Nauka i Technika Świat

Polka nadzoruje zespół opracowujący szczepionkę przeciw koronawirusowi

Doktor Mariola Fotin-Mleczek jest szefową działu technologii niemieckiej firmy biotechnologicznej CureVac. Obecnie zarządza zespołem pracującym nad szczepionką przeciw koronawirusowi.

Dr Mariola Fotin-Mleczek, źródło: /CureVac / Materiały prasowe

– Stworzenie szczepionki przeciwko koronawirusowi jest możliwe, stąd też nasza inwestycja w te badania. – przyznała dr Mariola Fotin-Mleczek w rozmowie dla businessinsider.com.pl. Co ciekawe, ma to być innowacyjna szczepionka, działająca na innej zasadzie niż wiele funkcjonujących dotychczas szczepionek. Do organizmu nie zostanie bowiem wprowadzona minimalna dawka nieaktywnego wirusa. Szczepionka nowej generacji, nad którą prace są właśnie w toku, wysyła jedynie informację komórkom, jakie białko z tego wirusa mają stworzyć i w jaki sposób. Organizm następnie wytwarza odpowiednie przeciwciała, dzięki którym zwalcza dane białko. – W naszej technologii nie potrzebujemy całego wirusa, nie ma niebezpieczeństwa, że będą więc jakieś skutki uboczne lub że wymknie się on spod kontroli w słabszym układzie immunologicznym – zaznacza szefowa zespołu naukowców.

Ta wyjątkowa technologia spotkała się z dużym zainteresowaniem, w tym nawet prezydenta USA Donalda Trumpa. W Białym Domu jakiś czas temu gościł prezes firmy, dla której pracuje Polka – Daniel Menichella.

Według dr Marioli Fotin-Mleczek to właśnie nowe technologie, z których korzysta zespół będący pod jej nadzorem, dają możliwość nie tylko odkrycia wspomnianej szczepionki, lecz również szybkiego jej wyprodukowania dla społeczeństwa.

Testy szczepionki już niebawem

Pierwsze testy kliniczne szczepionki przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2 mogą rozpocząć się już na początku czerwca tego roku. Takie oświadczenie ze strony niemieckiej firmy budzi nie lada zaskoczenie, niekiedy nawet pewne wątpliwości. Dr Fotin-Mleczek podkreśla jednak, że linia produkcyjna już istnieje. Nasza szczepionka zawiera już informacje na temat budowy białka, które jest obecne na powierzchni tego wirusa. A wszystko to dzięki kwasowi rybonukleinowemu, będącemu podstawą tej technologii. Kobieta porównuje go do pendrive’a, na którym zapisywane są pewne informacje. Usprawnia to znacznie pracę całego zespołu.

Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, pojawiła się w grudniu w Wuhanie w środkowych Chinach. Jak podaje TVN24, od 31 grudnia 2019 roku do 4 marca tego roku na świecie zanotowano około 93 tysięcy potwierdzonych przypadków COVID-19, w tym ponad 3 tysiące zgonów.

Inne z tej kategorii

“Polska może być hubem bezpieczeństwa w regionie”

Redakcja

Rosyjski samolot naruszył litewską przestrzeń powietrzną

Redakcja

Po dzikiej Alasce z własnym domem na kółkach

Redakcja

Polscy inżynierowie testują technologie przyszłości umożliwiające bezzałogowe loty w warunkach miejskich

Redakcja

Nowy pomysł ukraińskich polityków: więzienie za „negowanie przynależności Krymu i Donbasu”

Redakcja

Rumuńska prezydencja: Brexit, eurowybory i prace nad unijnym budżetem na lata 2021-2027

M Lebiest
Gazeta Jutro