Informacje Polska

Polski rząd wprowadza kolejne obostrzenia zasad kwarantanny

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki wprowadził nowe ograniczenia związane z kwarantanną. Wprowadzone restrykcje będą obowiązywać od środy, 1 kwietnia.

Chcemy wypłaszczać krzywą zakażeń, aby nie dochodziło do takich sytuacji jakie mają miejsce we Włoszech czy Hiszpanii, gdzie dochodzi do selekcji chorych, gdzie trzeba wybierać. Stoimy przed bardzo trudnym wyborem. Albo sytuacja będzie trudna, albo trudna, ale możliwa do zarządzania nią, co w perspektywie doprowadzi do zwalczenia pandemii. Nie możemy sobie pozwolić na rozprężenie.

Premier Mateusz Morawiecki

 

Na granicach mamy kordon sanitarny, ale to za mało, by wyłapywać osoby, które są zakażone, bo transmisja zakażeń odnosi się w sposób poziomy. Za dużo osób przebywało w miejscach rekreacji. W związku z tym ograniczamy dystans społeczny. Jeśli chcemy, żeby po paru miesiącach życie społeczno-gospodarcze po kilku miesiącach wracało do normalności, to musimy te rozwiązania wprowadzić.

Premier Mateusz Morawiecki

Nowe przepisy wprowadzają szereg zmian. Od tej pory w miejscach publicznych dystans między ludźmi musi wynosić co najmniej 2 metry. Oznacza to, że teraz możemy przemieszczać się tylko pojedynczo – wyjątek stanowią tu rodzice z dziećmi oraz osoby niepełnosprawne, którym musi towarzyszyć opiekun. Ograniczony zostaje dostęp do parków, deptaków, bulwarów, skwerów i plaż. Nie będzie można korzystać również z wypożyczalni rowerów miejskich. Nasze wyjścia z domu musimy ograniczyć do tych najbardziej koniecznych. Dzieci i młodzież poniżej 18. roku życia nie mogą przebywać poza domem bez opieki osoby dorosłej.

Zaostrzeniu ulegają także zasady odbywania obowiązkowej 14-dniowej kwarantanny przez osoby, które wróciły zza granicy. Według nowych przepisów, od dzisiaj muszą być one całkowicie odizolowane. Jeśli jest to niemożliwe, ścisłą kwarantanną objęci są również wszyscy domownicy.

Wiemy, że obecnie już codziennie widzimy 200, czasem więcej chorych, którzy potrzebują pomocy. Wszystkie modele pokazują, że wzrost liczby chory jest wykładniczy, co kilka dni liczba się podwaja. Wszystkie modele mówią o jednym: jeśli ograniczymy kontakt z ludźmi, możemy spowolnić ten wzrost. Ale nie o połowę, a o 80 proc. Dopiero wtedy mamy szansę wpłynąć na zahamowanie wzrostu. (…) Spędźmy dwa najbliższe tygodnie w maksymalnej izolacji.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski

Znaczne zmiany zostają wprowadzone też w obszarze punktów handlowych. W sklepie może przebywać tylko 3 klientów na jedną kasę – w przypadku 4 kas, w sklepie w danym momencie może znajdować się maksymalnie 12 klientów. Ta sama zasada dotyczy bazarów i targowisk – na ich terenie nie może przebywać więcej osób niż trzykrotność liczby stoisk. W placówce banku na jedno stanowisko obsługi może znajdować się również 3 klientów, natomiast wyjątkiem są urzędy pocztowe – na ich terenie limit to 2 osoby na jedno okienko. Od czwartku zakupy musimy robić w jednorazowych rękawiczkach, które należy założyć jeszcze przed wejściem do sklepu. Ponadto w sklepach muszą znajdować się środki do dezynfekcji. Obowiązkowej dezynfekcji podlegają też miejsca wspólne – np. terminale, kasy samoobsługowe czy dystrybutory.

Sklepy spożywcze, apteki, drogerie i punkty usługowe mają obowiązek wprowadzić godziny dla seniorów. Oznacza to, że codziennie od godziny 10 do 12 korzystać będą mogły z nich tylko osoby powyżej 65. roku życia.

 

Sklepy budowlane w weekendy będą nieczynne, otwarte pozostaną sklepy spożywcze, apteki i drogerie. Zamknięte zostaną również salony fryzjerskie, kosmetyczne, tatuażu i piercingu.

W weekendy zamknięte zostaną wszystkie sklepy budowlane. Pozostawiamy natomiast otwarte sklepy spożywcze, apteki, drogerie – tak jak do tej pory – ze względu na konieczność zaopatrywania się w środki higieny osobistej czy oczywiście w artykuły spożywcze.

Premier Mateusz Morawiecki

Od 2 kwietnia zamknięte będą również hotele i obiekty wypoczynkowe. Od tej pory na ich terenie przebywać będą mogły tylko osoby, które odbywają w nich kwarantannę. Wyjątkiem jest również personel medyczny i pracownicy w delegacji.

W miejscach pracy będzie obowiązywał dystans 1,5 metra między pracownikami. Muszą też oni mieć dostęp do środków dezynfekcyjnych i higieny osobistej. Te zmiany wchodzą w życie także od czwartku, 2 kwietnia.

Ponadto wprowadzone wcześniej ograniczenie liczby pasażerów w komunikacji zbiorowej będzie dotyczyło również przewoźników prywatnych.

Są to już kolejne restrykcje, które wprowadził rząd, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa. 24 marca premier Mateusz Morawiecki nałożył obostrzenia, o których można przeczytać tutaj.

W tej chwili w Polsce mamy 2215 potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem, a 32 osoby zmarły.

Inne z tej kategorii

UOKiK: Najwyższa kara za pokazy – Exito z Opalenicy

Redakcja

Nowa edycja konkursu dla dziennikarzy Kryształowe Pióra 2020

Redakcja

Rząd zajmie się projektem 500 zł dla niepełnosprawnych

Redakcja

Życzenia premiera dla Polonii i Polaków za Granicą

Redakcja

UOKiK: Prezes UOKiK wszczyna postępowanie w sprawie nieuczciwych działań hurtowni wobec szpitali (komunikat)

Redakcja

“Każdy Polak dopłaca za wrogą postawę wobec Rosji”

Wywiad, który zaważył na karierze politycznej senatora Macieja Grubskiego

Redakcja
Gazeta Jutro