Polska Zdrowie

Komunikacja publiczna – środki bezpieczeństwa

~ Jak z zagrożeniem radzi sobie transport publiczny?

W Polsce panuje stan zagrożenia epidemiologicznego. Zakazane są zgromadzenia powyżej 50 osób, zamknięte są kina, teatry, puby oraz galerie handlowe, z wyjątkiem sklepów spożywczych i aptek. Na 2 tygodnie zawieszona jest działalność szkół, przedszkoli i uniwersytetów. Rząd i specjaliści zalecają pozostanie w domach, jeśli nie mamy konieczności wyjścia. Są jednak osoby, które oprócz tego, że muszą pracować, to dodatkowo codziennie korzystają z komunikacji publicznej. Jak transport publiczny walczy z zagrożeniem?

Codzienna dezynfekcja pociągu Fot. Facebook / Koleje Małopolskie

Koleje Małopolskie wprowadziły kilka istotnych działań prewencyjnych. Liczba pracowników pociągu zminimalizowana jest do minimum, ponadto zostali oni wyposażeni w rękawiczki i maski. Oprócz tego, w pojazdach wydzielona jest specjalna strefa tylko dla nich. Wszystkie drzwi w pociągu otwierane są przez maszynistę, przez co podróżni nie muszą dotykać przycisku otwierającego. Wprowadzono dodatkowe i systematyczne odkażanie składów oraz dezynfekcję powierzchni płaskich, poręczy i uchwytów, a w łazienkach naklejono instrukcję prawidłowego mycia rąk. O zapas mydła również nie trzeba się martwić. Koleje Śląskie, oprócz podobnych działań zapobiegawczych, dodatkowo informują o możliwości zakupu biletu online przez stronę internetową lub aplikację e-KŚ, SkyCash czy ePodróżnik. Koleje Śląskie wytworzyły specjalny sztab kryzysowy, który monitoruje sytuację w pociągach spółki.

W całej Polsce w  komunikacji miejskiej wprowadzono podobne zasady i zachowania prewencyjne. Pojazdy są codziennie dezynfekowane, czyszczone, a każdy kierowca na pętli czy postoju ma obowiązek wywietrzyć pojazd. W Bielsku-Białej w autobusach MZK od 16 marca zakazana będzie sprzedaż biletów przez kierowcę, dodatkowo zostanie wydzielona specjalna strefa w okolicach kabiny kierowcy i przednich drzwi, która będzie wyłączona dla pasażerów. Prowadzący pojazd na przystankach będzie otwierał automatycznie wszystkie drzwi, oczywiście oprócz tych pierwszych. Podobnych zmian spodziewać się można we wszystkich miastach w Polsce, o ile takowe już nie są wprowadzone.

Źródło: Twitter
@MPK_Krakow

Niestety, pasażerowie często nie wiedzą lub po prostu zapominają, że drzwi obecnie otwierają się same. Informacje o zmianach pojawiły się w mediach społecznościowych przewoźników, ale – jak dobrze wiemy – nie wszyscy mają do nich dostęp. Ten problem wzorowo rozwiązały Koleje Śląskie – w pociągach pojawiły się komunikaty głosowe w języku polskim i angielskim informujące pasażerów o braku konieczności korzystania z przycisków otwierających drzwi. W niektórych miastach brakuje informacji przypominających pasażerom o zmianach. W bielskich MZK na próżno szukać chociażby kartki w autobusie, a według przedstawiciela spółki, informacja może pojawić się na przystanku w przyszłości, jednak na ten moment jesteśmy zdani na siebie. Korzystając z komunikacji miejskiej, przypominajmy zwłaszcza osobom starszym o wszelkich zmianach w sposobie funkcjonowania autobusów, pociągów czy tramwajów.

Najbliższy czas to test dla polskiego społeczeństwa. Sytuacji nie należy lekceważyć. Stosujmy się do zaleceń rządzących, gdy tylko możemy – zostańmy w domu. W dużej mierze to od nas zależy, jak szybko Polska upora się z problemami spowodowanymi przez koronawirusa. Uważajmy na siebie w tym szczególnych okolicznościach.

Inne z tej kategorii

K2 ujarzmiona przez Polaka!

M Lebiest

MIiR: Kolejne ekspresowe kilometry z Lublina do Warszawy

Redakcja

Jak stworzyć domowy środek do dezynfekcji?

Żel antybakteryjny i preparat odkażający

A Szczecina

CBA: Zatrzymani za fikcyjne faktury

Redakcja

MZ: Za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi mandat

Redakcja

Sok a nadciśnienie tętnicze

Redakcja
Gazeta Jutro