rośliny te spotkać można zarówno na polnej łące, jak i we własnym ogródku, gdzie traktuje się je zwykle jako chwasty, gdyż raczej nie znamy ich właściwości, i nie wiemy jak możemy je dobrze wykorzystać.

Krzysztof Pluta Pixabay

Pierwszą z roślin jest znany wszystkim mniszek lekarski. Jest w pełni jadalny – jego liście możesz dorzucić do sałatki bez obaw o zatrucie nimi gości. Korzeń i kwiat są wykorzystywane przy problemach z żołądkiem i pęcherzem moczowym. Mniszek działa moczopędnie, jest polecany osobom zmagającym się z kamicą nerkową. Picie naparów z tych żółtych kwiatów pozwala na uregulowanie cyklów miesiączkowych i wspomaga trawienie.

Pixabay

Koniczyna czerwona natomiast wykazuje właściwości napotne i wykrztuśne, warto stosować ją w chorobie w postaci naparu. Tak jak mlecz ma dobry wpływ na trawienie oraz pobudza wątrobę do pracy. Może być też panaceum na zszargane nerwy, ponieważ ma działanie nasenne. Z połączenia kwiatów białej i czerwonej koniczyny można też zrobić wino, a sama koniczyna biała jest pomocna podczas biegunek. Należy jednak spożywać ją w rozsądnych ilościach, ponieważ zawiera glikozydy cyjanogenne, czyli związki, które w dużych dawkach są toksyczne. Posiada znaczne ilości białka, jest ceniona wśród pszczelarzy jako roślina miododajna, a wśród rolników jako świetny nawóz i pokarm dla zwierząt hodowlanych.

Pixabay

Liście ostropestu plamistego są dobrym zamiennikiem dla szpinaku, a jego łodygami możemy zastąpić szparagi. Kwiaty po ugotowaniu przypominają w smaku karczochy, więc jeśli nie masz ich pod ręką, możesz wykorzystać tę pospolicie rosnącą roślinę. Ziarna, które możesz kupić w wielu sklepach zielarskich nadadzą się do wyrobu oleju. Ostropest plamisty zawiera sylimarynę, która jest lekiem na schorzenia wątroby i posiada właściwości odtruwające. Dodatkowo można tę roślinę stosować podczas przedłużających się miesiączek, nawracających krwawień z nosa i jelita grubego. W medycynie ludowej stosowano ostropest jako lek na depresję, jednak obecnie wiemy, że zawiera on związki zaburzające działanie leków antydepresyjnych i psychotropowych, więc nie należy go przyjmować podczas leczenia bez zezwolenia lekarza.

Pixabay

Rumianek bezpromieniowy, mimo że nie posiada płatków, również należy do grona kwiatów. Napar z tej rośliny działa przeciwzapalnie i rozkurczowo oraz poprawia trawienie. Oprócz korzyści zdrowotnych, do picia tego wywaru zachęci nas jego aromat – przypomina on zapach ananasa. Ziele to wykazuje także działania antyseptyczne i przeciwzapalne, łagodzi podrażnioną skórę i sprawdza się przy odleżynach, jak i owrzodzeniach. Stosowanie okładów z torebek zaparzonego rumianku na powieki jest jednym ze sposobów wykorzystania tej rośliny przez nasze babcie, które dobrze wiedzą, że może ona przynieść ulgę suchym i podrażnionym oczom.

Inne z tej kategorii

NFZ: maseczka – mała, wielka sprawa; nośmy ją, chrońmy siebie i innych

Redakcja

W Guadalajarze zalegalizowano seks w miejscach publicznych

Redakcja

MON: zakup nowych myśliwców priorytetem ministra obrony narodowej

Redakcja

Francja: Jest śledztwo ws. paszportów dyplomatycznych Benalli

Redakcja

Oli Herbert, gitarzysta All That Remains, nie żyje…

A Szachowska

Grzyb z Puszczy Białowieskiej zwalcza raka?

Redakcja
Gazeta Jutro